Záznam ze společného zasedání výboru dopravy ZHMP a komise dopravy Rady Stč. kraje, ze dne 20.4. 2006

 

Přítomni za VD ZHMP: prof. Ing. Moos CSc, Mgr.Černý, p.Zajíček, p.Ambrož, p. Šteiner,

    p. Adámek, Ing. Hejl

Omluveni: Ing. Laudát, p. Gál, RNDr. Habrnál

Přítomni za KD Rady Stč. kraje: Ing. Burian, předseda  a členové komise dopravy

Přizváni: Doc. Ing. Ladislav Bína, CSc, vedoucí odboru regionálního rozvoje Stč. kraje,

Ing. Černohorský, Ing.  Klusáček, Ing. Nejezchleb, Ing. Mathé, Ing. Jílek, Ing. Prokel, Ing. Dostál, Ing. Pivec, Ing. Zděradička, Ing. Pliška.  

   

Program:    1) modernizace železniční trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště

    2) aglomerační okruh kolem Prahy a D 3

    3) stanovení okruhů otázek k dalšímu společnému jednání.

 

Jednání se konalo v zasedací místnosti Krajského úřadu Středočeského kraje a navazovalo na podzimní společné jednání z roku 2005.

V úvodu přivítal členy výboru dopravy a přizvané předseda komise dopravy Rady Stč. kraje Ing. Burian, který omluvil neúčast náměstka hejtmana p. Karla Vyšehradského. Po vzájemném představení se všech přítomných předal slovo prof. Ing. Moosovi, CSc., který za VD ZHMP řídil jednání za nepřítomného předsedu výboru Ing. Laudáta, jehož neúčast omluvil.

K bodu 1) modernizace železniční trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště provedl zástupce SŽDC s.o. Ing. Mathé stručný výklad o současném stavu přípravy, neboť SŽDC s.o. je investorem této akce.

Informoval o současném stavu přípravy projektové dokumentace, která byla získána formou zápůjčky od bývalé organizace PRAK a o možném způsobu financování metodou PPP. Stavba se dělí na dvě etapy: I. etapa- střed Prahy – Ruzyně – letiště Ruzyně, II. etapa – žst. Praha Ruzyně- Kladno město, která je ve stadiu zpracované dokumentace pro ÚŘ. Trasa, zejména na území hl.m. Prahy je vedena mimoúrovňově ve vztahu k pozemním komunikacím. Její vedení není v kolizi s uvažovanou trasou metra A na letiště (podmínka MD ČR).

V současné době jsou zpracovávány dokumentace pro posouzení vlivu na  životní prostředí – EIA. Z důvodu potřebné koordinace s investiční akcí Stř. kraje, byla zahájena jednání se SFDI ve věci možné předstihové přípravy rekonstrukce zast. Kladno město. SŽDC s.o. je připravena na jednání s dotčenými městskými částmi, hlavním městem Prahou a dalšími účastníky.

Po diskusi byl všemi přítomnými přijat závěr:

Výbor dopravy ZHMP a Komise dopravy Rady Stč. kraje berou na vědomí informaci SŽDC s.o. o pokračování projektu modernizace železniční trati Praha – Kladno a o zvolené formě financování „PPP“ pod gescí řídícího výboru spol. AIRCON. 

 

K bodu 2) aglomerační okruh kolem Prahy a D 3, vystoupil v úvodu Ing. Burian, předal slovo Prof. Ing. Moosovi, který z pohledu hlavního města charakterizoval vedení Pražského okruhu, jeho přípravu, zejména v severní a SZ části Prahy (stavba 518 a 519). Konstatoval, že problémy v hl.m. Praze způsobuje neexistence komplexního radiálně okružního systému a zpožďující se příprava ÚPN VÚC Pražského regionu působí potíže zejména v severní a SZ části města.

Radní Šteiner zdůraznil, že pro Prahu a Středočeský kraj je jak PO, tak aglomerační okruh významný včetně stabilizované varianty trasy D3 schválené vládou ČR s napojením na Pražský okruh.

Aglomerační okruh má význam i pro případ použití krizového scénáře, což se kladně projevilo již v roce 2002 při povodních. Vyzval  ke společné iniciativě ve vztahu k jednáním s ŘSD.

Ing. Burian připomněl, že se vytvořilo Sdružení pro výstavbu Pražského okruhu. Informoval, že v oblasti Jesenicka je apel na to, řešit společně jak PO, tak aglomerační okruh. Aglomerační okruh v místech, kde nepovede v souběhu se silničním okruhem kolem Prahy, budou tvořit silnice kategorie II. třídy.

Doc. Ing. Bína se vyjádřil k současnému stavu existence ÚPN VÚC Pražského regionu.

Informoval o podání žádosti na MŽP o souhlas souborného stanoviska ke konceptu ÚPN VÚC Pražského regionu v prosinci r. 2005, který byl podmíněn předložením stanovisek dotčených obcí a jejich mikroregionálních sdružení, včetně zápisu z jednání orgánů územního plánování hl.m. Prahy a Středočeského kraje o vedení silničního okruhu kolem Prahy v úseku Ruzyně-Březiněves. Stanoviska byla předložena včetně stanoviska Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s. a aktuálního stanoviska Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.  Stanoviska v současné době MŽP zpracovává a vyhodnocuje. Odpovědí MŽP ze dne 20.4.2006 prozatím je, že bude vydáno vyjádření k návrhu souborného stanoviska do 4 týdnů. V nejbližších dnech bude  Zastupitelstvu Stč. kraje koncept předložen k projednání, i když ještě chybí stanovisko MŽP a MMR.

Po obsáhlé diskusi přítomných byl učiněn společný závěr:

Výbor dopravy ZHMP a Komise dopravy Rady Stč. kraje berou na vědomí skutečnost, že je naléhavé společně usilovat s ŘSD v přípravě dokumentace jak pro Pražský okruh, tak pro aglomerační okruh ve vzájemné koordinaci.

 

Různé:

Prof. Ing. Moos vznesl dotaz na existenci trasy metrobusu z oblasti Jesenicka. Návrh na jeho existenci byl odsouhlasen Radou Stč. kraje, připravuje se výběrové řízení na vypracování zadávací dokumentace pro hledání vhodného koridoru, variantně vedeného k metru C i D.

Závěrem poděkoval Ing. Burian všem přítomným za účast a projevil přání se sejít ve II. pol. 2006 za účelem společného projednání problematiky týkající se obou krajů. Byly stanoveny tyto okruhy otázek: dopady elektronického mýtného realizovaného v ČR na oba regiony po jeho zavedení a otázka dopravní obslužnosti území včetně jejího financování.  

 

Jednání bylo ukončeno v 19,00 hodin.

 

Příští zasedání Výboru dopravy ZHMP se koná

  18. května 2006  od 16,00 hod

v zasedací síni Nové Rady I. patro, Mariánské nám. č.2

 

Program:  1) Informace o rozvoji sítě pražského metra.

    2) Bezpečná ulice – projekty místní bezpečnosti.

 

Zaznamenal : Ing. Pliška v.r.  

Schválil: Prof. Ing. Moos, CSc v.r.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. dubna 2006
27. dubna 2006