Zápis z jednání komise Rady HMP pro otázky integrace cizinců, ze dne 14.9. 2005.
Místo konání: MHMP – Nová radnice, Mariánské nám. 2, Praha 1, místnost Nová rada / 1. patro
Přítomni: dle prezenční listiny
Program:
1) Schválení navrženého programu jednání komise.
3) Informace o grantovém řízení Celoměstské programy podpory aktivit
národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.
4) Příprava 5. setkání národnostních menšin
- sekce č. 4 - Nové otázky identity ve vztahu k problematice integrace cizinců v rámci mezinárodní konference Identita ve vztahu k národnostním menšinám.
4) Příprava stánku hl. m. Prahy k tematice integrace cizinců na Schole Pragensis 2005.
5) Informace o spolupráci hl. m. Prahy při realizaci Koncepce integrace cizinců do roku 2004 a k jejímu dalšímu rozvoji v roce 2005.
6) Informace z pracovního semináře MPSV ke Koncepci integrace cizinců.
7) Různé:
- informace předsedkyně občanského sdružení Slovo 21
1) Úvodní slovo.
Dr. Balvín, CSc. na základě pověření předsedkyně radní Mgr. Halové zahájil jednání komise, omluvil radní Mgr. Halovou, která se připojí z důvodů pracovního vytížení k jednání komise s časovým zpožděním. Přivítal členy komise, hosty – paní Silajdžič - předsedkyně OS Slovo 21 a Dr. Vraspíra - Magistrát města Brno.
2) Schválení programu zasedání komise.
Program jednání komise byl schválen všemi přítomnými členy komise.
3) Informace o grantovém řízení Celoměstské programy podpory aktivit
národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.
Mgr. Černá informovala o vyhlášení grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit
národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006. Program č. 4, který je zaměřený na propagační a osvětovou činnost související se vztahem k integraci cizinců v hl. m. Praze a je určen pro občanská sdružení a organizace integrujících se cizinců, je v letošním roce vyhlášen prvním rokem. Do tohoto grantového řízení nebudou zařazeny projekty majoritních organizací a občanských sdružení, školských zařízení a kulturních institucí.
Projekty mají být zaměřené na uchování a rozvoj národnostní identity, na rozvoj komunikace a dialogu mezi integrujícími se cizinci a majoritou v hlavním městě Praze.
Pro možnost podpory majoritních organizací zabývajících se problematikou integrace cizinců z hlediska sociální problematiky je možné využít vyhlášené grantové řízení pro oblast sociálních služeb - V. Program na vyrovnání příležitostí pro menšiny a etnika (Romové, uprchlíci, migranti), který vyhlašuje odbor sociální péče a zdravotnictví MHMP.
Dr. Váňová doplnila, že veškeré informace k podmínkám vyhlášení grantů pro oblast sociálních služeb jsou umístěny na webových stránkách HMP (www.praha-mesto.cz) a dále je podá odbor sociální péče a zdravotnictví MHMP. Je předpokládána stejná výše finanční podpory jako pro rok 2005.
Mgr. Černá dále podala stručnou informaci o aktuálním stavu projektů podaných v rámci JPD 3 na oblast integrace cizinců.
Dr. Balvín, CSc. zdůraznil, že z hlediska dlouhodobé snahy o rozšíření grantového řízení pro oblast národnostních menšin o podporu aktivit občanských sdružení integrujících se cizinců se jedná o velký krok vpřed.
Poznámka: v tištěné podobě členové komise obdrželi vyhlášení grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006, grantové řízení pro oblast sociálních služeb pro rok 2006 a informaci k projektům integrace cizinců přihlášeným v rámci JPD 3.
4) Příprava 5. setkání národnostních menšin
- sekce č. 4 - Nové otázky identity ve vztahu k problematice integrace cizinců v rámci mezinárodní konference Identita ve vztahu k národnostním menšinám.
Dr. Balvín, CSc. informoval o přípravách 5. setkání národnostních plánovaného na 10. a 11. listopadu 2005, v rámci kterého je zařazena i sekce č. 4 - Nové otázky identity ve vztahu k problematice integrace cizinců v rámci mezinárodní konference Identita ve vztahu k národnostním menšinám. Dále přiblížil i připravované doprovodné akce spojené s 5. setkáním národnostních menšin - výstava v předsálí Velké zasedací síně ZHMP (informační postery organizací typu Multikulturní centrum Praha, Katedra romské kultury - Nitra, Athinganoi, Nová škola o.p.s. apod.) - zde bude část prostoru vyčleněna expozici OŠK MHMP, videodokumenta, vernisáž umělců národnostních menšin v Galerii 9, společenský večer s vystoupením řeckých, ukrajinských a dalších umělců z řad národnostních menšin.
10. listopadu bude celé dopoledne věnováno přednesu příspěvků, odpoledne je na základě kladného ohlasu z předchozího setkání věnováno projekci videodokumentů k dané problematice. Uvedl, že je dosud přihlášeno cca 200 delegátů a konkretizovaný program bude připraven do konce měsíce září.
Požádal zástupce MPSV ČR a MV ČR, zda by bylo možné, aby v plénu dne 10. listopadu přednesli své příspěvky.
Jako každým rokem je velké množství přihlášených ze Slovenské republiky.
Na konferenci obdrží delegáti sborníky ze tří předchozích konferencí:
1. Politika Prahy ve vztahu k národnostním menšinám.
2. Výchova a vzdělávání ve vztahu k národnostním menšinám.
3. Metody výchovy y vzdělávání ve vztahu k národnostním menšinám.
Paní Silajdžič vznesla dotaz, zda je na konferenci plánováno i vystoupení samotných integrujících se cizinců se svými příspěvky, aby byl zajištěn objektivní pohled na danou problematiku. Dále nabídla možnost zařazení videodokumentu projektu Rodina od vedle, který je o délce 20 minut.
Dr. Balvín, CSc. poděkoval za podnět a uvedl, že organizace integrujících se cizinců byly osloveny a mají možnost se přihlásit s příspěvkem. Poděkoval paní Silajdžič za nabídku videodokumentu, který bude určitě zařazen na konferenci.
5) Příprava stánku hl. m. Prahy k tematice integrace cizinců na Schole Pragensis 2005.
Mgr. Černá informovala o přípravách stánku věnovaného problematice integrace cizinců na výstavě pražského středního školství Schola Pragensis 2005. Výstava se koná v Kongresovém centru Praha ve dnech 1. - 3. prosince 2005. Stánek byl tradičně věnován problematice národnostních menšin a v letošním roce budou návštěvníci formou posterů seznámeni s projekty občanských sdružení integrujících se cizinců ve vztahu k středním školám. Jedná se o Humanitas Afrika, Slovo 21, Česko - arabskou společnost. V případě námětů členů komise můžou být doplněna další sdružení či informační materiály.
Mgr. Jirasová z Úřadu vlády ČR vznesla dotaz, zda byla pro možnost prezentace oslovena i sdružení jako Multikulturní centrum Praha, Člověk v tísni o.p.s. - projekt Varianty.
Mgr. Černá uvedla, že projekty Multikulturního centra Praha a Člověk v tísni, o.p.s. - projekt Varianty byly představeny již v loňském roce a tudíž byla oslovena jiná sdružení, aby bylo možné veřejnosti představit další projekty.
Paní Filipová nabídla možnost poskytnutí informací a kontaktů na organizace cizinců, kteří se zabývají vzdělávacími programy ve vztahu k integraci cizinců.
Dále informovala o spolupráci IOM s odborem public relations MHMP na rozšíření webových stránek HMP o informace k problematice integrace cizinců a velmi kladně hodnotila spolupráci.
Dr. Balvín, CSc. doplnil, že v současné době odbor public relations MHMP oslovil sekretariát radní Mgr. Halové s možností vytvoření webových stránek pro oblast národnostních menšin a integrace cizinců. Toto bylo realizováno a Dr. Balvín je pověřen průběžným doplňováním webu.
Paní Filipová dále nabídla možnost zorganizování informační schůzky zástupců občanských sdružení integrujících se cizinců v prostorách IOM, kde by bylo možné seznámit zástupce občanských sdružení s vyhlášenými podmínkami grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006. Z hlediska práce se sdruženími by uvítala tento způsob předání informace o možnostech podání žádostí o grant.
Mgr. Černá přislíbila svou účast a přednesení informací zástupcům sdružení.
6) Informace o spolupráci hl. m. Prahy při realizaci Koncepce integrace cizinců do roku 2004 a k jejímu dalšímu rozvoji v roce 2005.
Členové komise obdrželi materiál Informace o spolupráci hl. m. Prahy při realizaci Koncepce
integrace cizinců do roku 2004 a k jejímu dalšímu rozvoji v roce 2005, který byl předložen
Radě HMP.
Dr. Balvín, CSc. uvedl, že práce na koncepci integrace cizinců hl. m. Prahy je dlouhodobý
proces a není reálné, aby ještě v tomto volebním období byla dopracována. V současné době
dochází ke shromažďování a zpracovávání informací k dané problematice. Zdůraznil, že se
velmi pečlivě dodržuje snaha o oddělování problematiky národnostních menšin a integrace
cizinců.
Připomenul, že publikace Handbook on Integration, která je součástí materiálu v anglickém
jazyce, byla již díky MPSV ČR přeložena.
Paní Hladíková doplnila, že česká verze příručky je k dispozici na www.cizinci.cz.
Mgr. Halová uvedla, že česká verze příručky v tištěné podobě bude zajištěna na následující
jednání komise.
7) Různé:
- informace předsedkyně občanského sdružení Slovo 21
Paní Silajdžič představila práci občanského sdružení Slovo 21. Opětně požádala, aby byla
zajištěna možnost vystoupení některého ze zástupců integrujících se cizinců na připravované
konferenci a zejména, aby byly vysvětleny rozdíly mezi pojmy uprchlík, azylant, cizinec atd.
Představila některé projekty sdružení jako Rodina od vedle - financuje MPSV ČR a zasahuje
přímo do problematiky integrace cizinců. Jedná se o vzájemnou návštěvu rodin z majoritní
společnosti a cizinců. Požádala radní Mgr. Halovou, zda by se projektu také zúčastnila nejen
záštitou, ale návštěvou jedné z rodin.
Slovo 21 také vydávalo bulletin tematicky zaměřený na integraci cizinců. V letošním roce
však nemohl být z důvodů nepřidělení finanční podpory vydán, jelikož MV ČR naplňuje jinou
koncepci než tomu bylo předchozí roky podpory. Jelikož byl bulletin velmi žádaný, věří, že
bude jeho vydávání opět obnoveno.
Z hlediska práce hl. m. Prahy ocenila rozšíření grantového řízení i na aktivity občanských
sdružení integrujících se cizinců.
Radní Mgr. Halová poděkovala všem přítomným členům a uzavřela jednání komise.
Mgr. Hana Halová
předsedkyně komise
V Praze dne 14. září 2005
Zpracovala: Mgr. Jana Černá