Zápis z 9.schůze zahraničního výboru ZHMP

ze dne 3.11. 2003

 

Zápis

z 9. schůze Zahraničního výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy

 

Datum konání: 3. 11. 2003

Čas: 15.00 hodin

Místo konání: MHMP – Nová radnice, prostřední primátorský salonek

 

 

Přítomni:  Ing. Mgr. Miroslav Poche, člen ZHMP (předseda)

MUDr. Pavel Bém, primátor HMP

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora HMP

Ing. Tomáš Dub, člen ZHMP

Michael Gregor, člen ZHMP

PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP

Ing. arch. Jan Kasl, člen ZHMP

Martin Langmajer, člen ZHMP

RNDr. Igor Němec, člen Rady HMP

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora HMP 

  RNDr. Miroslav Prokeš, člen ZHMP

  Dipl. Ing. Milan Urban, člen ZHMP

  MUDr. Martin Dub, OZV MHMP (tajemník)

 

Omluveni: Bc. Karel Koželuh, člen ZHMP

  Markéta Reedová, člen ZHMP

  Ing. Jana Vohralíková, člen ZHMP

 

Přizváni:  Ing. Jan Bláha, zastoupení HMP v Bruselu

  JUDr. Marie Widemannová, FEU MHMP

 

 

Program jednání:

  1. Schválení zápisu z 8. zasedání výboru
  2. Návrh rozpočtu OZV a FEU na rok 2004
  3. Informace o probíhajícím výběrovém řízení na pozici vedoucího zastoupení HMP v Bruselu
  4. Informace o činnosti Pražského domu v Bruselu
  5. Aktualizovaný plán zahraničních akcí na 4. čtvrtletí 2003
  6. Různé

• Informace o personálních změnách v OZV

• Informace z FEU

 

Zasedání výboru zahájil předseda M. Poche, který přivítal přítomné a podle prezenční listiny konstatoval, že výbor je usnášeníschopný.

Následně bylo přikročeno ke schválení zápisu z 8. zasedání výboru. Vzhledem k tomu, že k zápisu neměl žádný člen zahraničního výboru připomínky, byl zápis všemi přítomnými členy výboru (7) schválen.

 

Dalším bodem programu bylo projednávání návrhu rozpočtu OZV a FEU na rok 2004. Tento materiál byl vzhledem ke stále probíhajícím jednáním o podobě rozpočtu připraven těsně před jednáním výboru. Předseda výboru M. Poche požádal ředitele OZV, aby na příští jednání výboru předložil upřesněnou zprávu (rozpis jednotlivých položek).

 

Ředitel OZV M. Dub poté seznámil členy výboru s aktuálním návrhem rozpočtu:

 

1. konzultační služby: v roce 2003 ve výši 300 tis. Kč, po vzniku FEU byla tato částka z rozpočtu OZV převedena do rozpočtu FEU, pro rok 2004 bude tato položka (v částce 150.000 tis. Kč) rovněž alokována v rozpočtu FEU s tím, že ji FEU bude v případě nutnosti sdílet s OZV

2. podpora partnerských vztahů HMP: v roce 2003 ve výši 800 tis. Kč, návrh rozpočtu 2004 ve výši 1.000 tis. Kč, částka je určena k podpoře vzájemných výměn mezi Prahou a partnerskými městy – její navýšení oproti roku 2003 je zdůvodněno především očekávanou zvýšenou aktivitou partnerských výměn v souvislosti se vstupem ČR do EU, částka rovněž umožní dosáhnout na fondy EU určené na twinning programy

3. zahraniční prezentace HMP: v roce 2003 ve výši 900 tis. Kč, návrh rozpočtu 2004 ve výši 1.500 tis. Kč, částka je určena především na zajištění výtvarných, hudebních a kulturních produkcí, výstav a catering pro zahraniční prezentace HMP, důvody pro její navýšení jsou stejné jako u položky podpora partnerských vztahů HMP

4. členské příspěvky v mezinárodních organizacích: v roce 2003 ve výši 500 tis, Kč, stejná částka je navrhována i pro rok 2004, v současnosti zahrnuje platby za členské příspěvky v organizacích Eurocities, Polis, Metrex, ARC – Airport Regions Conference a ECAD – European Cities Against Drugs

5. finanční zajištění provozu Zastoupení HMP v Bruselu: v roce 2003 ve výši 15.000 tis. Kč, pro rok 2004 žádal OZV o částku 21.000 tis. Kč, ale po jednáních byla tato částka snížena na 18.000 tis. Kč, navýšení oproti roku 2003 je zdůvodněno především počítaným navýšením personálního obsazení zastoupení (předpokládá se zvýšení počtu pracovníků ze 2 na 4) a očekávanou zvýšenou aktivitou zastoupení

 

V následné diskusi M. Gregor vyjádřil zklamání nad tím, že se nepodařilo prosadit větší navýšení rozpočtu pro Brusel, zároveň by uvítal, aby byla větší částka rozpočtu věnována na aktivity zastoupení a ne pouze na nárůst personálních výdajů. Místopředseda výboru T. Dub požádal, aby směl informaci o rozpočtu OZV  předložit na zahraničním výboru PSP ČR. Předseda výboru M. Poche poté projednávání tohoto bodu přerušil s tím, že bude pokračovat na dalším zasedání výboru, kde by měla být předložena upřesněná zpráva o rozpočtu.

 

V dalším bodu programu informoval primátor HMP o výběrovém řízení na pozici vedoucího zastoupení HMP v Bruselu. Vzhledem k tomu, že žádný z asi 20 přihlášených kandidátů nesplňoval požadovaná kritéria, doporučila výběrová komise řediteli MHMP zrušit vypsané výběrové řízení. Minulý týden bylo vypsáno nové výběrové řízení s volnějšími podmínkami, termín pro podávání přihlášek je do 15. ledna 2004. Primátor HMP nyní řeší otázku koho pověřit vedením zastoupení do nástupu nového vedoucího. Vzhledem k negativním ohlasům v tisku není možné, aby funkci vedoucího i nadále vykonával pan Werner. Primátor HMP zvažuje, že prozatím pověří vedením zastoupení některého zaměstnance MHMP – pravděpodobně ředitele OZV M. Duba. Co se týká kandidátů na nového vedoucího, byli a budou osloveni někteří bývalí diplomaté – tento způsob je nutný, protože dobří kandidáti a bývalí diplomaté těžko budou sledovat nabídku volných míst MHMP na internetu. Poté primátor HMP znovu vyzval všechny členy zahraničního výboru, aby dali své tipy na vhodného vedoucího.

 

Dalším bodem programu byla  zpráva o činnosti zastoupení HMP v Bruselu.  Ředitel OZV M. Dub požádal členy výboru, aby avizovaná informace o protokolu o kontrole hospodaření zastoupení HMP v Bruselu byla přesunuta na další jednání výboru. Ing. J. Bláha poté krátce informoval o některých uskutečněných a chystaných akcích Zastoupení HMP v Bruselu. Vyzdvihl především úspěch akce Open Days (dle přehledu návštěvníků se ukázalo, že 2/3 návštěvníků akce Open Days navštívily právě Pražský dům). Na 4.11. se chystá prezentace pro zahraniční investory připravovaná společně s agenturou CzechInvest, 18.11. proběhne vernisáž výstavy grafik V. Suchánka (obě akce za účasti primátora HMP). V prosinci se počítá s tradiční vánoční akcí. Ohledně aktivit na rok 2004 je zatím možné hovořit o přípravě oslav 10. výročí založení Výboru regionů EU (duben 2004), společné akci některých regionálních zastoupení ke vstupu nových zemí do EU (začátek května 2004) a přípravě Dnů Prahy v Bruselu (na základě podpisu Memoranda mezi HMP a regionem Hlavní město Brusel, konec května 2004). Na rok 2004 se také uvažuje o připomenutí výročí A. Dvořáka (možnost společné akce v rámci Týdne varhanní hudby).

Předseda výboru M. Poche vznesl dotaz ohledně výsledků dražby pražské krávy (akce Art on Cows). Ing. J. Bláha sdělil, že kráva byla vydražena za 6.800 eur, z toho dostane HMP zpět 25 %.

Ředitel OZV M. Dub poté doplnil, že na poradě ředitele MHMP s řediteli odborů požádal všechny ředitele  odborů o návrhy na využití Pražského domu na rok 2004.

M. Gregor vznesl dotaz ohledně postupu přípravy společné akce s KCP. Podle Ing. J. Bláhy zatím žádná jednání s KCP neproběhla. M. Gregor vyjádřil nad touto skutečností znepokojení -  na dozorčí radě KCP bylo rozhodnuto o pořádání akce, projednal ji rovněž zahraniční výbor, takže by očekával, že přípravy už budou v plném proudu, KCP se nachází v obtížné situaci, jeho vlastníkem je město, očekával by tedy větší zájem a podporu; na zasedání dozorčí rady KCP se taktéž zeptá na důvody nečinnosti, očekává ale vstřícnost ze strany Zastoupení.

Primátor HMP chápe prospěšnost podobných akcí, na druhou stranu ale po zkušenostech z letošního roku vyrůstá z přílišného entuziasmu ohledně pořádání prezentací v Pražském domě. Diplomatický život v Bruselu má svá specifika, takže auditorium je na těchto akcích prakticky stále totéž. Jako základ činnosti zastoupení nyní vidí spíše získávání informací o fondech EU a přístupu k nim, v tomto ohledu by pro zastoupení měl být důležitější kontakt s FEU než s OZV. Zahraniční prezentace nelze směřovat pouze do Bruselu, primátor se domnívá, že jejich účinnost je kdekoli jinde lepší právě vzhledem k množství podobných akcí, které se v Bruselu pořádají.

Dipl. Ing. M. Urban se dotázal na naplňování politiky „otevřených dveří“ (nabídka na využití prostor zastoupení dalším hlavním městům kandidátských zemí, českým městům a regionům). Ředitel OZV M. Dub sdělil, že tato možnost byla nabídnuta český městům a regionům, např. Královéhradecký kraj už nabídky využil a další kraje (Středočeský atd.) se k tomu chystají. Primátor HMP upřesnil, že jako prioritní chápe spolupráci se Středočeským krajem i vzhledem k možnosti dosáhnout přes spolupráci s ním na některé evropské fondy, nabídka pro ostatní české kraje a města ale nadále platí (pronájem jim nabízíme zdarma, pro komerční subjekty pak za poplatek). Náměstek primátora HMP J. Paroubek souhlasí s nabídkou českým regionům a městům, ne ale s nabídkou dalším hlavním městům – Praha své zastoupení zřídila právě proto, aby vůči nim měla komparativní výhodu, tato města si mohou zřídit svá vlastní zastoupení, takže jim by možnost využití Pražského domu nenabízel. Radní HMP I. Němec zmínil případ, kdy se prezentace ČR pořádaná Českou centrálou cestovního ruchu konala ve Scottish House a ne v Pražském domě – takové uspořádání mu nepřijde logické, pokud se jednalo o prezentaci ČR, měla být uspořádána v Pražském domě a ne ve skotském zastoupení. Ing. arch. J. Kasl upřesnil, že to bylo zřejmě proto, že ve Scottish House funguje kancelář Ministerstva pro místní rozvoj ČR, která má zastupovat české kraje. Primátor HMP připustil, že vztahy s MMR v té době asi nebyly nejlepší, podle jeho informací se navíc prostory Scottish House hodily pro daný formát prezentace lépe než Pražský dům, nicméně ani jemu to nepřipadá logické. Na druhou stranu Pražský dům o podobné akce nepřichází, např. 4.11. se v Pražském domě koná společná prezentace HMP a CzechInvestu, která má být začátkem spolupráce mezi Pražským domem a významnými českými firmami. Pokud by  MMR chtělo s Prahou spolupracovat úžeji, tak by se společným akcím rozhodně nebránil; dle jeho názoru by se jednalo o sňatek z rozumu, HMP by mohla např. využít prostředků MMR na prezentace atd. Radní HMP I. Němec dodal, že nechtěl kritizovat ČCCR, neboť po nástupu nového ředitele se její činnost evidentně zlepšila. Primátor HMP dodal, že i on je v současné době s komunikací s ČCCR a jejím ředitelem spokojen, počká ale jaké budou konkrétní výsledky spolupráce. RNDr. M. Prokeš se dotázal, jestli bude MMR nějakým způsobem kontaktováno s nabídkou využití Pražského domu. Primátor HMP dodal, že jednání o spolupráci již proběhla a MMR o nabídce ví.

 

  Následujícím bodem programu byl aktualizovaný přehled zahraničních akcí na 4. čtvrtletí roku 2003. Ředitel OZV M. Dub stručně informoval o nejvýznamnějších akcích jako je cesta primátora HMP do Bruselu na plenární zasedání Výboru regionů EU a podpis Memoranda mezi HMP a regionem Hlavní město Brusel a o cestách předsedy zahraničního výboru na zasedání UCUE v Madridu a výroční zasedání Eurocities v Portu. Místopředseda výboru T. Dub se dotázal, jak lze získat informaci o výsledcích některých služebních cest a zahraničních akcí. Následně proběhla diskuse o nejvhodnějším způsobu předávání těchto informací. Primátor HMP navrhl nechat výběr na řediteli OZV, ředitel OZV navrhl předložit seznam cestovních zpráv, ze kterého by si členové výboru vybrali ty, které je zajímají.

 

Poté předseda výboru M. Poche přednesl návrh usnesení:

Zahraniční výbor ZHMP žádá ředitele OZV, aby na jednáních zahraničního výboru předkládal zprávy ze služebních cest.

 

Hlasování o návrhu:

Pro: 12   Proti: 0

Usnesení bylo přijato.

 

  Posledním bodem programu byl bod Různé. Ředitelka FEU M. Widemannová seznámila členy výboru se současnými aktivitami FEU. Dle jejího názoru je nutné se k 1. květnu 2004  plně zapojit do různých komisí, výborů a pracovních skupin a podílet se na přípravě programových dokumentů pro další období. Pro současné programové období je ze 70% důležitější práce v ČR než v Bruselu. FEU se nyní intenzívně zabývá absorpční schopností jednotlivých příjemců a žadatelů o projekty a sestavuje seznam záměrů a návrhů projektů. Poté připravuje informační akci, kterou je možné zahájit po dopracování všech materiálů ze strany ministerstev a jejich odsouhlasení bruselskou administrativou, aby všechny zainteresované strany věděly, jak od příštího roku projekty podávat.

  Předseda výboru M. Poche se zeptal, jak je to se schvalováním JPD 2 a 3. Dle ředitelky FEU M. Widemannové jsou oba dokumenty projednány s příslušnými ministerstvy a byly zaslány do Bruselu k připomínkám. Konečnou verzi bychom měli mít k 15. prosinci 2003.

  Ředitel OZV poté krátce informoval o doplnění personálního obsazení OZV – byla přijata nová vedoucí oddělení pro vztahy s EU Ing. M. Luhanová, referentka oddělení pro vztahy s EU Bc. Tereza Kvapilová a referentka agendy služebních cest Ing. Hana Bradová. Jediným problémem v tomto ohledu zůstává nevyřešená situace v Zastoupení HMP v Bruselu.

  Místopředseda výboru T. Dub informoval o své plánované cestě do Dillí a nabídl svou pomoc při zprostředkování kontaktu s indickou stranou.

  Ing. J. Bláha zmínil záměr regionu Hlavní město Brusel nebo Vlámska kandidovat na pořádání OH v roce 2016 nebo 2020.

 

  Předseda výboru M. Poche poté zasedání ukončil s tím, že příští jednání výboru proběhne dne 1.12. 2003 v 15.00 hodin.

2. prosince 2004
2. prosince 2004