Zápis z 8. zasedání výboru Infrastruktury ZHMP, ze dne 28.01. 2008
Přítomni:
dle prezenční listiny: přítomno 7 z 10ti členů výboru a tajemník výboru
Omluveni:
Ing. Eva Tylová, Ing. Milan Richter, Ing. Petr Valenta
Hosté:
Ing. Jan Bouček – vedoucí oddělení ÚČOV, Mgr. Otakar Novotný- ředitel PVS a.s., Otakar Čapek – ředitel Kolektory Praha a.s., Ing. Jitka Cvetlerová – ředitelka odboru územního plánu, Mgr. Bohumil Černý – předseda představenstva Úpravna vody Želivka a.s., Ing. Václava Čermáková – zástupce za radního Štěpánka, Ing. arch. Libuše Hadravová – OUP MHMP pořizovatelka podkladů a dokumentací, Ing. Jan Bayerle – Útvar rozvoje hlavního města, Ing. arch. Vlasta Klokočková – Útvar rozvoje hlavního města
Program jednání výboru:
1/ Schválení programu
2/ Schválení ověřovatele zápisu
3/ Územně analytické podklady hl. m. Prahy
4/ Informace- ÚČOV a zpráva k aktuálnímu stavu řešení kalové koncovky
5/ Ochrana vodního zdroje Želivka- Memorandum o spolupráci
6/ Finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s.
7/ Dodatek ke smlouvě o nájmu a správě PVS – nájemné na rok 2008 (vodné a stočné)
8/ Ostatní
Jednání řídil: předseda Výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.
1. Úvod
Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na jednání Výboru infrastruktury ZHMP a navrhl zařadit na pořad jednání dodatečný bod „Dodatek ke smlouvě o nájmu a správě s PVS a stanovení vodného a stočného pro rok 2008“. Tento návrh členové výboru jednohlasně schválili.
2. Ověřovatel zápisu
Ověřovatelem zápisu byl jednohlasně zvolen Radek Lohynský.
3. Územně analytické podklady HMP
Předseda výboru infrastruktury, Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání- Územně analytické podklady HMP, které zpracoval Útvar rozvoje. Územně analytické podklady popisují stav a vývoj jednotlivých tematických oblastí města. Povinnost zpracovat tyto podklady vyplývá ze stavebního zákona, musí být aktualizovány každé 2 roky. Územně analytické podklady se zpracovávají ve dvou dokumentech - pro kraj a pro obec. Předmětem jednání byly podklady pro kraj, ve druhé fázi, jejíž realizace se předpokládá během tohoto roku, budou pořízeny podrobnější podklady pro úroveň obce.
Z pohledu infrastruktury materiál zmiňuje ne příliš optimální polohu stávající ÚČOV a dále problém s odvodněním území Prahy. Předseda výboru Mgr. Ing. Miroslav Poche požádal zástupce Útvaru rozvoje, aby blíže objasnili tyto problematické body z hlediska územního plánu.
Ing. Cvetlerová- ředitelka odboru územního plánu, podala členům výboru vysvětlení, jak se dokument pořizuje, jak bude používán při zpracování dalších územně plánovacích podkladů, jakou má závaznost i to že musí být každé dva roky plně aktualizován. Zástupci Útvaru rozvoje doplnili výklad obrazovou prezentací. Po krátké diskusi přijal výbor infrastruktury následující usnesení:
„Výbor infrastruktury bere na vědomí Územně analytické podklady hl. m. Prahy- kraj 2007“
Hlasování:
Přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
4. Informace ke stavu ÚČOV
Předseda výboru infrastruktury, Ing. Mgr. Miroslav Poche informoval členy výboru o tom, že v současné době probíhá projednání upravené dokumentace této stavby s účastníky přerušeného územního řízení na Praze 7. Od minulého jednání výboru na toto téma se zkomplikovala možnost čerpání prostředků na rekonstrukci čistírny z OP Životní prostředí, neboť z požadavků pro čerpání peněz z fondu vyplývá nutnost naplnit podmínku maximální délky provozovatelských smluv do roku 2022, což Praha nesplňuje (smlouva mezi HMP, PVS a PVK je uzavřena do konce roku 2028). Co se týče problematické kalové koncovky, byla radním Štěpánkem ustavena pracovní skupina, která má zredukovat stávajících více než 50 variant řešení kalového hospodářství.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche požádal Ing. Jana Boučka, který je členem této skupiny, aby informoval o aktuálním stavu výběru kalové koncovky a seznámil výbor také s průběhem jednání s konsorciem firem ASCOH2O, které proběhlo na začátku ledna tohoto roku. Ing. Bouček, vedoucí oddělení ÚČOV odpověděl, že komise se sešla poprvé dne 16.1.2008, znovu se sejde začátkem února. Do té doby členové pracovní skupiny připraví návrhy na redukci variant řešení kalového hospodářství. Konsorcium ASCOH2O připraví do poloviny února nabídku, která bude obsahovat návrh technologie, cenu a dobu rekonstrukce. Tato nabídka bude předmětem dalšího posouzení ze strany města. Do diskuse se vložil RNDr. Miloš Gregar, který se dotázal na Analýzu možnosti financování rekonstrukce ÚČOV z evropských fondů, o které se zmínila náměstkyně primátora Markéta Reedová. O této analýze nebylo nikomu z přítomných nic známo. V další diskusi vystoupil i ředitel PVS a.s. Mgr. Otakar Novotný, který členy informoval, že v současné době zpracovává materiály pro radního Štěpánka k ÚČOV a kalové koncovce tak, aby mohly být včas předloženy do Rady hl. m. Prahy. Výbor infrastruktury přijal následující usnesení:
„Výbor infrastruktury bere na vědomí informaci k aktuálnímu stavu řízení stavby ÚČOV na Císařském ostrově“
Hlasování:
Přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
„Výbor infrastruktury žádá radního Štěpánka o předložení Analýzy možnosti financování ÚČOV z prostředků z fondů EU, tak jak bylo uloženo usnesením Rady hl. m. Prahy dne 18.12. 2007 (tisk 5715)“
Hlasování:
Přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
5. Ochrana vodního zdroje Želivka
Téma vodního zdroje Želivka a jeho ochrany již bylo zmíněno na minulém zasedání výboru infrastruktury, kde bylo dohodnuto, že bude jako samostatný bod zařazeno na některé z dalších jednání.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl toto téma a konstatoval, že v posledních letech vzrůstá potřeba chránit tento zdroj před negativními vlivy, které jsou způsobeny např. vlivem eroze, zemědělské výroby a znečištěním z dálnice. Hlavním problémem je znečištění přítoků, které pak poškozují kvalitu vody v nádrži. Problémy způsobuje koncentrace pesticidních látek, dusíku a fosforu.
Jistou snahou o trvalé zajištění kvality pitné vody bylo vytvoření obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka v roce 2006, která zastupuje obce z povodí, a která by měla být nositelem projektů k ochraně vodního zdroje. Cílem by mělo být snížení znečištění vody v celém povodí.
Před jednáním členové obdrželi návrh Memoranda o spolupráci mezi HMP, krajem Vysočina a Středočeským krajem, jehož obsah byl předmětem diskuse. Memorandum zmiňuje potřebu zahájení přípravy projektů k dosažení zvýšení kvality pitné vody z Želivky a deklaraci podpory projektů ze strany signatářů Memoranda, tedy i ze strany HMP.
Společnost Čistá Želivka v dubnu minulého roku předložila obecný návrh řešení, který počítá s více než 10 opatřeními na zlepšení (zahrnuje např. spolupráci s obcemi při rekonstrukcích ČOV na přítocích, zalesnění nebo revitalizaci vodních toků). Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche ale v této souvislosti konstatoval, že celkové náklady na vyčištění všech přítoků a vodárenské nádrže jsou odhadovány ve výši několika miliard korun, což z rozpočtu hl. m. Prahy není možné hradit. Dotázal se Mgr. Bohumila Černého – předsedy představenstva Úpravna vody Želivka a.s, na jednání v této věci s Povodím Vltavy, jehož zapojení by mohlo pomoci a na další podrobnosti projektu.
Mgr. Bohumil Černý vysvětlil, že má Úpravna vody Želivka vytvořen speciální fond, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty obcí v povodí. Výše prostředků v tomto fondu činí 1,5 mil Kč ze zisku. Ze strany obcí však dosud nebyl předložen žádný konkrétní projekt. S Povodím Vltavy jednání proběhlo, ovšem zatím bez konkrétních výsledků. Mgr. Černý o problematice ochrany vodního zdroje Želivka hovořil i s ředitelem PVK Ing. Milanem Kuchařem, který je připraven přípravu realizace projektů podpořit, dosud však žádnou žádost ze strany o.p.s. Čistá Želivka neobdržel.
V diskusi vystoupil RNDr. Miloš Gregar, který považuje toto téma za mimořádně důležité, znečišťující látky z přítoků se akumulují ve vodárenské nádrži, což velmi zvyšuje náklady na jejich odstranění. RNDr. Gregar zmínil i případ Vídně, která vykoupila celé Povodí a pozemky zalesnila. V současné době je u některých prvků výrazně překračován emisní limit.
Náměstek primátora Ing. Pavel Klega konstatoval, že projekty je třeba koordinovat s Povodím Vltavy. Jejich podpora již byla vyslovena, a to zřízením speciálního fondu, o kterém se zmínil Mgr. Černý. Ing. Klega dále informoval, že hl. m. Prahy nemá v o.p.s. Čistá Želivka žádné zastoupení. Ohledně Memoranda, které bylo předmětem jednání se vyjádřil, že by bylo možné ho podpořit, neboť se jedná pouze o rámcové prohlášení o spolupráci, které Prahu v ničem konkrétním nezavazuje. Po další diskusi přijal výbor infrastruktury následující usnesení:
„Výbor infrastruktury ZHMP doporučuje Radě hl. m. Prahy projednat a schválit Memorandum o spolupráci mezi hl. m. Prahou, Středočeským krajem a krajem Vysočina“
Hlasování:
Přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Návrh byl přijat
6. Finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s.
Dalším bodem na pořadu jednání byl Finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s. na rok 2008.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že plán předpokládá nárůst nákladů i výnosů přibližně o 5% oproti loňskému roku.
Plán počítá s celkovými tržbami ve výši 309 mil Kč. Nejvyšší příjmovou položku tvoří příspěvek na provoz kolektorů (137,6 mil) a nájemné hlavních správců sítí (153,5 mil). Nárůst příjmů u hlavních správců vychází z převzetí kolektoru Vodičkova a z doplnění sítí do některých dalších kolektorů.
Celkové náklady se odhadují na 304,6 mil Kč. Navýšení plánovaných nákladů vyplynulo zejména z růstu cen energií a pohonných hmot (o 900 tis Kč více oproti loňskému roku). Dále dochází k růstu osobních nákladů o 5%, a to vzhledem k navýšení mezd a přijetí 2 nových pracovníků na údržbu zařízení nového kolektoru Vodičkova.
Zisk po zdanění, který bude použit pro rezervní a sociální fond, činí podle plánu 2,7 mil Kč. Oproti loňskému roku byl snížen o 0,5 mil Kč a to vzhledem k reformě veřejných financí v letošním roce, kdy se čerpání některých položek ze sociálního fondu stalo pro společnost méně výhodné.
Otakar Čapek – ředitel Kolektorů Praha a.s. doplnil, že plán je pouze odhadem předpokládaných nákladů a výnosů, snahou společnosti bude šetřit finanční prostředky. Dále uvedl, že probíhá jednání s Pražskou plynárenskou ohledně výpůjčky vozů na zemní plyn, což povede k úspoře pohonných hmot.
Ing. Jiří Toman se dotázal na jednání s Pražskou teplárenskou. Ředitel Kolektorů Otakar Čapek vysvětlil, že Pražská teplárenská v současné době využívá 68% kolektorů, probíhají proto jednání o metodice výpočtu podnájemného jak ve stávajících sítích, tak i do budoucna.
JUDr. Ing. Miloslav Ludvík se podivil nad nízkým nárůstem mezd ve výši 5%, Otakar Čapek ho zdůvodnil některými racionalizačními opatřeními v personální oblasti. Po diskusi se výbor infrastruktury usnesl na následujícím usnesení:
„Výbor infrastruktury bere na vědomí finanční plán obchodní společnosti Kolektory Praha a.s.“
Hlasování:
Přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Návrh byl přijat
7. Dodatek ke smlouvě o nájmu a správě s PVS – nájemné na rok 2008 (vodné a stočné na rok 2008)
Členové výboru před jednáním obdrželi na stůl materiál týkající se stanovení ceny vodného a stočného na rok 2008 a s tím související dodatek ke Smlouvě o nájmu a správě, uzavřené mezi Hl. m. Prahou a PVS.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že dochází k meziročnímu nárůstu ceny vodného a stočného o 2,8%, tedy ve výši vyhlášené průměrné míry inflace za rok 2007. Vodné na rok 2008 je stanoveno ve výši 26,18 Kč/m3 bez DPH, stočné ve výši 22,45 Kč/m3 bez DPH, tzn. celkem 48,63 Kč/m3 bez DPH. Do růstu ceny se dále promítá úprava sazby DPH z 5% na 9% s účinností k 1.1. 2008. Celkově je tak cena vodného a stočného stanovena na 53,01 Kč/m3 včetně DPH. Dodatek ke smlouvě s PVS navrhuje nájemné hrazené PVS pro rok 2008 ve výši 1,214 mld. Kč + DPH, přičemž proti nájemnému je správce oprávněn započíst náklady na technické zhodnocení, rozvoj vodohospodářského majetku a další činnosti až do výše 915 mil + DPH.
Dle užití vykazují meziroční nárůst investice (o 10 mil více než loni, celkem 880 mil Kč) a splátky půjčky EIB (o 25 mil více, celkem 204 mil). V této souvislosti se předseda výboru dotázal, jak dlouho bude ještě PVS splácet tuto půjčku. Mgr. Otakar Novotný- ředitel PVS a.s odpověděl, že půjčka se bude splácet do roku 2017, přičemž tento rok je nejvyšší.
RNDr. Miloš Gregar vystoupil s otázkou, zda se zvýšení vodného promítá plně do nájemného a kdy bude hotové vyúčtování za rok 2007. Mgr. Otakar Novotný odpověděl, že vyúčtování za předchozí rok bude k dispozici do konce června a bude vyvěšeno na úřední desce. Ve zvýšeném nájemném je vodné a stočné promítnuto.
RNDr. Miloš Gregar vyslovil požadavek diskutovat zisk pro provozovatele poté, co bude zveřejněn.
Po další diskusi přijal výbor infrastruktury následující usnesení:
„Výbor infrastruktury bere na vědomí tisk č. 5575 k návrhu dodatku č. 18 ke Smlouvě o nájmu a správě věcí ve vlastnictví hl. m. Prahy v souvislosti s poskytováním vodárenských služeb a služeb odvádění a čištění odpadních vod a souvisejících služeb a stanovení výše vodného a stočného pro rok 2008“
Hlasování:
Přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche poděkoval přítomným členům za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.
V Praze, dne 29. ledna 2008
Ing. Mgr. Miroslav Poche
předseda výboru infrastruktury ZHMP
Ing. Jiří Toman
tajemník výboru
Radek Lohynský
ověřovatel zápisu