Zápis z 2. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 12.3. 2007
Přítomni: dle prezenční listiny: přítomno 9 z 10ti členů výboru a tajemník
Omluveni: Ing. Milan Richter
Hosté: Ing. Jana Cibulková- vedoucí oddělení posuzování vlivů na ŽP, Otakar Čapek- generální ředitel Kolektory Praha a.s., Ing. Miroslav Sklenář- zástupce ředitele pro oblast vnějších vztahů
Program jednání výboru:
1. Schválení programu
2. Schválení ověřovatele zápisu
3. Tisk: 2809- k jednání RHMP při působnosti valné hromady společnosti Kolektory Praha a.s.- finanční plán 2007
4. Tisk: 3656- K návrhu na úpravu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v kapitole 02- Městská infrastruktura
5. Realizace záměru pořádání Letních olympijských her v Praze
6. Ostatní
Jednání řídil: Předseda Výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche
1. Úvod
Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na jednání Výboru infrastruktury ZHMP. V úvodu předseda výboru infrastruktury požádal členy výboru o dodatečné zařazení Tisku č. 2809 (k jednání RHMP při působnosti valné hromady společnosti Kolektory Praha a.s.- finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s. 2007) a Tisku č. 3656 (návrhu na úpravu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v kapitole 02- Městská infrastruktura) k projednání. Tento návrh byl přijat všemi přítomnými členy výboru.
a) Schválení zápisu z minulého jednání Výboru infrastruktury ZHMP konaného dne 22. ledna 2007
K návrhu zápisu nebyly uplatněny žádné připomínky a byl schválen všemi přítomnými členy výboru.
b) Schválení ověřovatele zápisu
Ověřovatelem zápisu byl zvolen JUDr. František Hoffman.
2. Tisk č. 2809- k jednání RHMP při působnosti valné hromady společnosti Kolektory Praha a.s.- finanční plán 2007
Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche informoval přítomné o tom, že na zítřejším jednání RHMP je k projednání materiál týkající se finančního plánu společnosti Kolektory Praha a.s. na rok 2007. Plán předpokládá náklady a výnosy zhruba ve stejné výši jako v roce 2006, resp. dochází k mírnému nárůstu.
Celkové náklady společnosti na rok 2007 činí 278,785 mil Kč (+0,1 % oproti roku 2006). Z toho největší položkou je nájem MHMP ve výši 164 mil Kč (+0%) a osobní náklady ve výši 78,675 mil Kč (+3,82%).
Celkový výnosy dosahují 284,788 mil Kč (+0,22%), z toho největší položky tvoří podnájem za využitý prostor v kolektorech ve výši 142,256 mil Kč (0%) a příspěvek na provoz kolektorů ve výši 124,5 mil Kč (+ 0,42%).
Hospodářský výsledek před zdaněním činí cca 4,98 mil Kč (-0,2% oproti roku 2006).
Dále dochází ke změně stanov společnosti spočívající v rozšíření předmětu činnosti o činnost účetních poradců, vedení účetnictví a daňové evidence. Tyto činnosti společnost Kolektory a.s. vykonává v souvislosti s prováděním investorsko-inženýrské činnosti.
Generální ředitel společnosti Kolektory Praha a.s. Otakar Čapek podal další informace k tomuto materiálu a stručně zhodnotil historii a současnost kolektorové sítě v Praze. V současnosti je ve správě a provozu společnosti Kolektory Praha a.s. 62.865,35 bm hloubených kolektorů, 15.236,6 bm ražených kolektorů, 7.277 bm technických chodeb a 2.772,8 bm kolektorových podchodů pod komunikacemi. Výstavba pokračuje především v centrální oblasti Prahy. Společnost nevyplácí dividendy a zisk je převáděn pouze do rezervního a sociálního fondu.
Všichni přítomní členové výboru vzali výše uvedené materiály na vědomí a byli dále informováni, že kompletní informace (kterou obdrželi na stůl) týkající se provozu, údržby, oprav a investic kolektorové sítě HMP pro rok 2007, výhledu pro období 2008-2012 a historie kolektorové sítě v Praze bude projednána na výjezdním zasedání výboru, které se uskuteční dne 2. dubna 2007 od 14 hodin v budově společnosti Kolektory Praha a.s.
3. Tisk: 3656- K návrhu na úpravu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v kapitole 02- Městská infrastruktura
Dalším bodem na pořadu jednání byly materiály týkající návrhu na úpravu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v kapitole 02- Městská infrastruktura .
Předseda výboru infrastruktury, Ing. Mgr. Miroslav Poche shrnul několik stěžejních informací. Na zítřejší jednání RHMP je předkládán tisk, kde je navrhováno posílení kapitálových výdajů (v celkové výši 38,05 mil Kč) u investičních akcí OOP MHMP na výkupy lesních pozemků ve výši 22 mil Kč, výkupy pozemků ve výši 10,55 mil Kč a výkupy pozemků pro ÚSES ve výši 5,5 mil Kč. Navýšení je kryto tř. 8 financování a je zdůvodňováno nabídkou vlastníků Milíčovského lesa a přilehlých pozemků, jakož i Ctěnického háje a dalších pozemků pro městskou zeleň. Odkoupením Milíčovského lesa a dalších navazujících pozemků o celkové výměře cca 900 000 m2 by došlo k vyřešení problémů v oblasti ochrany přírody a zaručení dalšího správného směřování této cenné přírodní lokality.
V pokročilé fázi příprav je i odkup Ctěnického háje o výměře téměř 150 000 m2. Orientační cena nabízených pozemků Milíčovského lesa činí 38,05 Kč/m2 tj. celkem 32,7 mil Kč a Ctěnického háje 22,45 Kč/m2, tj. celkem 3,3 mil Kč.
Po ukončení diskuse a zodpovězení všech otázek přijal výbor infrastruktury ZHMP následující usnesení:
Výbor infrastruktury ZHMP bere na vědomí tisk č. 3656- k návrhu na úpravu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v kapitole 02- Městská infrastruktura a doporučuje schválit navýšení prostředků v kap. 02- Městská infrastruktura v celkové výši 38,05 mil Kč za podmínky současného předložení návrhu na výkup pozemků.
Hlasování: Přítomno 8 členů výboru infrastruktury ZHMP
Pro: 8
Proti: 0
Zdržel se: 0
4. Realizace záměru pořádání LOH v Praze
Podkladem pro jednání byl kompletní materiál, který byl zveřejněn na internetových stránkách www.urhmp.cz, všichni členové také tyto podklady na CD obdrželi do svých zastupitelských schránek.
Na březnovém zasedání ZHMP by se mělo rozhodnout o tom, zda hl. m. Praha projeví zájem ucházet se o pořádání LOH v roce 2016 resp. 2020.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche shrnul tyto rozsáhlé materiály. Ing. Miroslav Sklenář- zástupce ředitele pro oblast vnějších vztahů- členy výboru informoval o dalších podrobnostech.
Záměr uspořádání LOH v Praze je sledován již od roku 2003, kdy byla zpracována „Analýza stavu sportovních zařízení v Praze“ a z ní vycházející „Územní analýza pořádání LOH“, která jako nejreálnější pro umístění hlavních olympijských aktivit vyhodnotila modifikovanou variantu „Severní terasa“, umísťující hlavní olympijský areál do prostor Letňan v koordinaci s pražským výstavním areálem a s doplněním o další lokality (Strahov, Libeň- Sazka Arena, Letná- Sparta, Vršovice- Slavia Eden, Karlín- Maniny, Štvanice, Holešovice- Výstaviště, Troja) pro umístění dalších olympijských zařízení.
„Územní analýza“ se stala základním podkladem pro „Ekonomickou a marketingovou studii pořádání LOH“, která celkově zhodnotila olympijské hry jako ziskové.
V rámci celkového kontextu „Ekonomické a marketingové studie“ z roku 2004 je posuzována i nákladová náročnost potřebné infrastruktury. Tato studie náklady na inženýrské sítě, které bude třeba vynaložit v přímé souvislosti s pořádáním LOH pro účely přípravy lokalit Letňany a Bubny odhaduje na 520 mil Kč.
Co se týče inženýrských sítí, jejichž výstavba je plánována v rámci běžného rozvoje, tedy bez ohledu na pořádání LOH, zahrnují zejména náklady ve výši cca 12 mld Kč na modernizaci ČOV. Bude také třeba dokončit vodovody a kanalizaci v některých okrajových částech Prahy, jakými jsou např. Kunratice, Libuš, Řeporyje. Dále bude třeba propojit pravý a levý břeh Vltavy, nejlépe pomocí kolektoru.
Na základě doporučení „Ekonomické a marketingové studie“ byly vypracovány další studie ověřující reálnost pořadatelství LOH a variantnost umístění a financování základních olympijských středisek- ceremoniálního stadionu, plaveckého centra a mediální a olympijské vesnice.
Základní variantou umístění hlavního olympijského stadionu je projekt Pražského veletržního areálu následně upraveného pro potřeby LOH v Letňanech v prostoru navazujícím na budovanou koncovou stanici trasy metra C. Studie zpracovaná společností MottMacDonald vyčíslila náklady na výstavbu výstaviště, městské arény, z níž by byl v době her ceremonielní stadion, olympijského areálu a následných úprav po hrách asi na 10,6 mld. Kč.
Variantní studie jako hlavní těžiště her s umístěním ceremoniálního stadionu a dalších aktivit uvažuje i lokalitu Strahov, která je navrhována dále také rozpracovat a prověřit.
Pro umístění olympijské a mediální vesnice bylo společností Kolpron posuzováno 5 lokalit- Letňany západ, Letňany východ, Kbely, Bubny a Čakovice. Studie doporučuje vybudovat olympijskou vesnici v západní části Letňan a následně ji přeměnit na bydlení a VŠ koleje- náklady na tuto variantu jsou odhadovány na 7,5 mld. Kč.
Pro mediální vesnici je studií doporučena lokalita Kbely, kde jsou náklady na výstavbu včetně následné přeměny na bydlení vyčísleny na 5,9 mld. Kč.
Několika variantami plaveckého areálu na Maninách se zabývá analýza PriceWatehouseCoopers, která doporučuje 2 olympijská plavecká centra. V lokalitě Maniny je plánováno situovat hlavní olympijské plavecké centrum, jehož doplňkem by byl dostavěný areál Šutka a rekonstruovaný areál v Podolí jako tréninkové centrum. Investiční náklady jednotlivých variant řešení se pohybují od 1,8 mld Kč (v případě jediného plaveckého zařízení) do 3,1 mld Kč (v případě 2 plaveckých center- 1 plaveckého zařízení a 1 centra, které by mimo OH bylo využíváno jako zábavní aquapark, který v Praze zatím chybí).
Předseda výboru infrastruktury Mgr. Ing. Miroslav Poche požádal přítomnou vedoucí pro posuzování vlivů na životní prostřední Ing. Janu Cibulkovou o zhodnocení dopadů pořádání LOH na životní prostředí. Ing. Jana Cibulková konstatovala, že je sice zřejmé, že případné pořádání olympiády dopady na životní prostředí mít bude, nicméně v současné chvíli je posuzování těchto dopadů předčasné. V dalších fázích příprav se předpokládá rozpracování stávajících a zpracování dalších studií, takže lze předpokládat, že téma životního prostředí ve vztahu k LOH bude ještě předmětem diskuzí.
Po ukončení diskuse a zodpovězení všech otázek přijal výbor infrastruktury ZHMP následující usnesení:
Výbor infrastruktury ZHMP bere na vědomí materiály týkající se sledování záměru „Praha Olympijská“.
Hlasování: Přítomno 9 členů výboru infrastruktury ZHMP
Pro: 6
Proti: 1
Zdržel se: 2
Výbor infrastruktury žádá, aby na jednání ZHMP byla všem členům ZHMP k dispozici brožura „Praha olympijská“.
Hlasování: Přítomno 9 členů výboru infrastruktury ZHMP
Pro: 9
Proti: 0
Zdržel se: 0
5. Ostatní
Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche poděkoval přítomným členům za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.
Další jednání výboru infrastruktury ZHMP se uskuteční v pondělí dne 2. dubna od 14 hodin v budově společnosti Kolektory Praha a.s.
Ing. Mgr. Miroslav Poche
předseda výboru infrastruktury ZHMP
JUDr. František Hoffman
ověřovatel zápisu
Ing. Jiří Toman
tajemník výboru