zápis č. 1 z 23. jednání FV ZHMP, které se konalo 15. ledna 2004
Přítomni : dle prezenční listiny : přítomno 10 z 17ti členů výboru .
Nepřítomen: M. Gregor, M. Jančík, O. Pecha, A. Samková, JUDr.Ing. M. Ludvík, Ing. J. Kaňák, RNDr.J. Witzany, Ph.D.,
Hosté: Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP, Ing. M. Houfek - gen. ředitel DP, a.s. Ing. T. Jílek – technický ředitel DP, a.s.,Ing. V. Pomazal – obchodně-ekonomický ředitel DP, as.
Zahájení: 13,00 hodin
Ukončení : 15,40 hodin
Jednání řídil: Předseda finančního výboru p. J. Štrof
1) Úvod
Předseda finančního výboru p. J. Štrof přivítal přítomné na jednání FV ZHMP, konaném v prostorách Centrálního dispečinku Dopravního podniku, a.s.. Hlavním bodem programu je problematika hospodaření DP, a.s. , rozpočet DP, a.s. na rok 2004, návrh restrukturalizace DP, a.s.. Proto se jednání FV ZHMP koná na půdě DP, a.s. za přítomnosti Ing. M. Houfka - gen. ředitele DP, a.s., Ing. T. Jílka – technického ředitele DP, a.s.,Ing. V. Pomazala – obchodně-ekonomického ředitele DP, a.s., které předseda FV ZHMP přivítal na jednání a poděkoval jim za poskytnutí prostor pro jednání.
Dalším řádným bodem jednání bude také důležitá dopravní problematika – K výběru poradce pro přípravu a realizaci projektu severozápadní části městského dopravního okruhu v úseku Myslbekova –Pelc/Tyrolka za případného využití metody tzv.partnerství veřejného a soukromého sektoru ( PPP).
Materiály k hlavním bodům jednání byly členům FV ZHMP k dispozici předem v tiskové i elektronické podobě.
Před zahájením dnešního jednání byly přítomným rozdány tabulkové přehledy o účasti jednotlivých členů FV ZHMP na jednáních a o četnosti jejich zastoupení ve funkcích ověřovatele zápisu.
Závěrem předseda FV ZHMP p. J. Štrof připomenul, že v souladu se schváleným programem jednání FV ZHMP na 1. pololetí 2004 se budou konat obdobně tématicky zaměřená jednání u dalších vybraných organizací hl. m. Prahy.
a) Schválení programu:
Navržený program jednání (dle pozvánky) byl bez připomínek schválen všemi 9ti přítomnými členy FV ZHMP.
Hlasování: ve 15, 10 hod. (Přítomno 9 členů FV ZHMP)
Pro: 9
Proti : 0
Zdržel se: 0
c) Ověřovatelem dnešního zápisu byl jednomyslně zvolen MUDr. M. Hvížďala
2) Problematika Dopravního podniku
Podkladem pro dnešní jednání byl Dopravním podnikem zpracovaný obsáhlý materiál nazvaný „Přehled ekonomických údajů DP,a.s.“ , který obsahoval v textovém, tabulkovém i grafickém vyjádření údaje o aktuálním hospodaření DP, a.s. v podrobnostech běžného rozboru hospodaření DP, a.s. ( stav k 30.9.2003, oč. skut. 2003) , dále návrh rozpočtu na rok 2004 , dále některé sumarizační přehledové ukazatele ekonomické (vstupy, výstupu, strukturované výnosy a náklady s rozlišením na jednotlivé samostatně hospodařící provozní jednotky), dopravně-technické a technickoorganizační povahy zpracované v časových řadách a dále tisk 5591 ke zprávě o zahájení restrukturalizace Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s. vč. přijatého usnesení RHMP č. 1990 ze dne 16.12.2003 při působnosti Valné hromady DP, a.s..
Předseda finančního výboru p. J. Štrof v úvodu navrhl rozložit projednání obsáhlé problematiky na téma restrukturalizace DP, a.s., rozpočet a hospodaření DP, a.s. a případně další témata z problematiky DP,a.s.
Úvod do problematiky přednesl Ing. M. Houfek-generální ředitel DP,a.s. a podle příslušnosti další informace k problematice hospodaření a rozpočtu DP, a.s. přednesli oba odborní ředitelé DP, a.s. Ing. V. Pomazal a Ing. T. Jílek. Ing. M. Houfek kromě již uvedených témat přednesl aktuální informaci o současném stavu kolektivního vyjednávání v DP, a.s.. Současně navrhl pro případ zájmu FV ZHMP uskutečnit další informativní jednání ke konečným výsledkům hospodaření DP, a.s. za rok 2003 a rozpočtem na rok 2004, tedy vč. výsledků kolektivního vyjednání. Zrekapituloval vývoj v organizačním uspořádání DP, a.s. v uplynulých 30ti letech a informoval o současném stavu zahájené restrukturalizace DP, a.s. (dle usn. RHMP č. 1990 z 16.12.2003 se k 31.12.2003 ruší odštěpné závody DP-ED, DP-A, DP-M, které se aktuálně stávají divizemi v rámci DP, a.s.), harmonogramu a programových cílech restrukturalizace. Jde samozřejmě o zjednodušení, zlevnění a zefektivnění řízení (vyřazením jednoho stupně) a není toho, ale samozřejmě dosáhnout na úkor bezpečnosti a kvality provozu MHD. Ing. V. Pomazal – obchodně-ekonomický ředitel DP, a.s.ve svém vystoupení obsáhle komentoval předložené podklady a věnoval se problematice výnosů a nákladů, rozlišení vývoji příjmů, problematice odložené daně, odpisů v kontextu narůstající výši základních prostředků, problematice mzdových nákladů (která jsou výraznou nákladovou položkou) a reálné výši dalších možných úspor v těchto nákladových položkách. Snížení nákladových položek bude možné dosáhnout na základě připravovaných restrukturalizačních opatření. Ing. T. Jílek – technický ředitel DP, a.s., se věnoval problematice investiční výstavby ( akce rozvojového charakteru, prostá reprodukce a modernizace) jak z pohledu věcného tak i v otázce financování a rozlišení finančních zdrojů., vč. rozlišení výše rozestavěných, zahajovaných a připravovaných akcí s rozlišením objemu a detailní specifikace konkrétních akcí jak staveb tak obsáhle i u dopravních prostředků autobusů, tramvají a vozů metra. Poskytnuté informace obou odborných ředitelů doplnil ještě generální ředitel DP, a.s. který také spolu s nimi zodpovídal doplňující otázky položené v diskusi.
V diskusi vystoupili:
MUDr. M. Hošek položil otázky k zahájené restrukturalizaci DP, a.s co se týká časového postupu a do jakého detailu jsou již definitivně odsouhlaseny jednotlivé dílčí kroky. Kdo prováděl podkladové analýzy pro rozhodování o způsobu a metodách restrukturalizace DP, a.s. sám nebo byly zadávány externě?
MUDr. M. Hvížďala vystoupil opakovaně zhodnotil hospodaření a řízení DP, a.s. za uplynulých 10 let a rozhodnutí o jeho restrukturalizaci uvítal a vyslovil přesvědčení, že tento záměr jako takový najde podporu v celém ZHMP. Ovšem vzhledem k tomu, půjde o snížení počtu pracovníků , což je obecně výrazné politickosociální téma kdy může docházet k určitému pocitu nejistoty a ohrožení u řady pracovníků o čemž má již signály. Je proto třeba, aby pracovníci DP, a.s na všech úrovních nezůstali bez průběžných informací, protože z řady kontaktů na něj se obracejících osob (kteří mají většinou strach o ztrátu pracovního místa) má dojem, že by bylo vhodné zlepšit v tomto směru vnitřní komunikaci k pracovníkům DP, a.s.. Upozornil v této souvislosti na zahraniční zkušenosti a metody pro zlepšení vnitřní komunikace právě v těchto situacích. Vyjádřil se pochvalně o celkové kvalitě a funkčnosti MHD v Praze (která je možná z naší strany nedoceňovaná) v porovnání např. s Londýnem.
Ing. J. Mach navázal na problematiku snižování provozních nákladů (mzdových a personálních vůbec) a upozornil i na fixní náklady, kdy se snížením počtu pracovníků by mělo následovat i snížení počtu provozních ploch (uvedl příklad i této budovy CD DP, a.s.)
V odpovědi Ing. M. Houfek-generální ředitel DP,a.s. zdůraznil, že nejméně 30 % této budovy CD využívají pro své dispečinky i další organizace vč. Policie ČR. DP, a.s. k dnešnímu dni kromě vysloveně provozních areálů (garáže, depa, vozovny, měnírny) již vyskytuje pouze v budovách CD (zde) a v budově Sokolovské ve Vysočanech a musel již opustit budovy V Bubenské , Charvátově ul. a další. Defakto již nemá možnost ke snížení dalších prostor ať již užívaných pro vyloženě provozní či technicko hospodářské činnosti.
Zmiňovaná komplikovaná komunikace je do jisté míry dána i složitým trojstupňovým řízením přes odštěpné závody, která je při restrukturalizaci odbourávána a zjednodušena. Vedení DP se snaží v tomto směru speciálně k tomuto tématu komunikaci dovnitř podniku zlepšit. Na- příklad před týdnem bylo svoláno cca 70 vedoucích pracovníků DP, a.s ze všech úrovní, kde jim byla podána aktuální informace.
Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP se vyslovil k podpoře restrukturalizace, která bude znamenat další snížení fixních nákladů. Upozornil na graf v předložených podkladech dokladující tendenci snižování počtu pracovníků u DP, a.s. v uplynulých 10ti letech. Vyjádřil se i k otázce růstu provozních nákladů vzhledem k pokrytí sítě MHD, což znamená také nároky na růst provozních nákladů a je třeba trvale vyhodnocovat využití konkrétních spojů.
Vyjádřil se i k otázce nárůstu investičních výdajů , respektive dotací HMP do DP, a.s.
R. Šteiner- radní HMP upozornil na stoupající tendenci přibývání cestujících v MHD, což paradoxně přináší zvyšování provozní ztráty DP,a.s.. To je třeba krýt (otázka zvýšení jízdného je složitá a neřeší vše) např. dotací od HMP. Zvyšování rozsahu dopravních výkonů , respektive dopravní sítě sebou automaticky přináší zvyšování provozní ztráty. Pak je zde od počátku roku otázka zvýšení sazby spotřební daně a přesuny sazeb DPH u některých prací. Tyto dopady DP, a.s vyčísluje a RHMP se jimi bude následně zabývat. Upozornil, že trend náhrady autobusové dopravy kolejovou je pro jistě Prahu pozitivní (v oblasti přímých ekologických dopadů, zlepšení dopravní obslužnosti a jejího konfortu) ale u DP. a.s. tím stoupá výše provozních nákladů, které jsou u kolejových dopravy vyšší než u autobusů, kde je nižší i personální náročnost. Je proto třeba si uvědomit, že od r. 1990 bylo (vč.provozního úseku IV. trasy metra C l et.) uvedeno do provozu více než 20 km metra a ED cca 15 km TT a přitom počet zaměstnanců DP, a.s. za tuto dobu stagnoval, respektive mírně klesal. Nutný přírůstek počtu pracovníků při nárůstu nových kapacit personálně náročnějších kolejových doprav musel DP, a.s. kompenzovat vyšším snižováním počtu provozních pracovníků jinde.
Ing. M. Houfek-generální ředitel DP,a.s. návazně upozornil na profesní specifikaci pracovníků v podkladech, kde je patrný např. i nárůst revizorů. Dopady mají i zákonné předpisy , které v posledních letech přinesly zkrácení pracovní doby, prodloužení pracovních přestávek a zkrácení intervalu mezi přestávkami.
Ing. M. Hejl navázal na srovnání provozní náročnosti jednotlivých trakcí a připomenul, že autobusová doprava (oproti ED a metru) sice nenese náklady na dopravní cesty, ale pouze v rámci DP, a.s.. Přesto tyto náklady existují a nese je HMP prostřednictvím TSK. Dále upozornil na přetrvávající ekologický přezíravý až odmítavý pohled na autobusy, ale vzhledem k technologickému rozvoji (dosažení limitů EUR 3 i 4 u autobusů) takže např.rozhodnutí o návazné dopravě na severní terase k trase metra IV. C lze považovat za správné.
MUDr. M. Hošek v kontextu dosud nekrytých investičních potřeb otevřel otázku výše zadlužení DP, a.s. a dále jaká je situace s fungováním a financováním ochranného systému metra. Dále položil otázku k rozvíjení ekologických rozvojových projektů v rámci DP, a.s..
Ing. M. Houfek-generální ředitel DP, a.s. - DP, a.s. má s vědomím HMP (ale bez přímé záruky HMP) dlouhodobý závazek 4,5 mld. Kč na 20 vozových jednotek metra typu M1 k dodání v roce 2004 (syndikovaný úvěr ČS a ČSOB). Krátkodobý úvěr u ČS představuje kontokorentní úvěr v rozsahu 200 mil. Kč ( garantováno nemovitostmi DP, a.s., který ale není při pravidelně poskytovaných zálohách na dotaci od HMP , téměř čerpán.
JUDr. Ing. T. Novotný se dotazoval zda existují srovnávací propočty s evropskými metropolemi cen MHD s hlediska průměrných příjmů s ohledem na sociální únosnost. Zda jsou prokalkulovány potenciální úspory na provozních nákladech, které by mohly vyplynout ze zahájené restrukturalizace DP, a.s.. Zda existují ekonomické propočty výdajů na případné zavedení ekologických autobusů na plynový pohon, které fungují např. v Madridu, kdy zřejmě půjde výhledově o evropský trend.
Ing. M. Houfek-generální ředitel DP, a.s.vysvětlil problematiku srovnávacích propočtu s jinými evropskými metropolemi, která se svým způsobem ošidná při zapojení dalších parametrů, které uváděl JUDr. Ing. T. Novotný. Srovnávání nemůže být zcela přesné, protože jde o nesrovnatelné základny (u těchto měst rozdílná plocha , počet obyvatel, rozdílný podíl MHD i nesrovnatelné ekonomické a zákonné podmínky pro jejich hospodaření). Určitý srovnávací materiál bude ale doplněn do dalšího předkladu RHMP. Snížení provozních výdajů v rámci restrukturalizace zatím nemůže být přesně vyčísleno, odhady předpokládají v horizontu 5ti let snížení do výše 10ti %.
K otázce zavádění ekologických autobusů se postupně vyslovili kromě Ing. Houfka i R. Šteiner- radní HMP, Ing. M. Hejl a MUDr. M. Hvížďala . Této problematice byl v diskusi věnován velký časový prostor. Zavádění těchto autobusů nebylo v diskusi označeno za výhledový evropský trend, ale spíše šlo o uplynula léta, kdy v některých evropských městech participovaly na jejich zavádění a provozu městské energetické holdingy, respektive to bylo výsledkem aktivit a konkurenčních snah ropných a plynárenských společností. V současné době se tyto autobusy provozují v masové míře v Madridu a v Reykjavíku, a to i na základě původních experimentálních dotačních programů EU. Ale i tyto autobusy produkuji imisní zatížení, i když v jiných ukazatelích. Navíc nejsou ekonomicky srovnatelné s klasickým pohonem nejen z hlediska pořizovacích nákladů, ale i provozních. Mají také nižší dojezdovou vzdálenost a nelze je provozovat se stávajícím infrastrukturním zařízením (úprav garáží a potřeba budování speciálních tankovacích míst). Autobusy s alternativními pohony typu palivových článků, vodíkové pohony apod. jsou provozovány jako zkušební či spíše výzkumněvývojové a cena takovýchto autobusů dosahuje cca 1 mil EUR. Dp, a.s. tyto trendy sleduje ovšem o jejich praktické využití může usilovat až v případě zavedení do sériové výroby a provozu.
MUDr. M. Hvížďala jakým způsobem se DP, a.s. připravuje na změněné obchodní možnosti a podmínky vzhledem ke vstupu ČR do EU a konverze ve vztahu Kč a EURO a zdá má konzultanty či stanoviska a doporučení k přípravě na tuto měnící se situaci. Otázku v širším kontextu zapojení do programů EU v problematice městských dopravců jako přizvaní zodpověděl Ing. M. Houfek-generální ředitel DP, a.s. Ing. V. Pomazal – obchodně-ekonomický ředitel DP, a.s. doplnil faktickou informaci, že v současné době nemá DP, a.s. žádný účet v cizí měně. Před dvěma lety vše konvertovali na Kč. Jediný závazek v cizí měně je půjčka na dodávku souprav metra a zde po konzultacích provedli zajištění kurzovního rizika.
JUDr. V. Jaroš stručně zhodnotil předestřený záměr reorganizace DP, a.s. jako krok správným směrem poděkoval gen. řediteli Ing. M. Houfkovi za jeho 9ti leté působení ve funkci a popřál mu hodně zdaru do dalších let v řízení DP, a.s.
Na žádost předsedy FV ZHMP p. J. Štrofa přednesl Ing. M. Houfek-generální ředitel DP,a.s. informaci o dosavadním postupu, současném stavu a předpokladech uzavření kolektivního vyjednávání.
V závěrečné diskusi k tomuto tématu a strategii ve vyjednávání zvláště mzdových nárůstů se dále zúčastnil MUDr. M. Hošek a Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP.
3) K výběru poradce pro přípravu a realizaci projektu severozápadní části městského dopravního okruhu v úseku Myslbekova –Pelc/Tyrolka za případného využití metody tzv.partnerství veřejného a soukromého sektoru ( PPP)
Podkladem pro tento bod jednání FV ZHMP byla Zadávací dokumentace k obchodní veřejné soutěží o nejvhodnější nabídku na výběr poradce pro přípravu a realizaci projektu severozápadní části městského dopravního okruhu v úseku Myslbekova –Pelc/Tyrolka za případného využití metody tzv.partnerství veřejného a soukromého sektoru ( PPP).
Soutěž byla vypsána počátkem prosince 2003 a uzávěrka přihlášek je k 2. únoru 2004. Materiál je předkládán FV ZHMP k seznámení a informaci. Z této OVS by měl vzejít partner – poradce s kvalifikovaným týmem technickým , ekonomickým , právním expertů (je možné, že půjde o konsorcium kvalifikovaných poradenských subjektů), který zpracuje posouzení a doporučení záměru výstavby této akce o CNS v řádu 20 mld.Kč a jejího financování metodou PPP. Vyhlášení této OVS na poradce bylo schváleno usn. RHMP č. 1392 ze dne 23. září 2003.
Problematiku uvedl R. Šteiner- radní HMP. Diskuse se zúčastnil MUDr. M. Hošek a Ing. J. Paroubek–náměstek primátora HMP. Výměna názorů proběhla k detailním podmínkám zadávací dokumentace a možnostem k vyjasnění finančních a právních podmínek pro realizaci této náročné investice, které může pro HMP poradce (jeho výběr se předpokládá uzavřít v průběhu 1.pololetí 2004) přinést, respektive najít.
4) Různé
a) Předseda finančního výboru p. J. Štrof vzhledem k ukončení roku 2003 a kontroly, respektive reflexe činnosti FV ZHMP za uplynulé období otevřel kontroly úkolů a usnesení FV ZHMP za rok 2003. Několik nedořešených problémů jmenovitě uvedl, ale doporučil tuto problematiku ponechat na příští jednání FV ZHMP
b) JUDr. V. Jaroš upozornil na formulaci tiskového mluvčího Pražských služeb, a.s. na úhradu úklidu metropole od odpadu po silvestrovských oslavách
c) Ing. M. Houfek-generální ředitel DP, a.s. doporučil, aby seminář pro členy ZHMP k hospodaření DP, a.s. za rok 2003 byl pořádán jako jednání FV ZHMP někdy na konci dubna až v polovině května 2004 po valné hromadě DP, a.s. a tím uzavření hospodaření, kdy je možné prezentovat konečné výsledky hospodaření. DP, a.s. zajistí pro toto jednání FV ZHMP prostory.
d) Po skončení programu jednání pozval Ing. M. Houfek - gen. ředitel DP, a.s. přítomné členy FV ZHMP na prohlídku prostor jednotlivých dispečinků umístěných v budově CD.