Žáci pražských škol navštíví i letos provozy na zpracování odpadů

Hlavní město Praha podpoří i v letošním školním roce environmentální vzdělávání na základních a středních stupních škol a nabídne jim možnost navštívit provozy na zpracování odpadu i v průběhu školního roku 2010/2011. Projekt je připravován již potřetí ve spolupráci se společností EKO-KOM, která se zabývá problematikou odpadů. Cílem exkurzí je zprostředkovat žákům důležité informace o zpracování a následném opětovném využití odpadů a umožnit jim tyto procesy zhlédnout v praxi.

  • 3 minuty čtení

 

Hlavní město Praha podpoří i v letošním školním roce environmentální vzdělávání na základních a středních stupních škol a nabídne jim možnost navštívit provozy na zpracování odpadu i v průběhu školního roku 2010/2011. Projekt je připravován již potřetí ve spolupráci se společností EKO-KOM, která se zabývá problematikou odpadů. Cílem exkurzí je zprostředkovat žákům důležité informace o zpracování a následném opětovném využití odpadů a umožnit jim tyto procesy zhlédnout v praxi.

 

„Za jednu z nejdůležitějších složek tohoto projektu považuji naši úzkou spolupráci se školami. Děti v předškolním a školním věku jsou přístupné aktivní komunikaci o správném nakládání s odpady. Zaměření na ty nejmladší nám dává možnost vychovat generaci ohleduplnější k životnímu prostředí,“ řekl radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

V předchozích letech školy možnost navštívit zdarma některé provozovny na zpracování odpadů více než uvítaly. V prvním roce se exkurzí zúčastnilo přes 8 tisíc žáků z 80 pražských základních škol. Ve druhém roce navštívilo jednotlivé provozy 7230 žáků ze 70 pražských základních škol, přičemž si v obou letech mohli zájemci vybrat z nabídky 15 různých provozoven, ať už na území hl. m. Prahy nebo v jejím blízkém okolí. Byly mezi nimi například skládka, zařízení na energetické zpracování odpadů, sběrný dvůr, papírna, sklárna, firma recyklující vytříděné plasty, atd. V nabídce se objevilo také Muzeum pražského vodárenství, Ekotechnické muzeum a funkční čistírna odpadních vod, kde se děti mohly navíc seznámit s cestami pražské vody.

V letošním nabídkovém katalogu lze také najít řadu možností, jak v praxi vhodně demonstrovat probírané učivo týkající se moderního nakládání s odpady se zaměřením na recyklaci nebo jiné využití. Nabídka zahrnuje nejen exkurze do čistíren odpadních vod, na skládky odpadů a sběrné dvory, ale především přímo do provozů, v nichž se odpady zpracovávají, tedy do papíren, skláren, na recyklační linky plastů a také do bioplynové stanice.

Většina exkurzí je bezplatná, pouze několik provozů je zpoplatněno nižším vstupným, které je však kompenzováno malým dárkem, který děti při návštěvě obdrží. Pro návštěvy mimopražských provozů bude zajištěna zdarma autobusová doprava.

„Novinkou v letošní nabídce je rozšíření programu také na střední školy a v neposlední řadě také spolupráce dvou organizací zaměřených na ekologickou výchovu - OS Ekodomov a ČSOP Koniklec - na realizaci projektu, čímž se nám podařilo připravit pro žáky bohatší nabídku provozů a výrazné zkvalitnění služeb,“ dodal radní Vladislav Mareček. 

 

 

V Praze 15. 9. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

15. září 2010
15. září 2010