Vyhláška č. 11/1996 Sb. hl. m. Prahy

Popis Vyhláška o stejnokroji Městské policie hlavního města Prahy a o jeho nošení
Číslo 11/1996
Sbírka 3/1996
Datum vydání 29.02.1996
Datum účinnosti 15.03.1996
Datum zrušení 01.01.2000
Důvod zrušení vydání vyhlášky č. 44/1999 Sb. hl. m. Prahy, kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 5/1992 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení Městské policie hlavního města Prahy, ve znění vyhlášky č. 20/1992 Sb. hl. m. Prahy a vyhlášky č. 11/1996 Sb. hl. m. Prahy, a kterou se zrušuje vyhláška hlavního města Prahy č. 11/1996 Sb. hl. m. Prahy, o stejnokroji Městské policie hlavního města Prahy a o jeho nošení
Plné znění
Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne 29. 2. 1996 vydat podle § 16 odst. 1 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) a v souladu s ustanovením § 27 odst. 2 zákona ČNR č. 553/1991 Sb., o obecní policii ve znění zákona č. 153/1995 Sb. tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl.1

Základní ustanovení

1) Stejnokroj se stanovenými doplňky tvoří celek jednotného vystrojení strážníků a charakterizuje jejich příslušnost k Městské policii hlavního města Prahy (dále jen "městská policie"). Jednotné prvky stejnokroje stanoví zvláštní předpis.

2) Strážníci nosí stejnokroj, pokud není stanoveno jinak. V případech hodných zvláštního zřetele může primátor hlavního města Prahy povolit vyjímku v nošení služebního stejnokroje.

Čl. 2

Rozdělení stejnokrojů

Stejnokroje se podle účelu dělí na: a) služební b) slavnostní c) pracovní a speciální obleky.

Čl. 3

Stejnokroj

1) Služební stejnokroj nosí strážník při běžném výkonu služby, dozorčí a strážní službě.

2) Slavnostní stejnokroj nosí strážník zejména a) při příležitosti oslav státních svátků, b) při slavnostních shromážděních, pietních aktech, na divadelních představeních a koncertech, c) při přijetí u státních činitelů, d) při doprovodu primátora hlavního města Prahy, u příležitosti významných návštěv hlavního města Prahy.

Čl. 4

Pravidla pro nošení stejnokrojů

1) Na veřejnosti nosí strážníci stejnokroj dle vzorů uvedených v příloze této vyhlášky. 2) Strážníci vykonávající speciální činnost nosí ke stejnokroji, vyžaduje-li to povaha jejich činnosti, speciální ochranné prostředky a doplňky.

3) Při cestování v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy ve stejnokroji je povoleno sejmout pokrývku hlavy, v ostatních dopravních prostředcích se může odložit i plášť, bunda, blůza a vázanka nebo rozepnout blůza a límec košile upravit na rozhalenku.

4) Strážníci ve stejnokroji mohou nosit na veřejnosti pouze příruční zavazadla bez nálepek a nápadných ozdob. Použití deštníku není povoleno.

5) Strážníkům ve stejnokroji je zakázáno nosit náušnice přívěsky, náramky nebo další ozdoby, které by rušily vnější vzhled, anebo by znevažovaly stejnokroj . Velitel je oprávněn zakázat nošení některých drobných osobních věcí při výkonu služby z důvodů zajištění bezpečnosti strážníků.

6) Služební stejnokroj není povoleno nosit při všech příležitostech souvisejících s činností v politických stranách či hnutích (schůze, volby, jednání zastupitelských sborů apod.). Je zakázáno používat stejnokroj v kombinaci s částí občanského oděvu.

7) Řediteli městské policie, jeho náměstkům a oblastním velitelům je povoleno nošení občanského oděvu. Pro zajištění vnitřní kontrolní činnosti mohou uvedení funkcionáři povolit osobám provádějícím kontrolu nošení občanského oděvu po dobu trvání kontroly. Ve službě mohou strážníci nosit a používat pouze služební zbraň.

8) Při rodinném smutku je možno nosit černou smuteční pásku o šíři 2 cm napříč levé klopy blůzy, nebo pláště.

Čl. 5

Funkční označení a stejnokrojové doplňky

Funkční označení se nosí na náramenících blůz, kabátů, bund a plášťů, dle vzorů uvedených v příloze této vyhlášky. Jakékoliv jiné označení stejnokrojů není povoleno.

Čl. 6

Závěrečné ustanovení

Vyhláška hlavního města Prahy č. 5/1992 Sb. hl. m. Prahy o zřízení Městské policie hlavního města Prahy ve znění vyhlášky hlavního města Prahy č. 20/1992 Sb. hl. m. Prahy se mění takto:

1. v čl. 2 se slovo "velitele" nahrazuje slovem "ředitele".

2. v čl. 4 se vypouští odstavec 1 a dosavadní odstavce 2 až 5 se označují jako odstavce 1 až 4.

Čl. 7

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 15. 3. 1996.



RNDr. Jan Koukal, CSc., v. r.
primátor hl. m. Prahy
 
Ing. Petr Švec, v. r.
náměstek primátora hl. m. Prahy

Rušící vyhlášky / nařízení

44/1999 Vyhláška č. 44/1999 Sb. hl. m. Prahy