Studie MasterCard: Praha se umístila mezi průměrně se rozvíjejícími městy v ČR
Společnost MasterCard přichází s výsledky již 5. ročníku unikátní studie MasterCard česká centra rozvoje, kterou tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. V letošním roce se během první části projektu odborníci zaměřili na systémy veřejné dopravy v krajích, v druhé části se zabývali celkovým socioekonomickým rozvojem měst a krajů mezi lety 2008 a 2012. Na konečné šesté pozici se s hodnotou indexu 87,38 % umístilo hlavní město Praha.
- 3 minuty čtení
Společnost MasterCard ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením CZECH TOP 100 zveřejnila výsledky druhé části unikátního projektu MasterCard česká centra rozvoje. Tentokrát se studie zaměřila na socioekonomický rozvoj ve všech 14 krajích a krajských městech. Největší socioekonomický posun zaznamenaly v uplynulých pěti letech Ústecký, Liberecký a Moravskoslezský kraj. Mezi krajskými městy dosáhla nejpříznivějšího vývoje Ostrava následovaná Karlovými Vary a moravskou metropolí Brnem.
Nejvýznamnější ekonomické centrum České republiky se vyznačuje širokou sítí služeb, významnou roli hraje cestovní ruch. Praha je přirozeným kulturním i ekonomickým centrem a mnoho obyvatel Středočeského kraje sem dojíždí za prací, službami, školou atd. „V Praze byl během monitorovaného období zaznamenán nejvyšší relativní nárůst míry nezaměstnanosti. Její hodnota se sice více než zdvojnásobila, tedy vzrostla ze 2,0 % na 4,1 %. Žádný kritický vývoj to ovšem neznamená – nezaměstnanost je v Praze stále daleko nejnižší v republice. Došlo také k 19% nárůstu vysokoškolsky vzdělané pracovní síly. Jakožto podnikatelské centrum vykazuje hlavní město nejvyšší nárůst počtu obchodních společností a plátců DPH. Z lukrativnosti Prahy také vyplývají vysoké ceny bytů a s těmi potom souvisí nejvyšší nárůst výše vyplaceného příspěvku na bydlení na jednu osobu, “ okomentoval vývoj socioekonomické situace Ing. Milan Damborský, Ph.D., zástupce ředitele Střediska regionálních a správních věd VŠE a odborný asistent Katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické, vedoucí zpracovatelského týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.
V hlavním městě Praze došlo během hodnoceného období k druhému nejvyššímu poklesu závažné kriminality v České republice. Více než šestkrát (hodnota indexu 6,17) vzrostl počet uchazečů na jedno volné pracovní místo. Podobné hodnoty (6,05) zaznamenalo pouze jedno další krajské město, Brno. Také v tabulce zaměřující se na podíl uchazečů evidovaných déle než rok na celkovém počtu uchazečů o práci se Praha umístila až na dvanáctém místě s hodnotou ukazatele 1,51. Podíváme-li se však na absolutní hodnoty obou ukazatelů, zjistíme, že stále jedná o nejnižší čísla v České republice.
„K dalšímu zkvalitnění služeb v Praze by mohlo přispět i doladění služeb multifunkční karty Opencard. Ta v souladu se současným trendem nabízí spojení několika funkcí, stále jí však chybí základní platební aplikace tak, aby s ní bylo možno i běžně platit v obchodech. Zahraničním vzorem může být například Bratislavská městská karta, která kromě platební funkce a využití v bratislavské MHD, umožňuje vstup do knihovny a váže na sebe celý soubor dalších bonusů a benefitů. Propojení je však možné i v dalších oblastech - např. vyplácení nejrůznějších dávek poskytovaných městem, parkovné, aplikace propojené se zdravotnictvím atd.,“ prohlásila Eva Kárníková, obchodní ředitelka pro rozvoj obchodů MasterCard Europe v České republice a Slovensku.
„Ekonomickou recesi samozřejmě pociťuje i Praha a výsledky studie to potvrzují. Je ale pozitivní, že i v této situaci si hlavní město udržuje své postavení ekonomického lídra republiky a na nás je, abychom v rámci možností veřejné správy prostor pro rozvoj města i působení podnikatelských subjektů rozšiřovali,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). „Samozřejmě kvituji i to, že v Praze došlo k druhému nejvyššímu poklesu závažné kriminality v České republice.“