Strážníci se bouří proti svému zrušeni

Mladá fronta Dnes - 7.11.2001
Velmi pobouřeně reagují strážníci na názor šéfa pražské republikové policie Radislava Charváta, který požaduje jejich přeřazení pod jeho policii. Strážníkům se něco takového nelíbí a dokonce to označují za cílenou kampaň proti nim. "Bylo by výhodnější a ekonomičtější, a to nemluvím jen o Praze, ale o celé republice, městskou policii transformovat ve prospěch státní," zopakoval včera Radislav Charvát. K názoru, že by se měly obě policie spojit v jednu, ho vedou především dva závažné důvody - přibyli by podle něj policisté v ulicích a navíc by se peníze, které jdou strážníkům, využily pro boj s kriminalitou.
Pokračování na straně D2
Pokračování ze strany Dl
"Kdybychom se spojili, tak by se to určitě odrazilo ve větší prevenci na ulicích. Státní policie už má úředníků dostatek, teď potřebuje lidi do ulic," tvrdí Charvát. Radní pro bezpečnost Rudolf Blažek však kritizuje šéfa policie za jeho neschopnost získat pro státní policii více lidí. Praha by jich podle odhadů potřebovala až dva a půl tisíce. "Zastírá vlastní neschopnost získat do republikové policie více lidí. Když neuspěl u ministra vnitra ani u policejního ředitele, zkouší to u městské," myslí si Blažek. Odbory městské policie jsou dokonce přesvědčeny, že jde o úmyslný a předem vypočítaný tah. "Je to cílená kampaň. Prohlášení o zrušení strážníků přichází ve chvíli, kdy je projednávána novela o obecní policii, která by nám měla rozšířit pravomoci," říká Miroslav Stejskal, šéf odborů městské polině. Domnívá se, že by se strážníci případným přechodem do řad republikové policie naopak dostali do kanceláří. "Ti lidé by se doslova rozplizli do administrativy, protože tam státní policie zatím dost lidí nemá," předpovídá Stejskal. Radislav Charvát však odmítá, že by za jeho slovy byl policejní konkurenční boj. "Nejsme dva zahradníci na jedné zahradě. Ale když porovnám finanční náklady na městskou policii s penězi, které má státní policie, vychází mi, že by bylo skutečně nejlepší řešení obě policie spojit," uvedl. Provoz městské policie se zdá neekonomický i primátorovi Janu Kaslovi. "Vydáváme na strážníky zhruba půl miliardy korun ročně. Jenže efekt práce jednoho strážníka neodpovídá vloženým prostředkům. Do státní policie by zřejmě byly investovány efektivněji," domnívá se Kasl. Již několikrát se vyslovil pro to, aby vznikla takzvaná metropolitní policie. Pořádkové a dopravní složky by podle jeho představ přešly pod vedení města či přímo primátora. Strážníci však odmítají, že by jejich činnost neodpovídala finančním nákladům, které do nich město vkládá. "Strážník to městu vrací. Jeho hlavní význam spočívá v tom, že se pohybuje v ulicích. Tam, kde nejsme, tam je hned podsvětí a to daný prostor ovládne. Uniforma na pachatele působí odstrašujícím dojmem," říká Miroslav Stejskal. Policie se v nejbližší době do jediné organizace nespojí. To si shodně myslí nejen odpůrci, ale i zastánci takového kroku. "Nejsme na to připraveni z hlediska myšlení lidí, kterých by se to týkalo, to znamená lidí ve vedení měst i státní policie," soudí Radislav Charvát. "Žádný starosta, který nemůže velet republikové policii, nepřipustí, aby mu vzali poslední nástroj, tedy městskou policii," dodal primátor Kasl.
EDUARD FREISLER, TOMÁŠ POLÁČEK

MINISTR VNITRA STANISLAV GROSS:
Slučování městské a státní policie není na pořadu dne. O takovém kroku nejednáme a neuvažujeme o něm.
Nevylučuji však, že do budoucna by se o tomto problému diskutovat mohlo. Jsem pro to, aby si každá z policií hlídala svou zákonem danou působnost.
Městští strážníci v drtivé většině případů přispívají ke zlepšení bezpečnostní situace v zemi a zlepšení pocitu bezpečí občanů.
PRIMÁTOR JAN KASL:
V budoucnosti chci jedinou, státní policii. Ale ta ať se rozdělí: její pořádková a dopravní část by měla přijít pod pravomoc primátora, ale kriminálka nebo specializované útvary zůstat pod ministerstvem vnitra.
Tento systém by se financoval kombinovaně státními i městskými prostředky.
Bylo by to efektivnější než situace, v níž dáváme půl miliardy ročně na slabou městskou policii.

Kontroverzní výroky ředitele pražské republikové policie Radislava Charváta:
* zrušil bych městskou policii
* převedl bych ji pod republikovou policii
* myšlení lidí není na tuto změnu připraveno % pravomoci strážníků bych nerozšiřoval
7. listopadu 2001
7. listopadu 2001