Staroměstský orloj se ve dnech 4. – 24. dubna 2011 zastaví z důvodu opravy
Od 4. do 24. dubna bude probíhat plánovaná oprava Staroměstského orloje, během níž je nutné orloj odstavit z provozu. Zastaví se hodiny, astroláb, kalendárium i promenáda apoštolů. Fasáda orloje bude viditelná bez omezení, práce budou probíhat uvnitř, výjimkou je oprava kohouta, který bude demontován a odvezen do restaurátorské dílny.
Od 4. do 24. dubna bude probíhat plánovaná oprava Staroměstského orloje, během níž je nutné orloj odstavit z provozu. Zastaví se hodiny, astroláb, kalendárium i promenáda apoštolů. Fasáda orloje bude viditelná bez omezení, práce budou probíhat uvnitř, výjimkou je oprava kohouta, který bude demontován a odvezen do restaurátorské dílny.
Jedná se o práce, které budou probíhat v interiéru orloje, zejména sanace kamenného zdiva a soubor drobných oprav mechanismů orloje, které nelze provést za současného provozu stroje. Tyto opravy jsou nezbytné pro zajištění větší spolehlivosti stroje a snížení prašnosti a vlhkosti v interiéru před nadcházející turistickou sezonou. Rozsah a způsob opravy byl projednán s Odborem památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy.
Podle posudku omítky v interiéru vykazují povrchovou degradaci, která má za následek sprašování a odpadávání této novodobé vrstvy. Cílem opravy je obnovení původního kamenného zdiva z pískovcových kvádrů. Dojde proto k odstranění omítek, očištění a odsolení kamenného zdiva, injektážím, konsolidaci, případně domodelování a doplnění chybějících či degradovaných částí zdiva a spárování. Bude provedeno lokální sjednocení vzhledu barevnou retuší a na závěr bude zdivo opatřeno hydrofobním zpevňovacím roztokem.
„Aby bylo možné tyto práce realizovat, je nutné odstavení celého mechanismu a zastavení chodu orloje po celou dobu provádění oprav. Odstavení je nutné jednak proto, že v celém prostoru bude zvýšená prašnost. Jednak vzhledem k tomu, že velká část těchto prací se bude provádět v místě pod závažím soustrojí a z bezpečnostních důvodů je nutné závaží demontovat,“ říká náměstek primátora Antonín Weinert, který má na starost také památkou péči.
Seznam prací souvisejících s rekonstrukčními pracemi na omítkách rozšířený o nutné úpravy:
- Zakrytí skříně Božkova chronometru, demontáž všech závaží a řetězů nátahů v prostoru za kalendáriem, zakrytí mechanismu základního stroje, zakrytí mechanismu astrolábu, bicího stroje, komory apoštolů a mechanismu bočních číselníků.
- Vačka řídící každodenně dobu vypouštění apoštolského stroje na interval od 9 do 21 hodin je prasklá v místě proti aretačnímu šroubu. Oprava zavařením niklovou elektrodou, přesoustružením a nalisováním ocelového zpevňujícího prstence v místě sváru.
- Lano otvírající dvířka apoštolů se v první polovině svoji dráhy dře o desku pod okénkem. Je potřeba vsadit do desky vodicí kladku na ložisku, která zabrání předření lanka a vydírání ocelové desky.
- V soukolí otáčení čtyřiadvacetníkem je značný odpor, jeho pohyb neprobíhá správně v celém půlročním období po slunovratu (převážně v zimě za mrazivého počasí), kdy se rameno s ozubeným segmentem vrací do nižších poloh. Pohybu čtyřiadvacetníku je nutné pomáhat při každé návštěvě u orloje rukou. Je nutné najít a odstranit zdroje odporů a zároveň na rameno zatěžovací páky osadit větší závaží pro zajištění spolehlivosti indikace staročeského času do budoucna.
- Chod motorů samonatahovacího pohonu není nijak jištěn proti přetažení závaží přes horní polohu při možné poruše rtuťového relé. Následkem takové poruchy by bylo závažné poškození motoru, soukolí systému, závaží a řetězů doprovázené delším výpadkem orloje z provozu. Je nezbytné osadit na konec dráhy závaží havarijní koncové spínače, které při závadě na rtuťovém relé bezpečně vypnou natahování závaží v horní poloze. Spínače budou osazeny nenápadně uvnitř nosníku ve tvaru U.
- Oprava zlatého kohouta tak, aby odpovídal původním záměrům jeho tvůrců, tj. navrácení jeho hybnosti – mávání křídly. Stávající kohout byl zhotoven nově po požáru v roce 1945 v jiné formě než kohout původní z roku 1882 a s jiným mechanickým řešením pohybu křídel a hlavy, které není schopno provést pohyb křídel a hlavy tak, aby bylo viditelné. Závada je v nevhodné konstrukci mechaniky kohouta a v převodu od zdroje pohybu. Tato úprava se nedotkne původního mechanismu orloje, pouze nahradí dvojzvratnou páku z roku 1948 a zvýší celkovou atraktivitu dějů probíhajících na orloji každou hodinu.
- Demontáž zakrytí, instalace řetězů a závaží nátahů, vyčištění stroje, promazání, seřízení a zprovoznění celého soustrojí.
Investorem akce je Magistrát hl. m. Prahy, odbor městského investora, zhotovitelem opravy je firma L. Hainz.
V Praze 1. 4. 2011
Ing. Antonín Weinert, CSc. – náměstek primátora hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti školství, sportu a památkové péče.