Radní za ANO: Heslo o trafikách už bych na billboardy nedával
Zdroj: neovlivni.cz | Kategorie: Zprávy Autor: Sabina Slonková 3. července 2018, 0:00
Pražský radní Karel Grabein Procházka z ANO je jeden z mála, kdo je v této partaji ochoten o trafikách a odměnách pro funkcionáře hnutí mluvit. Odměny pro pražské politiky, na které opakovaně upozornil deník Neovlivní.cz, označil za přemrštěné. Naposledy tak reagoval na zjištění, že jeho stranická kolegyně Marcela Plesníková si loni z veřejných rozpočtů měsíčně přišla na 220 tisíc korun, což je víc než je plat premiéra.
Sama Marcela Plesníková opakovaně odmítá o odměnách, na které si přišla díky své stranické funkci, mluvit. Stejně jako její kolegové. Hnutí ANO přitom jako jeden ze sloganů v před čtyřmi lety použilo na billboardy heslo: Zrušte trafiky, volte profíky.
Radní Karel Grabein Procházka dnes říká: “To heslo už bych asi nepoužil.”
Neo: Mezi jednu z vašich agend patří i městské firmy a to, jakým způsobem a podle jakého klíče jsou obsazovány dozorčí rady a představenstva. Hnutí ANO vstupovalo do politiky s tím, že vymýtí praxi politických trafik. Myslíte si, že se to tady v Praze povedlo?
Já si myslím, že se to úplně nepovedlo. Jsme ale v nějakém procesu. Když jsem před dvěma lety nastupoval do této pozice, nechali jsme si zpracovat studii, která nám měla udělat jakýsi vnější pohled na to, jakým způsobem jsou dnes řízeny a kontrolovány městské společnosti. Studie přinesla řadu kritických pohledů, jeden z těch pohledů byl na odměňování v rámci těch městských firem. Ukázalo se, že Praha vlastně příliš nesleduje, jakým způsobem probíhají odměny v dcerách, ve vnučkách, že se to neděje systémově a v tomto směru by měla být zjednána určitá náprava. Stejný problém byl vlastně při obsazování dozorčích a statutárních orgánů. Máme prioritu, aby v těch společnostech seděli pouze profesionálové, nikoliv politici.
Neo: A co jste s tím tedy udělali v praxi, když jste dostali tato vcelku očekávatelná doporučení?
Snažili jsme se do některých společností dosadit lidi, kteří by byli schopni vykonávat dohled za akcionáře. Aby se změnila profesní struktura. Nezdařilo se to úplně, protože to je vždy otázka projednávání. Navrhovali jsme materiál, který šel do rady a popisoval proces, jak si představujeme, že by měly být ty dozorčí a statutární orgány obsazovány.Původně měl materiál čtyři stránky, bohužel v rámci politických jednání se z toho nakonec stal materiál na jednu stránku o 5 bodech. A nebylo možné postupovat zcela striktně podle toho, co jsme chtěli.
Neo: Když vládnete v koalici, musíte nějakým způsobem dospět ke kompromisu s koaličním partnerem. Zmiňujete, že je špatně, pokud je někdo nominován do té firmy jenom podle stranického klíče a nehraje tam roli odbornost, ale jak tedy vysvětlíte, že se ještě letos mohlo stát, že do společnosti Operátor ICT, což je firma pro agendu Smart City a věnuje se hlavně IT problematice, byl nominován člověk z hnutí ANO? Jde o Stanislava Nekolného, který sám přiznal, že jeho znalosti IT jsou jenom základní.
Rozdělil bych to na dvě věci. On šel do dozorčího orgánu, nikoli do statutárního řídícího. A v dozorčích radách nemusíte mít úplně přímou souvislost s tím oborem jako takovým. Tam jde spíš o to, aby ten člověk znal mechanismy fungování akciové společnosti.
Neo: No, ale jak potom můžete kontrolovat, jestli ty zakázky jsou nebo nejsou předražené, když vás kvůli vaší neznalosti každý opije rohlíkem? Prostě proto, že tomu nerozumíte.
Já si myslím, že od toho by měl být nikoli dozorčí orgán, ale ten statutární orgán, to znamená představenstvo. To má k dispozici řadu právníků, možnosti různých konzultačních služeb a předkládá návrh dozorčí radě, která to schvaluje.
Neo: Počkejte, proč ten člověk je v IT firmě, když nerozumí IT?
Dozorčí rada se buďto spolehne na ten úsudek toho představenstva a toho statutárního orgánu, anebo si ho nechá přezkoumat a většinou si ho nechá přezkoumat zase způsobem, kdy požádá třeba i o revize nějakého právního posudku a podobně.
Neo: Jenom mi řekněte, proč v roce 2018, poté, co se všechno o těch trafikách napsalo, co vy jste sami začali podnikat nějaké kroky, tak jak říkáte, abyste to prostředí ozdravili, tak proč tam nominujete člověka, který sám se přizná k tomu, že IT nerozumí? Tomu nerozumím já.
Já vám rozumím, kam míříte. Ale znovu opakuji, to je skutečně otázka, že v těch dozorčích orgánech nemusí sedět a tím neobhajuji tento konkrétní případ, odborník na IT. Spíš tam jde o to, aby tam seděl člověk, který zná řekněme corporate governments, který zná jednotlivé vazby mezi managementem, představenstvem, dozorčí radou. A umí se v tomto zorientovat.
Neo: A pan Nekolný ve firmě Operátor ICT to podle vás splňuje?
Osobně ho znám. Ne po té pracovní stránce, spíš z některých těch jednání, která máme na politické úrovni, takže tu odbornou stránku nemohu posuzovat. Nominace přišla od jeho kolegů, které střídal. Takže to ani neobhajuji, ani to nějakým způsobem nekritizuji.
Neo: Další věc je výše odměn, které političtí nominanti ve veřejných městských či státních firmách pobírají. Myslela jsem, že už je minulostí, aby politický reprezentant v dozorčí radě bral za roční působení v dozorčí radě, která se v sejde pětkrát za rok, aby bral 2 a čtvrt milionu. Vám ta částka přijde adekvátní? Mluvím o vašich politicích ze zastupitelského klubu ANO v Pražské plynárenské.
Ano, rozumím. Nepřijde mi to adekvátní v žádném případě.
Neo: Vy tu odměnu schvaloval nebo ne?
Ne, ne, ne. Když jsme v roce 2014 nastoupili, jednotliví lidé do statutárních nebo dozorčích orgánů, nastupovali za podmínek, kdy byly stanoveny nějaké smlouvy a ty smlouvy dávaly výši odměn. Většinou to bylo ve vazbě na zisk té společnosti a podobně. Případ, o kterém mluvíte, ale samozřejmě znám dobře, protože město na této úrovni má přímou kontrolu. Když jsem před dvěma lety dostal tuto agendu na starost, první krok, který jsme udělali, tak jsme u Pražské plynárenské snížili odměny na polovinu. To znamená, kdybychom skutečně vycházeli podle hospodářské …
Neo: Takže máme být rádi, že brali jenom 2 a čtvrt milionu a ne pět?
Ano, ano. Já vím, že to zní absurdně. Ale už jenom tím opatřením, které jsme tehdy udělali, jsme odměny snížili na polovinu. Chceme to řešit systémově. Rok a půl zpátky jsme začali pracovat na holdingu nebo koncernovém uspořádání městských firem, které mimo jiné by mělo výrazně snížit vliv politiků na chod těch společností, mělo by nastavit jasná pravidla pro obsazování statutárních dozorčích orgánů, a mělo by přísně vázat odměny těchto lidí v představenstvech, v dozorčích radách na ukazatele výkonnostní v rámci těch jednotlivých společností.
Neo: Myslíte, že se toho někdy dožijeme? Protože ono vždycky, když se to řeší systémově, tak to v překladu dost často znamená nikdy.
Já vám rozumím. Nechci být příliš velký optimista, ale pracujeme na tom poměrně intenzívně. A teď se vrátím, jestli to tady lze prosadit. Na radě hlavního města Prahy jsme schválili materiál, který mi dává možnost udělat poslední přípravnou fázi. To znamená připravit veškerou smluvní dokumentaci k zavedení koncernového uspořádání a k přeměně Pražské plynárenské holding na městský holding, to znamená ke změně stanov.
Neo: To je ale věc, o které se mluví už asi tři roky.
Do prázdnin budeme mít opravdu úplně všechno odpracováno. A teď bude na politické odvaze, jestli to projde ještě teď před volbami nebo jestli budou argumenty, abychom nezatěžovali novou politickou reprezentaci tak, aby to schválila politická reprezentace nová. Já samozřejmě bych by proto, abychom to schválili ještě teď.
Neo: Ještě mi řekněte, dali byste si znovu na billboardy to heslo: Zrušte trafiky, volte profíky? Nebo po tom, co se ne úplně všechno s trafikami povedlo, tak byste si to odpustili?
Přiznám se, že nejsem moc přívržencem nějakých hesel a podobně. Vždycky si tak po 100 dnechdělám svůj interní report o tom, co vlastně se mi v té práci konkrétně podařilo, případně nepodařilo. Teď ten report dělám po dvou letech a určitě bych to nenazval dva roky prázdnin.
Neo: A to heslo byste znova použili nebo ne?
Já bych ho asi nepoužil.