Praha v péči o vodní plochy nezaostává

V pátek, 27. června, si také v České republice připomínáme mezinárodní den rybářů a rybářství. Ten se na celém světě slaví již od roku 1985. Hlavní město Praha v péči o svou síť vodních ploch nezaostává. Během posledních let kompletně revitalizovala několik rybníků a nezanedbává ani potoční systém. Také voda ve Vltavě se za uplynulých patnáct let výrazně zlepšila, zabydlel se tu dokonce i vzácný úhoř říční.

  • 3 minuty čtení

 

V pátek, 27. června, si také v České republice připomínáme mezinárodní den rybářů a rybářství. Ten se na celém světě slaví již od roku 1985. Hlavní město Praha v péči o svou síť vodních ploch nezaostává. Během posledních let kompletně revitalizovala několik rybníků a nezanedbává ani potoční systém. Také voda ve Vltavě se za uplynulých patnáct let výrazně zlepšila, zabydlel se tu dokonce i vzácný úhoř říční.

 

 „Úsek Vltavy od vtoku do Prahy k Libni je na ryby velmi bohatý. Na to, že žijeme v milionovém velkoměstě, je pestrost ryb skutečně vysoká. Ve Vltavě žije na území Prahy dokonce úhoř říční, který sice není chráněný, ale v našich vodních tocích je velmi vzácný,“ řekl radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. Z chráněných ryb se v Praze vyskytuje střevle potoční, a to na krátkém úseku Rokytky. Zajímavostí je relativně slušný výskyt podoustve říční pod vltavskými jezy. V poslední době jsou v těchto místech k vidění i dospělí pstruzi.

Prahou protéká také 99 potoků, což je téměř 374 km. Z této délky je ve správě hl.m.Prahy, Odboru ochrany prostředí Magistrátu téměř 226 km a podél nich přibližně 120 hektarů zeleně. Mezi nejvýznamnější pražské potoky patří Rokytka, Botič, Dalejský potok, Kunratický potok, Litovicko-šárecký potok a Motolský potok. V potocích není voda tak dobrá jako ve Vltavě a problémem je také to, že se ztrácí z koryt. Vlivem toho, jak se město rozrůstá, se zástavba rozšiřuje i do pramenišť vodních toků, dešťové vody mizí v kanalizaci. To má pak následně vliv na to, že stav vody v potocích je značně rozkolísaný. „Těmto vlivům se snažíme předcházet oddělováním dešťové kanalizace od kanalizace, která odvádí znečištěnou vodu z domácností, výstavbou nových usazovacích nádrží nebo vrácením vody do původního koryta,“ uvedl radní Štěpánek. 

Jako dobrý příklad péče Prahy o vodní plochy mohou posloužit četné rekonstrukce a revitalizace rybníků a nádrží na území hlavního města. V roce 2007 byly v Praze realizovány např. tyto projekty: nádrž Černý Most (Aloisov), nádrž Brouček v Praze 13., rybníky Kančík, Strnad a další. Ještě během  tohoto léta bude dokončeno odbahňování nádrže Džbán.       

Zatím posledním dokončeným projektem na území hlavního města Prahy je revitalizace vodních toků Rokytka, Svépravický potok a Hostavický potok v rámci znovuoživení koryt potoků na území suchého poldru Čihadla. Jde o největší a nejrozsáhlejší přírodě blízkou revitalizaci vodních toků v Praze a okolí. Revitalizací tohoto území došlo ke zpřírodnění celé lokality, korytům potoků byl vrácen přírodní charakter a v jejich okolí vzniklo mnoho tůní a drobných vodních ploch.

Důležitá je i péče o břehy. Stromy v okolí vodních toků jsou prořezávány, jsou odstraňovány nepůvodní dřeviny jako je akát, nově jsou vysazovány původní druhy, jako olše, vrba a dub.

 

 

V Praze 26.6.2008

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


26. června 2008
26. června 2008