Praha 10 zmapuje svá sportoviště-rozhovor náměstka primátora JUDr. Petra Hulinského, uveřejněný dne 15.11. 2004 v periodiku Praha 10

Možnost využívat sportovní zařízení a sportoviště v městských částech širokou veřejností stále ještě není zcela běžnou záležitostí. Pražský magistrát se proto rozhodl provést podrobnou analýzu využití sportovišť. Důraz se přitom bude klást na to, jak moc je využívají děti a mládež.

Praha 10 zmapuje svá sportoviště
periodikum Praha 10 |15.11.2004 |  strana:8 | autor: MAG

Možnost využívat sportovní zařízení a sportoviště v městských částech širokou veřejností stále ještě není zcela běžnou záležitostí. Pražský magistrát se proto rozhodl provést podrobnou analýzu využití sportovišť. Důraz se přitom bude klást na to, jak moc je využívají děti a mládež. 
„Taková zařízení potom bude město podporovat například formou grantů, samozřejmě ve spolupráci s městskou částí. Přilákat děti ke sportu, nabídnout jim možnost, jak trávit volný čas, to je cesta, kterou se chceme ubírat,“ uvedl náměstek pražského primátora a zastupitel Prahy 10 Petr Hulinský. Grantová politika je v současnosti jednou z možností pro zájmové organizace, jak získat finanční prostředky na prosazení zajímavého projektu.
„Možnosti otevřít sportoviště a sportovní zařízení široké veřejnosti, která nechce být organizována ve sportovních klubech, brání několik věcí. Předně jde u většiny klubů o uzavřené společenství, které nerado pouští mezi sebe lidi z ulice. Stejně tak mají obavy z otevření sportovišť školy, které nemají prostředky je v odpoledních a večerních hodinách provozovat,“ řekl Hulinský. Na vině je podle něho i architektura bývalého režimu, kdy se stavělo u každé školy obří sportoviště, na jejichž provoz nyní chybí peníze. „Tam vidím prostor  pro občanská sdružení, která pokud budou mít dobrý nápad a projekt, jak je využít, mohou požádat magistrát o příspěvek,“ dodal Hulisnký. Stejnou cestou by se podle něho měly ubírat i městské části a také začít vyhlašovat grantová řízení týkající se sportovišť. Tím by se dal také impuls veřejnosti, která by se rozhodně měla do rozvoje sítě sportovišť zapojit.
Peníze na výstavbu nebo provoz sportovišť může městská část hledat u investorů, kteří chtějí v dané lokalitě podnikat. Takový model funguje v Japonsku a u nás ho uplatnila například městská část Letňany. „Jde o to, že soukromá firma, která chce v dané lokalitě podnikat, zato postaví pro zdejší obyvatele sportoviště, bazén nebo zimní halu. Jinými slovy soukromý sektor vyjde vstříc potřebám městské části a naopak,“ zdůraznil Hulinský.
Co přesně městské část Praha 10 a přilehlé lokality potřebuje, která sportoviště jí chybí, která potřebují rekonstrukci a co přebývá, by měla ukázat detailní studie magistrátu. „Otevřenou diskuzi je ale možné spustit již nyní a je na obyvatelích Prahy 10, aby se do ní aktivně zapojili,“ vyzval Hulinský.
(mag)

22. listopadu 2004
22. listopadu 2004