Nerad bych, aby se Praha stala mauzoleem
Parlamentní magazín | 28.2.2011 | rubrika: Rozhovor | strana: 6 | autor: Marcela Staňková
Podle nového primátora by měla Praha nabídnout turistům více než jen památky. Na co se hodlá v nejbližší době zaměřit a jak si poradí s omezeným rozpočtem města, vysvětluje Bohuslav Svoboda.
* Pane primátore, můžete čtenářům Parlamentního magazínu říci, co považujete za své programové priority?
Veškeré kroky, které jsme jako strana deklarovali před volbami, považuji za své programové priority a jsou zahrnuty i v koaliční smlouvě... Některé z těchto kroků jsme již uvedli do chodu. Bývalé vedení města hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem a v tomto trendu bychom rádi pokračovali. I přes toto nesmazatelné plus bývalého vedení města, považuji za nutné provést audit důležitých zakázek, smluv a dalších majetkových transakcí města, vypsat výběrová řízení na vedoucí pozice Magistrátu hlavního města Prahy a zároveň zjednodušit a zeštíhlit řídící strukturu magistrátu. Dále se zasazuji o prosazení tvrdších a důslednějších postupů vůči distributorům drog předložením návrhu zákona na výrazné zvýšení trestní sazby pro distributory drog dětem. Chceme zásadním způsobem snížit v Praze počet heren a kasin, zajistit zvýšení bezpečnosti dětí v okolí základních škol a také zvýšit bezpečnost cestujících v městské hromadné dopravě. Zároveň chci udržet rozumnou míru financování investičních akcí. Budeme pokračovat v dostavbě linky metra A a zároveň doufám, že do roku 2014 zahájíme výstavbu zcela nové linky metra D, která spojí Písnici se samotným centrem města.
* V jakém stadiu je v současné době personální obměna magistrátních úředníků a jakém rozsahu ji předpokládáte provést?
Na magistrátu platí pracovní právo v přísnější podobě než kdekoli jinde. Má totiž svou samosprávnou úpravu a ukončení pracovních poměrů musí mít konkrétní podobu dohody či abdikace, nebo musí vycházet z důvodů, které jsou ze zákona možné. My jsme tyto varianty využili a udělali jsme rozsáhlou restrukturalizaci celého magistrátu. Tím jsme splnili i koaliční slib, že magistrát zeštíhlíme, protože ze 30 oborů zbylo jen 26, což přineslo určitou redukci financí, které magistrát potřebuje. Snížili jsme počet zástupců nebo náměstků ředitele magistrátu z pěti na čtyři, tím jsou i jim podřízené útvary přestrukturovány. Jedna ze zásadních věcí je, že odbor majetku a hospodaření spadá teď přímo pod úsek primátora. Samozřejmě jsou změny, které zdánlivě vypadají jednoduše, jako rozdělení odboru sociálního a zdravotního na odbory dva, protože sociální a zdravotní jsou dnes už naprosto rozdílné problematiky. A další celky, které byly svým rozsahem neřiditelné, se rozdělily. Momentálně dobíhají výběrová řízení na vedoucí pozice na magistrátu.
* S čím konkrétně počítá letošní rozpočet, který je ovlivněn ekonomickou krizí? Můžete uvést alespoň nejdůležitější obory či akce?
Praha je ekonomicky stabilním městem, i když i my máme pro tento rok peněz méně. Ve čtvrtek 17. února byl zastupiteli hlavního města Prahy schválen rozpočet, který je samozřejmě zatížen i smlouvami z předcházejícího období. Musíme proto lépe hospodařit, abychom udrželi velké a pro město nezbytné investice. Chceme se zaměřit i na věci drobnější, nicméně důležité z hlediska pocitu spokojenosti obyvatel města. V rozpočtu i nadále počítáme s udržením realizace strategických investičních akcí, a to zejména dostavby tunelového komplexu Blanka, ústřední čistírny odpadních vod a investic do výstavby a prodloužení metra.
* Jedním z největších pražských problémů zůstává doprava. Bude třeba kvůli nedostatku financí některé z plánovaných dopravních staveb omezit nebo zastavit?
Vzhledem k výši schváleného rozpočtu hlavního města, se předpokládá, že se velké stavby zpomalí. Určitě je však nechceme zastavit. Budeme pokračovat tempem, které bude úměrné našim prostředkům. Jak už jsem předeslal, v rozpočtu hlavního města počítáme s dostavbou velkých investičních staveb, jakými jsou trasy metra A a D. A samozřejmě vnitřního Pražského okruhu, a to zejména tunelového komplexu Blanka.
* Co považujete za největší urbanistický omyl Prahy? Máte představu o způsobu jeho nápravy?
Mezi urbanistické omyly města považuji hlavně úbytek veřejně přístupných zelených ploch, jako jsou například Trojmezí, Klánovický les a další. V těchto případech se chci maximálně zasadit o to, aby se tyto plochy neničily. Ba naopak, aby jejich podíl ve městě narostl.
* Máte, pokud jde o architektonicky citlivé řešení metropole, nějaký vzor v zahraničí?
Každé město má svou neopakovatelnou atmosféru, která je pro ně typická. Z hlediska historických předpokladů, které zde v Praze máme, je nesmírně důležité veškerá architektonická řešení v rámci urbanistického konceptu řešit citlivě. Mně osobně se líbí koncept řešení Vídně či Berlína. Vedle historických památek jsou otevřeny novým směrům. Nerad bych, aby se Praha stala mauzoleem. Proto chceme organizovat architektonické a urbanistické soutěže veřejného zadávání a z naší metropole tak vytvořit město, které může turistům nabídnout víc než jen památky.
* Jak hodláte čelit případným zájmům developerů, kterým má padnout za oběť např. Nákladové nádraží Žižkov?
Co se týče Nákladového nádraží Žižkov, nejsem si úplně jistý současnými návrhy a zájmy developerů. V této lokalitě by měly vzniknout zejména nové parky a sportoviště volně přístupná občanům. Nechceme přicházet o možnost výsadby zelených ploch a zbytečně stavět na lukrativních pozemcích v hlavním městě.
* Poslanci začali opět projednávat novelu loterijního zákona. Napříč stranami se shodují, že obce musí v boji s videoloterními terminály získat více pravomocí. Uvažujete v budoucnu o snižování počtu terminálů i za cenu nižších příjmů do městské pokladny?
Jsem rád, že se sněmovna shodla na nutnosti novelizovat loterijní zákon a řešit situaci, která už je obtížně udržitelná. Na jedné straně se obce snaží redukovat výherní hrací přístroje, na druhé straně nekontrolovaně roste počet videoloterních terminálů a my nemáme sebemenší kompetenci tuto formu hazardu regulovat. Proto jsme předložili vlastní novelu zákona, totéž udělala vláda a sociální demokraté. V přípravě na druhé čtení má nyní ve výborech vzniknout jeden návrh novely, který využije všech tří podkladů. Pro nás je takový postup v pořádku, podstatné je, aby parlament dotáhl legislativní proces co nejdříve do konce a vyřešil tak základní problémy, které se stávající právní úpravou máme. Všechny návrhy se shodují v tom, že je nezbytné rozšířit oprávnění obcí regulovat hazard na svém území. A především vedle výherních hracích přístrojů regulovat také interaktivní videoloterní terminály a jiná podobná technická zařízení. Omezení hazardu na území Prahy je jedním z cílů, které si nové vedení města po volbách dalo, a nová právní úprava v tom bude výraznou pomocí. S vládou se shodujeme i na tom, že musí následovat příprava zcela nového loterijního zákona. Praha nadále prosazuje, aby novela časově omezila povolení k provozování loterií a jiných podobných her vydaná do dne nabytí účinnosti obecně závazné vyhlášky více, než navrhuje vláda. Podle vládní novely by vydaná povolení zůstala v platnosti po dobu vydanou v povolení, maximálně na dobu 10 let. My za vhodnější považujeme omezit platnost vydaných povolení na tři roky od nabytí účinnosti obecně závazné vyhlášky přijaté na základě schválené novely zákona, protože v posledních letech, kdy to legislativa umožnila, byly v Praze nainstalovány tisíce videoloterních terminálů, a ty nebudeme moci omezit. Budeme naši variantu nadále prosazovat, nicméně i ministerstvo financí má své argumenty a bude na výborech, aby našly kompromis.
* Co považujete vedle dopravy za další dlouhodobé problémy Prahy a jak je chcete řešit? Patří mezi ně i bezdomovci a sociálně nepřizpůsobivé skupiny obyvatel?
Mezi dlouhodobé problémy v Praze a vůbec celé republiky patří negativní trend demografického vývoje obyvatelstva. V tomto případě podporuji výstavbu domů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Mým cílem je vytvořit pět set nových míst v domovech pro seniory a denní stacionáře pro seniory a zdravotně postižené. V hlavním městě je okolo čtyř tisíc lidí bez domova, což není malé číslo. Tento problém si uvědomuji a věnuji mu maximální pozornost. V současnosti se přepracovává strategie jeho řešení.
* A na závěr z trochu jiného soudku. Co za své krátkodobé působení v úřadu považujete za největší úspěch?
Každý splněný úkol a krok, který jsem deklaroval před volbami. Mám radost z toho, že se politika dá dělat čistě a jasně. Voliči to snad ocení. Chce to ovšem opravdu pevnou vůli a mnoho dřiny.
„Do roku 2014 zahájíme výstavbu zcela nové linky metra D, která spojí Písnici se samotným centrem města.“
„Mám radost z toho, že se politika dá dělat čistě a jasně. Voliči to snad ocení. Chce to ovšem opravdu pevnou vůli a mnoho dřiny.“ „Omezení hazardu na území Prahy je jedním z cílů, které si nové vedení města po volbách dalo, a nová právní úprava v tom bude výraznou pomocí.“