Metrem až na letiště-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera, uveřejněný dne 13.6. 2005 v časopise Projekt
Řešení problému dopravního spojení letiště s městem se hledá již dlouho. Jsem rád, že část problému řeší březnové rozhodnutí Rady hl. m. Prahy o vedení trasy metra A z Vítězného náměstí přes Petřiny, Motol a Dlouhou Míli na letiště. Otevřené zůstává propojení letiště s centrem města po železnici.
Metrem až na letiště |
|
|
|
Projekt | 13.6.2005 | rubrika: Projekty a realizace - dopravní služby | strana: 20
Osm nových stanic, kilometry tunelů a výrazné zlepšení dopravní situace pro téměř 200 tisíc Pražanů. To je jen velmi stručný nástin nově navržené trasy prodloužení metra A ze stanice Dejvická až na letiště. Jedna z důležitých úředních bitev skončila řešením, o němž hovoříme s náměstkem primátora hl. m. Prahy ing. Janem Bürgermeisterem.
* Ruzyňské letiště patří k nejvytíženějším ve střední Evropě. V loňském roce přepravilo 9,7 milionu cestujících, letos se očekává nárůst až na jedenáct milionů pasažérů, kteří se potřebují dopravit z letiště do centra města a naopak. Kdy došlo k výše uvedenému rozhodnutí?
Řešení problému dopravního spojení letiště s městem se hledá již dlouho. Jsem rád, že část problému řeší březnové rozhodnutí Rady hl. m. Prahy o vedení trasy metra A z Vítězného náměstí přes Petřiny, Motol a Dlouhou Míli na letiště. Otevřené zůstává propojení letiště s centrem města po železnici.
* V porovnání s povrchovou tratí vyjde ovšem ražba tunelů nesrovnatelně dráž -pro tuto konkrétní trasu se odhad pohybuje přibližně okolo 13 miliard korun. Je to definitivní částka? Kde vůbec město sežene tolik prostředků? Co účast státu, případně dotace EU?
Obávám se, že tato částka bude překročena. Některé odhady se dokonce blíží k 38 miliardám. Podle mého názoru by se stát měl na výstavbě rozhodně podílet. Problém spojení letiště s centrem města není totiž jen záležitostí hlavního města. Trasu budou hojně využívat jak obyvatelé celé republiky, tak i zahraniční návštěvníci. Do financování by se také měla zapojit Česká správa letišť, protože dojde ke zhodnocení jejího majetku. Možnost dotací z EU budeme prověřovat.
* Realizace díla představuje značný objem stavebních prací. Můžete být konkrétnější? Tedy kolik to je kilometrů tunelů a tratí, kolik stanic a kde budou, kudy trať povede a v jakém časovém horizontu se počítá se zahájením výstavby a zprovozněním celé trasy…
Prodloužení trasy A metra činí zhruba 16 km včetně stanic, délka mezistaničních úseků je přibližně 14 km, z toho je asi 11 km tunelů. Na trase je 8 stanic. Z Dejvické by trasa měla vést pod ulicí Evropskou na Červený vrch se stanicí v prostoru mezi křižovatkami ulic Evropská-Arabská a Evropská-Horoměřická. Metro pak bude pokračovat do Veleslavína, kde se počítá s přímou pěší vazbou na zastávku modernizované železniční trati Praha-Kladno a na autobusové nádraží, které pomůže vymístit autobusy z Vítězného náměstí. Z Veleslavína směřuje plánovaná trasa do sídliště Petřiny. I v této stanici budou přestupní vazby na tramvajovou dopravu. Další úsek postupuje směrem k Fakultní nemocnici Motol, která spolu s nemocnicí Na Homolce v dané oblasti představuje nejvýznamnější zdroj a cíl hromadné dopravy. V této stanici je navrženo ukončit první provozní úsek trasy. Ze stanice Motol je trasa metra koncipována tak, aby bylo možné její vedení na ruzyňské letiště s možností obsluhy sídliště Dědina a aby umožnilo případné větvení trasy směrem na Řepy a Zličín. Z těchto důvodů se trasa metra za stanicí Motol stáčí severovýchodním směrem na Bílou Horu. Ze stanice Dědina vede metro na severozápad, podchází pod realizovanou částí Pražského okruhu a stoupá ke stanici Dlouhá Míle, kolem níž lze už v blízké budoucnosti předpokládat koncentraci významných zdrojů a cílů dopravy v souvislosti s novými pracovními příležitostmi v rozvojovém území. Hlavním cílem této stanice je vytvořit v území kvalitní dopravní terminál pro přestupy mezi metrem, autobusy (MHD, PID, regionální) a výhledově i tramvajemi. Součástí terminálu je i kapacitní parkoviště P+R. V dalším úseku metro vede v zářezu směrem na letiště. Tuto část je možné uvažovat jako povrchovou, případně zakrytou architektonicky ztvárněným tubusem. O konkrétní časové rovině je předčasné hovořit, jsme teprve ve stadiu studie, která bude sloužit jako podklad pro zadání změny územního plánu. Podle optimistického odhadu by se se stavbou prvního úseku mohlo začít v roce 2008.
* V jakém stadiu je projektová dokumentace a kdo ji vlastně bude zpracovávat?
Je hotová studie trasy, kterou zpracovaly Útvar rozvoje hl. m. Prahy a Metroprojekt, a. s. Tato studie bude sloužit jako podklad pro projednávání změny územního plánu.
* Nové metro představuje zlepšení dopravní situace pro téměř 200 tisíc Pražanů. Ale co Kladno? Co těch čtyřiadvacet tisíc jeho obyvatel, kteří denně dojíždějí do Prahy?
Záměr výstavby metra neznamená ústup od modernizace stávající trati Praha-Kladno. Případná doplňující autobusová doprava jak z Kladna, tak i z přilehlého území Středočeského kraje by měla končit právě na terminálu Dlouhá Míle s přestupem na metro. Obyvatelům Kladenska usnadní dopravu také modernizace železniční trati.
* Jakou roli v dopravním systému tato modernizace sehraje?
Zmiňovaná trať bude začleněna do systému Pražské integrované dopravy. S tím, že by měla ulehčit automobilové dopravě mezi Prahou a Kladnem. Zároveň bude tvořit nezbytné propojení letiště s železniční dopravou.
* Jde-li o metro, logicky se nabízí generální dodavatel, společnost Metrostav. Je definitivně rozhodnuto, nebo ještě proběhne výběrové řízení?
Pochopitelně proběhne řádné výběrové řízení.