JKV Charles-Philippe d'Orleans na přijetí u primátora Pavla Béma

Jeho Královskou Výsost Charles-Philippa d'Orleans, vévodu z Anjou přijal včera vpodvečer v Brožíkově síni Staroměstské radnice pražský primátor Pavel Bém. Princ Charles-Philippe d'Orleans, 49. velmistr Řádu svatého Lazara Jeruzalémského, přijal od prvního muže metropole symbolický klíč od městských bran a zapsal se do pamětní knihy radnice. V sobotu v katedrále sv. Víta se JKV Charles-Philipp d'Orleans zúčastní slavnostní mše spojené s přijímáním nových příslušníků řádu.

  • 3 minuty čtení

Jeho Královskou Výsost Charles-Philippa d'Orleans, vévodu z Anjou přijal včera vpodvečer v Brožíkově síni Staroměstské radnice pražský primátor Pavel Bém. Princ Charles-Philippe d'Orleans, 49. velmistr Řádu svatého Lazara Jeruzalémského, přijal od prvního muže metropole symbolický klíč od městských bran a zapsal se do pamětní knihy radnice. V sobotu v katedrále sv. Víta se JKV Charles-Philipp d'Orleans zúčastní slavnostní mše spojené s přijímáním nových příslušníků řádu.

Vojenský a špitální řád sv. Lazara, řád se zeleným křížem naděje, patří k nejstarším. První lazariáni se starali o své bratry, kteří ve Svaté zemi onemocněli leprou. Nemocní museli žít za hradbami, proto je rytíři nejen léčili, ale také chránili se zbraní v ruce.

Poprvé se řád sv. Lazara na našem území pravděpodobně objevil už padesát let po první křížové výpravě. Český kníže Vladislav II., pozdější první český král, ve snaze povznést zemi pozval do Čech zástupce templářů, johanitů a zřejmě i lazariánů. Již ve 12. století lazariáni zřídili v Praze Na Zderaze kromě kaple také špitál. O jejich přítomnosti svědčí název Lazarské ulice, kde jeden čas bylo kromě nemocnice i české sídlo řádu. Postupně se jejich činnost přesunula i do dalších měst, z nichž nejvýznamnější byla Kutná Hora.

V době husitských válek zaznamenali lazariáni zaznamenali výrazný útlum a ani po nich nedosáhli svého původního lesku. Pouze v 18. století se hrabě Špork pokoušel založit špitál a kostel sv. Lazara na svém panství, ale bezvýsledně.

Po roce 1989 mohli rytíři navázat tak na tradice více než 800 let staré. Jejich hlavní sídlo je nyní v Praze v domě U tří stříbrných růží na Starém městě a další odnož řádové organizace existuje i na Moravě. Řád je také součástí ekumeny. Vzhledem k tomu, že i nadále se lazariáni věnují charitativní činností, jež je po vymizení lepry ze střední Evropy zaměřena na péči o osoby s vážnými onkologickými onemocněními v hospicech, tvoří převážnou většinu z jejich členů lékaři.


Jeho Královská Výsost Charles-Philipp d' Orléans studoval v Paříži, Štrasburku a Ženevě, absolvoval v oboru vojenské informace. Pracoval např. jako tiskový atašé francouzského ministerstva obrany či na stejné pozici ve Vysokém komisařství OSN pro uprchlíky ve Rwandě.

 

V Praze 20. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

Za správnost: Hana Starostová / tel. 236 002 972
20. září 2006
20. září 2006