Bohuslav Svoboda už na mě nepískají
Metro | 3.10.2011 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 12 | Autor: TOMÁŠ BELICA
Skoro po roce už prý primátorování „ujde“ Co se mu za tu dobu podařilo a kde to vázne? Pochodu homosexuálů by dal znovu zelenou Kontroverzní blob možná vyroste na Špejcharu
Jak původně nechtěného primátora vnímají Pražané po deseti měsících? „Teď mi říkají: držíme vám palce. To je zásadní změna. Říkám si, že to, co jsme nastartovali, je asi dobré,“ říká Bohuslav Svoboda.
* U kterých z úkolů můžete odškrtnout „splněno“?
Zásadní „splněno“, které je třeba říkat, je to, že jsme dokázali magistrát otevřít. U veřejných zakázek jsme dnes schopni splnit, co jsme slíbili. To znamená vypisovat zakázky tak, aby nebyly diskriminační, aby otevíraly největší možný prostor uchazečům a abychom celé výběrové řízení byli schopni prezentovat od začátku až do konce. Jsou tam i velké věci, jako výběrové řízení na čističku odpadních vod, které jsme dodělali a finálně dosáhli toho, že vysoutěžená cena je asi o 150 milionů nižší než nejnižší cena, za kterou jsme si mysleli, že to lze pořídit. Takže to považuji za velmi zásadní úspěch.
* Jaké jsou ty další úspěchy?
Druhá věc, kterou považuji za úspěch, je ta, že u všech IT zakázek, které jsou velmi složité a laikům se velmi těžko vysvětlují, jsme zavedli, že každá zakázka, než se pustí do výběrového řízení, musí projít oponentním posudkem nezávislé IT firmy. Ta firma pak řekne, jestli to je vůbec smysluplné nebo není, nebo zda ten rozsah zakázky není veliký. U všech takovýchto zakázek je riziko, že množství toho „železa“ nebo jeho kvalita jsou zbytečně vysoké na to, co to má dělat, a že si vlastně kupujeme mercedes, ačkoliv by nám stačila oktávka.
* A v čem jste naopak pozadu?
Obecně pozadu je stavba tunelu Blanka, který už měl být vlastně dokončený, a teď jsme ve fázi, kdy jsme dokončili analýzy a budeme se snažit termín zafixovat, aby bylo jasno.
* Tedy konec roku 2014?
Myslím si, že v roce 2014 by už měl běžet ve zkušebním provozu.
* Když si vzpomenete, v jaké vypjaté atmosféře probíhalo vaše jmenování, jak vás lidé vnímají nyní? Změnilo se něco?
Mám velmi zajímavý zážitek z minulého čtvrtku, kdy jsem vhazoval bully při utkání Sparta - Rangers, což byla prakticky téměř vyprodaná hala, a obecenstvo mě přijalo a já byl po dlouhé době první politik, který nebyl vypískán.
* To ano, ale v žebříčcích popularity hejtmanů se střídáte o poslední místo s Davidem Rathem...
Jasně, to je asi v pořádku a to mě zas tak netrápí. Vnímám to, co vnímám já. Průzkum na nějaké skupině samozřejmě o něčem vypovídá, ale je to možná trochu jiné, než co by vypovídala Praha. Takže třeba vím, že když jsem se těsně po svém zvolení objevil na takovéto sportovní akci, tak obecenstvo bylo ochotné dupat a pískat. Teď se neozval jediný zvuk, přestože předtím na Spartě vypískali Topolánka i Béma. A samozřejmě vnímám, že lidé, obyčejní lidé se mnou jinak mluví. Tím, že jsem si nechal lékařskou praxi, tak s pacienty hovořím. Jsou to buď lidé, co mě znají léta, nebo pacienti a nemají nejmenší důvod se mnou hovořit nějak příznivě, takže já tu reflexi mám.
* Primátorování už je fajn?
(smích) No, to je až hodně silné slovo, ale jde to.
* Co říkáte na to, že Kaplického „chobotnice“ nevyrostla v Praze, ale v Brně, je daleko menší, než bylo plánováno, a není to knihovna, ale zastávka autobusu?
Jsem naprosto přesvědčen o tom, že každý architektonický projekt ten architekt staví do určitého prostoru a s určitou představou. A že když se ten prostor nebo představa změní, je to věc, kterou může udělat jen sám architekt. Když projekt přenesete úplně jinam a ještě ho zmenšíte, tak to je prostě o něčem jiném. Já být architekt, tak bych se proti tomu bouřil.
* Myšlenka blobu v Praze ale mrtvá není...
Není mrtvá. Je to asi čtrnáct dní, co jsme tu měli architekty, skupinu, které říkáme Vize pro budoucí Prahu, kde ta jedna skupina hovořila o úvaze, že blob by tu byl v té původní podobě, jen by se změnila jeho funkce, že by to nebyla knihovna, ale výstavní síň. Ale ta myšlenka žije. Pořád platí, co jsem říkal, že je to mimořádný architektonický počin, který se někomu líbit může a někomu ne.
* Chápu, dívat se na to z okna svého bytu byste asi nechtěl, že?
Já na rovinu říkám, že tento typ architektury není zrovna to, co já bych musel. Může se ale stát, že stejně jako před lety, když jsem poprvé uviděl Centre Pompidou, tak jsem si říkal, že se zbláznili. Dnes když přijedu do Paříže, tak to tam prostě patří. Uvědomil jsem si tedy, že když to bude stát, tak po roce nebo po dvou si budu říkat „hele, to je pěkný“ a že mi třeba jen teď chybí vize vidění, kterou má ten umělec.
* A blob by vyrostl na Špejcharu?
Ano. Na místě, pro které to vlastně bylo namalováno.