Bém: Praze se od aut uleví až za deset let-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy MUDr. Pavlem Bémem, uveřejněný dne 7.12. 2005 v deníku MF DNES
Primátor Pavel Bém komentuje návrhy, jak zabránit tomu, aby hlavní město bylo přecpané auty
Bém: Praze se od aut uleví až za deset let |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 7.12.2005 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: PETR SEHNOUTKA
Primátor Pavel Bém komentuje návrhy, jak zabránit tomu, aby hlavní město bylo přecpané auty
KOLAPS V PRAZE
Deset způsobů, jak zbavit centrum města záplavy aut
Jak nemít z centra města jednu dlouhou kolonu stojících, čoudících aut? Nabízí se hned několik způsobů, jak dostat auta z centra. Co na ně říká primátor města Pavel Bém?
1. Dostavba městského okruhu
Dostavět městský okruh. To je podle radních nejčastější způsob řešení dopravní situace ve městě. Podle současných odhadů má být celý dostavěn v letech 2014 až 2017. Věří v to i primátor.
Bém: Do roku 2009 bude dostavěna severozápadní část městského okruhu mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou, která je klíčová pro další dopravní změny ve městě. Stoprocentně se pražské dopravě uleví až po dostavění obou okruhů, jak vnitřního, tak pražského tranzitního.
2. Naučte lidi jezdit MHD
Vede radnice Pražany k tomu, aby co nejvíce jezdili hromadnou dopravou? Bude stačit pouze nakoupení pohodlnějších vozů?
Bém: Podporovat hromadnou dopravu musíme, a to hlavně rozšiřováním sítě. Šedesát procent lidí, kteří se každý den po městě přepravují, používá MHD. V tomto ohledu je Praha na evropské špičce. Chceme zajistit, aby bylo dobré spojení z periferních částí města, kde nyní rostou nové rezidenční oblasti, s centrem. Zvyšujeme kvalitu přepravy - čímž mám na mysli pohodlí v MHD - novými tramvajemi, vozy metra a autobusy. Také vylepšujeme jízdní řády. Snažíme se, aby cestování pro Pražany nebylo moc drahé. Občané si platí přibližně dvacet procent nákladů na jízdné prostřednictvím jízdenky, zbytek je hrazen z rozpočtu města. To nebudeme měnit. Jsem přesvědčen, že podíl lidí, kteří budou jezdit MHD, půjde zvýšit během tří až čtyř let o dalších pět až deset procent.
3. Zavedení mýtného
Zavedení mýtného v centru je podle radnice reálné až po dostavbě městského okruhu. Řidiči by měli platit různé částky za vjezd do centra a za jízdu po okruhu.
Bém: Pro mýtné se rozhodně vyjadřuji. Ale v návaznosti na plánovanou dostavbu městského a pražského okruhu. Se spuštěním počítáme v roce 2010, příprava bude již od roku 2008. Zavedení mýtného je podle mě pravděpodobné tak na pětadevadesát procent.
4. Rozšíření placených zón
Město již schválilo koncepci, podle které bylo území Prahy rozděleno do několika cenových zón podle vzdálenosti od centra. Placené parkování, které podle radnice odradí řidiče od toho, aby zajížděli do centra města, platí zatím jen v Praze 1. Do budoucna o něm uvažují radnice Prahy 2, 3 a 5. Platit by se mělo i v částech Prahy 6 a Prahy 7.
Bém: Strážníci sice budou mít více práce, ale to se musí řešit jejich vyšší efektivitou. Také větším počtem strážníků. Každý rok jejich počet stoupá o stovky. Do konce tohoto roku jich přibude dalších 67. Musíme také prohlubovat dovednosti strážníků a kvalitu jejich práce.
5. Centrum bez nákladních aut
Zákaz vjezdu do širšího centra Prahy platí pro velká nákladní auta již šest let. Do samotného centra nesmí už nyní vjet auta těžší než 3,5 tuny. Ve skutečnosti sem však může vjet více než pět tisíc nákladních aut, kterým magistrát vydal povolení.
Bém: Dali jsme povolení těm, kteří centrum zásobují. To totiž bez nákladních aut nelze. Nicméně omezení, která platí, budou platit i nadále. Do samotného centra už dnes nesmějí vjíždět automobily nad tři a půl tuny, od roku 2007 to budou navíc automobily, které byly vyrobeny před rokem 1997. Povolení pro výjimky budeme hodně kontrolovat, aby se nestalo, že je jich vydáno příliš mnoho.
6. Více parkovišť u metra
Ve městě do dnešního dne funguje patnáct záchytných parkovišť u stanic metra na okraji města. Tato parkoviště slouží především mimopražským řidičům, aby nevjížděli do centra města a svá auta zaparkovali na okraji a dál jeli metrem.
Bém: Stavba dalších záchytných parkovišť P+R je prioritou města. Zprovozněna budou u všech nových stanic metra, jako například na Proseku a v Letňanech.
7. Důsledná kontrola parkování
Město slibuje vysoké pokuty za parkování na místech pro invalidy nebo na přechodech pro chodce. Když dnes totiž pokuty uloží, často se mu je nepodaří vymoci. Přibude policistů, kteří budou v ulicích kontrolovat parkování bez placení na vyznačených místech?
Bém: Říkám jasně - důsledná kontrola ano, vyšší pokuty ano. Městská policie musí být v ulicích v lepší spolupráci s policií státní a také s dalšími privátními subjekty, třeba s odtahovými službami a dalšími, kdo nám pomáhá.
8. Jednosměrná nábřeží
Myšlenka na zavedení jednosměrných ulic po celém nábřeží nemá ani v budoucnu velkou šanci na uskutečnění. Opět souvisí se zprovozněním městského okruhu. V úvahu připadá spíše zjednosměrnění malých úseků nábřeží, jako například část Malé Strany a Křižovnická ulice.
Bém: Dovedu si představit zjednosměrnění v omezených úsecích. Dovedu si také velmi dobře představit vytvoření pěších zón na nábřeží. Koneckonců v rámci dnů bez aut si to každoročně zkoušíme v části Smetanova nábřeží a nemohu vyloučit, že se k tomu jednou hlavní město Praha odhodlá, ale samozřejmě v návaznosti na dokončení vnitřního a vnějšího okruhu města včetně propojení radiálami a zklidnění Jižní spojky, tedy tak v roce 2009.
9. Autobusy, tramvaje a metro zadarmo
Po červencovém zdražení radnice slíbila, že v dohledné době další nebude. Někteří opoziční zastupitelé se však nevzdávají myšlenky na to, že MHD by měla být zcela zdarma.
Bém: Hromadná doprava zdarma? Určitě ne. V dnešním světě není nic zadarmo. Kdyby bylo MHD zadarmo, tak si musíme položit otázku: Kdo to bude platit? Samozřejmě daňoví poplatníci v Praze prostřednictvím svých daní a prostřednictvím rozpočtu hlavního města Prahy. Městská hromadná doprava zadarmo je fikce, virtuální realita.
10. Jízda vybraných aut v liché nebo sudé dny
Jde o nejméně pravděpodobné řešení dopravní situace v Praze. Přesto k němu sahají radnice některých západoevropských metropolí třeba při smogových situacích. V určitý den mohou vyjet do ulic například jen vozy, jejichž registrační značky končí buď sudým, nebo lichým číslem.
Bém: Tento způsob se v českém hlavním městě určitě nezavede. Zde prostě něco takového není možné zavést.
Primátor o Praze plné aut
* S mýtným začneme hned, jak se dokončí městský okruh. Ale jízdu vybraných aut v liché či sudé dny v Praze nikdy nezavedeme.
Primátor města Pavel Bém (ODS)
Foto popis| STŘED PRAHY BEZ AUT? Možná i takhle by mohla již za několik let vypadat pražská magistrála - poté, co by se v české metropoli začalo vybírat mýtné. Stejně jako v Londýně možná i zde budou na silnicích červená kolečka a na okraji značky, které řidiče upozorní, že jsou v zóně, kde se na silnici tvrdě platí.