Ochrana klimatu
Klimatická politika EU potřebuje změny, shodují se experti a ekologové
Ekolist.cz, 23. ledna 2025
Evropská unie by měla pokračovat v úsilí o snižování emisí skleníkových plynů, ale její klimatická politika vyžaduje zásadní změny, aby byla sociálně spravedlivější, efektivnější a přispěla k ekonomické konkurenceschopnosti. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací, energetičtí experti i podnikatelé, které oslovila ČTK, v reakci na včerejší projev polského premiéra Donalda Tuska. Ten vyzval evropské orgány k přehodnocení evropské zelené politiky.
Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody nezastaví dekarbonizaci světa, shodují se odborníci
Ekolist.cz, 21. ledna 2025
Ekologové, politici i analytici, které oslovila ČTK, se shodují, že oznámení prezidenta Spojených států Donalda Trumpa o odstoupení od Pařížské dohody je komplikací pro mezinárodní klimatická vyjednávání, ale nepředstavuje neřešitelnou překážku. Pařížská dohoda podle nich zůstává pevná díky široké podpoře států, komunit i byznysu. Světový přechod na čisté zdroje energie pokračuje díky technologiím a tržním tlakům, tvrdí.
Von der Leyenová: Pařížská dohoda je nejlepší nadějí pro lidstvo
Ekolist.cz, 21. ledna 2025
Pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo, uvedla dnes na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování, odstupuje.
ANO by ve vládě usilovalo o zrušení emisních povolenek pro domácnosti
Ekolist.cz, 20. ledna 2025
Pokud bude hnutí ANO ve vládě, bude kabinet usilovat o zrušení plánovaných emisních povolenek pro domácnosti a elektřinu a plyn, případně se bude i soudit s Evropskou komisí. V rozhovoru s ČTK to minulý týden řekl předseda opozičního hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš. Podle předsedy současné vlády Petra Fialy (ODS) bude Česko v Evropské unii usilovat o odklad nového systému minimálně na rok 2028. Podle aktuálních plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027.
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
Ekolist.cz, 14. ledna 2025
Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
Rok 2024 byl nejteplejším rokem v historii měření, uvedla služba Copernicus i OSN
Ekolist.cz, 10. ledna 2025
Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším rokem v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
Vědci v Antarktidě vyvrtali ledové jádro staré zřejmě 1,2 milionu let
Ekolist.cz, 10. ledna 2025
Mezinárodní tým vědců vyvrtal v Antarktidě z hloubky téměř tří kilometrů jedno z nejstarších ledových jader, které podle nich vzniklo nejméně před 1,2 milionu let. Napsala to agentura AP, podle níž by analýza starodávného ledu měla ukázat, jak se vyvíjela zemská atmosféra a klima. Výzkumníci doufají, že jim poznatky poskytnou pohled na to, jak se měnily cykly doby ledové, a že zjištění pomohou pochopit, jak oxid uhličitý měnil klima.
Život v dávné Africe vzkvétal i v místech vzdálených od řek a jezer. Čeští vědci zmapovali klimatickou historii Sahelu
Ekolist.cz, 11. ledna 2025
Asi 50 km východně od Nilu v dnes extrémně suché oblasti centrálního Súdánu objevili čeští vědci zaniklé vodní prameny a u některých z nich důkazy o lidském osídlení. Geoarcheologický průzkum a jeho výsledky rekonstruují klimatické změny ve východním Sahelu během posledních 30 000 let a poskytují jedinečné informace o lidských aktivitách a vývoji přírody v oblastech vzdálených od tehdejších řek a jezer.
Copernicus: Průměrná globální teplota v roce 2024 poprvé překonala hodnotu 1,5 °C nad předindustriální úrovní
Ekolist.cz, 10. ledna 2025
Rok 2024 se stal podle údajů Copernicus Climate Change Service (C3S) celosvětově nejteplejším rokem v historii měření a prvním kalendářním rokem, kdy průměrná globální teplota překročila 1,5 °C nad předindustriální úroveň. Službu C3S z pověření Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), jehož vědci sledují klíčové klimatické ukazatele a v roce 2024 zdokumentovali bezprecedentní denní, měsíční a roční teplotní rekordy. Hlavním faktorem extrémních teplot vzduchu a mořské hladiny zůstává změna klimatu způsobená člověkem. K neobvyklým teplotám pozorovaným v průběhu roku však přispěly i další faktory, jako je například jižní oscilace El Niño (ENSO).
Automobilky v EU kvůli emisním pravidlům spojují síly s Teslou a Polestarem
Ekolist.cz, 8. ledna 2025
Výrobci automobilů, kteří v letošním roce čelí v Evropské unii přísnějším emisním pravidlům, plánují nakupovat povolenky na emise oxidu uhličitého (CO2) od společností vyrábějících elektromobily, včetně firem Tesla a Polestar, aby se vyhnuli vysokým pokutám. Ukázaly to dokumenty podané u EU, informovala agentura Reuters.
U nových aut v Česku klesly loni průměrné emise CO2 o 2,9 procenta
Ekolist.cz, 9. ledna 2025
Průměrné emise oxidu uhličitého (CO2) u nových osobních vozidel na českém trhu meziročně klesly o čtyři gramy na 133 g/km. K poklesu mimo jiné přispěl vyšší podíl jak bateriových elektromobilů, tak hybridních vozidel. Navzdory poklesu je celková bilance přibližně o 27 gramů vyšší, než byl před rokem průměr EU.
Emise skleníkových plynů v Německu loni podle think-tanku klesly o tři procenta
Ekolist.cz, 7. ledna 2025
Emise skleníkových plynů v Německu se loni meziročně snížily o tři procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy klimatického institutu Agora. Ten pokles připisuje slábnutí německé ekonomiky, mírnému počasí a úspěšné klimatické politice.
Průměrná roční teplota České republiky překonala v roce 2024 poprvé 10 °C
Ekolist.cz, 7. ledna 2025
Průměrná roční teplota České republiky v roce 2024 dosáhla podle ČHMÚ rekordních 10,3 °C a poprvé překonala 10 °C. Předchozí rekord z roku 2023 byl překonán o celých 0,5 °C. Tento nárůst nelze považovat za anomálii, ale potvrzení dlouhodobého oteplování, které v ČR probíhá přibližně rychlostí 0,36 °C za dekádu, varují experti z organizace Fakta o klimatu. ČR se tak od roku 1961 oteplila o +2,3 °C.
Reuters: Změna klimatu stvořila novou realitu - takhle teď bude vypadat život
Ekolist.cz, 7. ledna 2025
Neúnosná vedra, bouřky a záplavy. V roce 2024 byly miliardy lidí po celém světě vystaveny klimatickým podmínkám, jež boří rekord po rekordu. Lidé jsou svědky stále vyšších teplot, záplav, bouří, požárů a sucha. Závěry, které si z uplynulého roku můžeme odnést, jsou bezútěšné a do očí bijící: rok 2024 byl podle evropských klimatologů nejteplejším rokem od počátku měření. Toto prvenství mu ale možná moc dlouho nevydrží, píše agentura Reuters.
Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni
Ekolist.cz, 5. ledna 2025
Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 Kč). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně, píše BBC.
Loňský rok byl v Indii nejteplejším od roku 1901. V Číně za desítky let
Ekolist.cz, 2. ledna 2025
Loňský rok byl v Indii nejteplejším od roku 1901. Podle agentury AFP to dnes oznámil indický meteorologický úřad, podle něhož roční průměrná teplota v roce 2024 byla v zemi o 0,65 stupně nad dlouhodobým průměrem. Také čínská meteorologická data podle agentury Reuters ukazují, že loňský rok byl v Číně nejteplejším od doby, kdy úřady před více než šesti desetiletími začaly vést srovnatelné záznamy.
Globální oteplování podle vědců snižuje pálivost chilli papriček
Ekolist.cz, 31. prosince 2024
Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější. Podle vědců to není jednorázový jev, ale dlouhodobý trend, který ovlivňuje i další potraviny. Nepravidelné srážky zvyšují hořkost kávových směsí, zatímco kokosové ořechy mají méně výraznou chuť. Rostoucí teploty pak ovlivňují kvalitu a množství čínského zelí, které je hlavní ingrediencí oblíbeného korejského pokrmu kimči. Napsala to agentura Bloomberg.
Výnosy z povolenek bude možné použít jen na boj s následky změn klimatu
Ekolist.cz, 30. prosince 2024
Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné do budoucna použít výhradně na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Nyní musí být takto využita polovina výnosů. Změnu přináší novela zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která od 1. ledna vstupuje v účinnost. Novela nezavádí celý systém obchodování s povolenkami ETS 2, který kromě jiného zahrnuje hlavně povolenky na pohonné hmoty nebo vytápění. Podle kritiků by to vedlo ke zdražení benzinu, nafty, plynu nebo uhlí.
Systém evropského uhlíkového vyrovnání budou v ČR spravovat MŽP a celníci
Ekolist.cz, 20. prosince 2024
Správu mechanismu uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má zajistit srovnatelné výrobní podmínky pro evropské a mimoevropské průmyslové podniky, budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa. Návrh zákona o uhlíkovém vyrovnání schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Nyní návrh posoudí Sněmovna. Zákon se nezabývá samotným zavedením systému CBAM, které vychází z přímo účinného nařízení Evropské unie, pouze rozděluje kompetence spojené se systémem mezi jednotlivé české instituce.
Ekologické organizace: Plné využití výnosů z povolenek může zmírnit dopady změn klimatu
Ekolist.cz, 19. prosince 2024
Zmírnění dopadů změn klimatu a zlepšení podmínek pro lidi si slibují ekologové, které oslovila ČTK, od schválené novely Senátem, která zajistí plné využití výnosů z emisních povolenek (EU ETS) na klimatická opatření. Jedná se podle ekologických aktivistů o důležitý krok k efektivnímu snižování emisí. V současné době se takovým způsobem musí využít polovina výnosů.
Svazy: Klimaticko-energetickému plánu chybí analýza dopadů. Cíle jsou nízké
Ekolist.cz, 19. prosince 2024
Schválený klimaticko-energetický plán ohrožuje podle podnikatelských komor konkurenceschopnost tuzemského průmyslu, protože mu chybí důkladnější analýza jeho dopadů na ekonomiku. Zástupci výrobců takzvané zelené energie a ekologické spolky naopak kvitovali předpokládaný rozvoj obnovitelných zdrojů, vláda však podle nich plně nevyužila jejich potenciál. Vyplývá to z jejich komentářů pro ČTK.
Využití výnosů z emisních povolenek jen na následky změn klimatu Senát schválil
Ekolist.cz, 19. prosince 2024
Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné do budoucna použít výhradně na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Nyní musí být takto využita polovina výnosů. Změnu přinese v návaznosti na směrnice EU novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou dnes schválil Senát. Novelu, která by mohla nabýt účinnosti začátkem příštího roku, ještě dostane k podpisu prezident.
Vláda schválila klimaticko-energetický plán, vymezuje rozvoj zelené politiky ČR
Ekolist.cz, 18. prosince 2024
Vláda schválila národní klimaticko-energetický plán, který vymezuje základní body rozvoje tzv. zelené politiky a snižování emisí v ČR. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Plán počítá například se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě ze současných 18 procent na 30 procent nebo s odklonem od uhlí nejpozději do roku 2033. Nezahrnuje zatím naopak kontroverzní rozšíření emisních povolenek na domácnosti a dopravu, které chystá EU. Investice do roku 2030 by měly činit až 2,8 bilionu Kč.
Fiala: ČR bude v EU usilovat o odklad nového systému povolenek na r. 2028
Ekolist.cz, 16. prosince 2024
Česká republika bude v EU usilovat o odklad nového systému emisních povolenek ETS 2 minimálně na rok 2028. Podle současných plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027. Česká vláda bude chtít odklad využít k úpravě systému s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Stát zároveň odmítá nový návrh Evropské komise na snižování emisí do roku 2040.
Vláda se vrátí ke klimaticko-energetickému plánu. Má s ním zpoždění
Ekolist.cz, 16. prosince 2024
Vláda se na středečním jednání po půl roce vrátí k národnímu klimaticko-energetickému plánu. Aktualizovaný dokument počítá například se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě z 18 procent na 30 procent do roku 2030 či s ukončením spalování uhlí nejpozději do roku 2033. Z materiálu naopak oproti dřívější verzi vypadla část o systému emisních povolenek na paliva, což by zdražilo benzin. Vyplývá to z návrhu plánu, který má ČTK k dispozici.
Brusel podle komisaře pro klima neuvažuje o změně v emisních pravidlech pro auta
Ekolist.cz, 13. prosince 2024
Evropská komise (EK) navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí. Agentuře Reuters to řekl eurokomisař pro klima a čisté hospodářství Wopke Hoekstra.
Nová výsadba klimaticky odolných stromů na Strossmayerově náměstí v Praze
Ekolist.cz, 12. prosince 2024
Stromy budoucnosti. Tak by se dal ve zkratce nazvat nový projekt Hlavního města, jehož cílem je testování nových, klimaticky odolných druhů stromů přímo v ulicích metropole. Vybrané druhy, které se u nás běžně nevysazují, budeme do vybraných ulic vysazovat a vyhodnocovat následujících 15 let. Ty, které v testování obstojí pak v budoucnosti zařadí Hlavní město do svých plánů a projektů výsadeb. První takové stromy již od jara stojí na Ovocném trhu v Praze. Teď se k nim přidaly další na Strossmayerově náměstí.
Austrálie je celosvětově na prvním místě v zatýkání klimatických aktivistů
Ekolist.cz, 12. prosince 2024
Austrálie je světovým lídrem v policejním potlačování klimatického aktivismu, píše list The Guardian s odkazem na průzkum Bristolské univerzity. Podle něj australská policie zatýká jednoho z pěti demonstrantů za klima a životní prostředí. Po Austrálii následuje Británie, která zatýká 17 procent protestujících. To je skoro třikrát více, než je mezinárodní průměr, který činí 6,3 procenta.
Britská společnost investuje u Dánska do úložiště CO2 ve vyčerpaném ropném poli
Ekolist.cz, 10. prosince 2024
Britská chemická skupina INEOS bude spolu se svými partnery investovat do projektu na skladování oxidu uhličitého (CO2) u Dánska. Projekt nazvaný Greensand Future by mohl být prvním projektem svého druhu v EU, který zahájí provoz. Oznámila to společnosti INEOS, jejímž vlastníkem je britský miliardář Jim Ratcliffe.
Klimatické stromy pro Prahu: Projekt, který nemá v evropských městech obdoby
Ekolist.cz, 10. prosince 2024
Praha zahajuje jedinečný projekt ve své klimatické adaptaci. Hlavním adaptačním prvkem v pražských ulicích jsou vzrostlé vitální stromy. Stávající druhy stromů v ulicích jsou totiž postupující klimatickou změnou ohroženy a do budoucna mohou z ulic zcela zmizet. Cílem nového projektu je vysadit a v náročných městských podmínkách testovat 30 nových druhů stromů, které mohou sortiment tradičních druhů doplnit, případně některé druhy nahradit. Ty, které se osvědčí jako nejodolnější vůči klimatickým změnám, se stanou základem budoucí městské vegetace. Projekt počítá s testovacím vzorkem 900 stromů vysazených přímo do pražských ulic. Tyto stromy během následujících 15 let trvání projektu poskytnou unikátní data k výběru nejvhodnějších druhů.
Strossmayerovo náměstí v Praze v létě zchladí 17 břestovců juliiných
Ekolist.cz, 9. prosince 2024
Na Strossmayerově náměstí v Praze 7 začala minulý týden výsadba 17 nových stromů. Porostou tam břestovce juliiny. Jde o odrůdu, která by měla v létě snést sucho a horko z rozpáleného náměstí. Dalších přibližně sto stromů bude v následujících týdnech zasazeno především v ulicích Dukelských hrdinů a Veletržní. Novinářům to řekli generální ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).
Druhý nejteplejší listopad potvrzuje očekávaný nejteplejší rok 2024, uvádí data
Ekolist.cz, 9. prosince 2024
Globálně druhý nejteplejší listopad v historii měření potvrzuje očekávání nejteplejšího roku 2024, uvedla v pátek meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Zároveň ve svém pravidelném měsíčním bulletinu informovala, že letošní listopad byl nejteplejší v historii po listopadu 2023. Listopad 2024 byl druhým nejteplejším listopadem v historii měření na světě s průměrnou přízemní teplotou vzduchu 14,10 stupňů Celsia, což je o 0,73 stupně Celsia více, než byl průměr pro měsíc listopad v letech 1991-2020. Zároveň byl letošní listopad o 1,62 stupně Celsia teplejší než v předindustriálním období.
Studie: Česko vypouští příliš mnoho emisí skleníkových plynů
Ekolist.cz, 6. prosince 2024
Česko vypouští příliš mnoho emisí skleníkových plynů, uvedl spolek Klimatická žaloba. Nechal si vypracovat dvě zahraniční vědecké studie od expertů z univerzity v Manchesteru a Mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA). Studie tvrdí, že Česko už vyčerpalo svůj takzvaný zbývající uhlíkový rozpočet nebo ho v následujících třech letech vyčerpá. Jde o množství oxidu uhličitého, které může lidstvo ještě vypustit do atmosféry, aniž překročí hranici oteplení planety s nezvratnými následky.
Nová termální mapa Brna umožní navrhovat opatření ke zlepšení mikroklimatu
Ekolist.cz, 4. prosince 2024
Brno má k dispozici novou termální mapu. Vznikla díky spolupráci města, Akademie věd ČR a agentury Czech Globe po čtyřhodinovém leteckém snímkování, které se uskutečnilo 31. července. Získaná data umožňují identifikovat místa s vyššími teplotami, která mohou představovat potenciální výskyt tzv. městských tepelných ostrovů, mezi ně patří třeba výstaviště. Díky mapám lze navrhovat opatření, která pomáhají zlepšit mikroklima města, plyne z informací na městském portále data.brno.cz. Snímkování vyšlo město zhruba na 200 000 korun.
V Alpách za 100 let ubyla třetina sněhu, uvádí rakouská studie
Ekolist.cz, 4. prosince 2024
V Alpách za 100 let ubyla třetinu sněhu, píše rakouská tisková agentura APA. Upozorňuje na to studie společnosti Eurac Research v Bolzanu. Výrazný pokles byl zaznamenán od 80. let minulého století, což se shoduje s výrazným nárůstem teploty, uvedl autor studie a environmentální meteorolog Michele st.
Automobilky: Pro splnění emisí musí prodej elektromobilů vzrůst až o 80 procent
Ekolist.cz, 3. prosince 2024
Pro splnění zpřísněných emisních cílů v příštím roce by tuzemské automobilky musely podle výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu Zdeňka Petzla prodat o 60 až 80 procent elektromobilů více než v současnosti. To představuje prodej zhruba 70 000 až 90 000 čistě elektrických aut ročně navíc, aby se firmy vyhnuly hrozícím sankcím. Zájem o elektrické vozy ale v současnosti spíše klesá. Za deset měsíců letošního roku se jich v Česku vyrobilo necelých 96 000 a loni za celý rok to bylo 130 000 elektromobilů. Vyplývá z údajů Sdružení automobilového průmyslu.
Fiala nechce v ČR zavádět povolenky na emise z dopravy a vytápění
Ekolist.cz, 29. listopadu 2024
Premiér Petr Fiala (ODS) nechce, aby vláda předkládala zákon, který by v Česku zavedl emisní povolenky v dopravě a pro domácnosti. Naopak bude v Evropské unii usilovat o přehodnocení nebo zrušení celého systému. Podle něj je nutné, aby Evropa při prosazování klimatických cílů dbala na to, aby tím neutrpěla její konkurenceschopnost ve světě. Premiér to dnes řekl na tiskové konferenci, kde hodnotil tříleté fungování svého kabinetu.
Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2024 získal Jan Kaliba z Českého rozhlasu
Ekolist.cz, 28. listopadu 2024
Klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba se stal letošním laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu, kterou každoročně udělují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky. Organizátoři letos poprvé udělili také cenu Inspirace ze zahraničí, kterou získala zpravodajka BBC v Nizozemsku Anna Holligan.
Lesy ČR budou se slovenskými kolegy řešit odolnost lesů vůči klimatické změně
Ekolist.cz, 27. listopadu 2024
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude s Lesy Slovenské republiky řešit větší odolnost lesů v pohraničních oblastech vůči klimatické změně a suchu. Kromě ochrany vodních zdrojů a zadržování vody v kraji se budou lesníci zabývat i možnostmi přirozené obnovy lesů ze semen stojících stromů. Na Evropskou unií podpořeném projektu v hodnotě 1,55 milionu eur (asi 39 milionů korun) se ještě budou podílet Česká zemědělská univerzita v Praze a Národní lesnické centrum Slovenské republiky.
COP29 schválil navýšení klimatické pomoci za kritiky rozvojových zemí
Ekolist.cz, 24. listopadu 2024
Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.
COP29 schválila dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami
Ekolist.cz, 24. listopadu 2024
Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo.
Sněmovna schválila využití výnosů z povolenek jen na následky změny klimatu
Ekolist.cz, 22. listopadu 2024
Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Počítá s tím novela zákona, kterou schválila Sněmovna. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Část peněz bude možné využít například na administrativní náklady spojené s fungováním systému emisních povolenek nebo na příspěvky některým mezinárodním organizacím v souvislosti se závazky v ochraně klimatu. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
Průzkum: Lidé se obávají změny klimatu. Podle třetiny je ale na opatření pozdě
Ekolist.cz, 21. listopadu 2024
Většina Čechů si stále myslí, že pokud lidé rychle nezmění návyky, čeká zemi ekologická katastrofa. V porovnání s rokem 2021 ale takto smýšlejících ubylo o šest procentních bodů na 67 procent. Celosvětově jsou o ekologické katastrofě v případě neměnnosti návyků obyvatel přesvědčeny čtyři pětiny občanů. Zhruba třetina lidí v ČR i na světě si ale myslí, že je příliš pozdě na to, aby se se změnou klimatu něco udělalo. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která zpracovala data od více než 50 000 respondentů z 50 zemí světa. ČTK má výsledky k dispozici.
Studenti vysokých škol v Brně pochodovali za klimatickou spravedlnost
Ekolist.cz, 20. listopadu 2024
Asi stovka účastníků studentského pochodu za klimatickou spravedlnost dnes v Brně protestovala proti české vládě a korporacím, které podle nich dostatečně neřeší klimatickou krizi a nesou za ni spoluodpovědnost. Zakončili tak třídenní stávku, kterou pořádalo hnutí Univerzity za klima. Pochod vyšel od Janáčkova divadla a skončil u právnické fakulty Masarykovy univerzity, kterou sponzoruje společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), spoluvlastněná miliardáři Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.
AP: Aktivisté na konferenci COP29 čelili omezením, která komplikovala protesty
Ekolist.cz, 15. listopadu 2024
Ekologičtí aktivisté čelili na konferenci OSN o ochraně klimatu COP29 v Baku omezením, která komplikovala protesty. K většině světových lídrů se tak protestní slogany a projevy prakticky nedostaly. Jednání se totiž konala v místnostech bez oken a prostory vyhrazené pro aktivisty se nacházely mimo centra jednání, uvedla agentura AP.
Konferenci v Baku opouští Argentina, Francie kvůli Alijevovi ruší účast
Ekolist.cz, 14. listopadu 2024
Argentina náhle odvolala svou delegaci z klimatické konference OSN COP29 v Ázerbájdžánu. Šéf unijní diplomacie kritizoval výpady prezidenta hostitelské země Ilhama Alijeva proti Francii a Nizozemsku, po kterých francouzská ministryně zrušila svou účast v Baku, oznámily dnes tiskové agentury. V Tádžikistánu za posledních 30 let zmizela více než tisícovka ledovců kvůli rychlejšímu tání vinou klimatických změn, varoval mezitím v Baku ministr energetiky středoasijské země.
Téměř polovině druhů tropických korálů vinou klimatické změny hrozí vyhynutí
Ekolist.cz, 14. listopadu 2024
Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí. Uvádí to zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem.
Shoda na omezení fosilních paliv je na COP29 v Baku stále daleko
Ekolist.cz, 13. listopadu 2024
Zástupci řady zemí světa dál marně hledají shodu ohledně nutného omezení používání fosilních paliv. Na konferenci OSN o klimatu COP29 v ázerbájdžánském Baku tak italská premiérka Giorgia Meloniová podle agentur žádala "realistický pohled" a připomínala, že růst světové populace zvýší poptávku po energiích, a tak k zásobám fosilních paliv stále neexistuje alternativa.
Studenti dnes zahájí stávku za klima. Stávkou volají po změně
Ekolist.cz, 13. listopadu 2024
Začíná Vysokoškolská stávka za klima. Tento týden proběhnou v Praze, Brně a Olomouci studentské protesty. Kromě demonstrací budou jejich součástí i přednášky a debaty. Studující chtějí upozornit, že zvyšující se životní náklady a nedostupné bydlení stojí v přímém kontrastu s rostoucími zisky fosilních miliardářů. Požadují konec rostoucí moci oligarchie v České republice a větší přístup občanů k politickým rozhodovacím procesům.
Evropa nemá být podle prezidenta Pavla jediná, kdo bude plnit klimatické cíle
Ekolist.cz, 13. listopadu 2024
Evropa nemá být jediná, kdo bude plnit závazky a cíle ochrany klimatu. Zvlášť pokud by ji to mělo poškodit, řekl včera při besedě s lidmi v Moravských Budějovicích prezident Petr Pavel. Návštěva Moravských Budějovic byla součástí jeho dvoudenní návštěvy jihozápadní Moravy, kterou zahájil ve Znojmě.
Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů
Ekolist.cz, 13. listopadu 2024
Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů a dalších nevládních organizací. Prvoinstanční soud před třemi lety Shellu v přelomovém verdiktu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Shell po oznámení soudu uvedl, že je spokojen. Naopak aktivisté chtějí dát bojovat proti znečišťovatelům.
Na konferenci OSN o klimatu chce český premiér prosazovat realistické cíle
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Vyložit pragmatický a realistický přístup České republiky ke klimatickým změnám hodlá český premiér Petr Fiala na summitu hlav států a šéfů vlád na konferenci OSN o změnách klimatu COP29. Realistický přístup znamená dávat si cíle, které jsme schopni splnit, a ne takové, které jsou jen na papíře a v realitě nic moc neznamenají, řekl Fiala českým novinářům. Svůj projev na konferenci premiér přednese ve středu.
Africké státy našly jednotný hlas na summitu COP29, píše Le Monde
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Africké státy se spojily a na dvoudenním summitu hlav států a šéfů vlád na klimatické konferenci OSN COP29, která se letos koná v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, chtějí usilovat o získání finančních prostředků, aby se tak mohly přizpůsobit klimatické změně. Informoval o tom francouzský deník Le Monde.
Británie chce snížit emise skleníkových plynů do roku 2035 o 81 procent
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Britský premiér Keir Starmer na konferenci COP29 v Baku oznámil ambicióznější klimatický cíl své země: snížit emise skleníkových plynů do roku 2035 o 81 procent oproti úrovni z roku 1990. Informovaly o tom dnes agentury Reuters, AFP a stanice BBC News. Dosavadní plán Británie bylo dosáhnout poklesu emisí o 78 procent do roku 2035, což před lety Londýn označil za nejambicióznější plán na světě.
Světoví lídři se scházejí k jednání o klimatu, největší jména ale chybí
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Desítky světových lídrů se sjely do ázerbájdžánského Baku, kde dnes startuje summit hlav států a šéfů vlád, jenž je součástí dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu COP29. Během dvou dní se má podle agentury AFP objevit na konferenci na 75 státníků, ale někteří čelní představitelé největších ekonomik, které jsou zároveň největšími znečišťovateli životního prostředí, chybí - mezi nimi americký prezident Joe Biden, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching nebo francouzská hlava státu Emmanuel Macron. Šéf OSN António Guterres vyzval světové lídry k akci.
V Baku začala konference COP29, vystoupí na ní také premiér Fiala
Ekolist.cz, 11. listopadu 2024
V ázerbájdžánské metropoli Baku dnes začala výroční klimatická konference COP29, které se mají během následujících dvou týdnů zúčastnit představitelé zhruba 200 zemí včetně českého premiéra Petra Fialy. Delegáti budou diskutovat o způsobech, jak omezit klimatické změny a jak se na ně připravit, napsala stanice BBC News.
Začíná akce Klimatýden, nabídne program zaměřený na klimatickou problematiku
Ekolist.cz, 11. listopadu 2024
Přednášky, diskuse, promítání dokumentů zaměřených na klimatickou problematiku nebo výměnu oblečení nabídne pražská akce Klimatýden, pořádaná studentským spolkem Mater Nostra na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Vstup je zdarma. Organizátoři chtějí zvýšit povědomí o naléhavosti klimatických problémů a podpořit aktivní zapojení veřejnosti a právníků. Klimatýden potrvá do pátku 15. listopadu.
Trumpův tým připravuje odchod od pařížské dohody o klimatu
Ekolist.cz, 9. listopadu 2024
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa už připravuje opětovné odstoupení od pařížské dohody o klimatu. Podle informací deníku The New York Times (NYT) již má tým připraven příslušný exekutivní příkaz, který odstoupení od dohody nařizuje. Deník The Wall Street Journal (WSJ) zase popisuje přípravy na masové deportace imigrantů bez povolení k pobytu, které byly jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů.
Komisař pro klima: Zákaz prodeje aut se spalovacím motorem k roku 2035 platí
Ekolist.cz, 7. listopadu 2024
Eurokomisař pro klima a čisté hospodářství Wopke Hoekstra navzdory tlaku automobilek i některých vlád nadále počítá s tím, že v Evropské unii začne od roku 2035 platit zákaz prodeje nových aut, která vypouštějí emise oxidu uhličitého (CO2). To se týká především automobilů se spalovacím motorem. Od příštího roku také podle komisaře budou platit přísnější limity pro vypouštění CO2, jak už komise dříve rozhodla. Informuje o tom agentura Reuters.
Členové výboru považují příjmy z emisních povolenek na rok 2025 za nadhodnocené
Ekolist.cz, 7. listopadu 2024
Někteří členové sněmovního výboru pro životní prostředí na jeho včerejší schůzi vznesli námitky k návrhu rozpočtu ministerstva životního prostředí (MŽP) na příští rok. Poslanci se zaměřili především na očekávané příjmy z prodeje emisních povolenek, které jsou podle některých nadhodnocené o deset miliard korun. Emisní povolenky jsou unijní nástroj, kdy provozovatelé z energeticky náročných odvětí platí za vypouštění emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.
Brno upraví dotační program pro zelené střechy, aby lépe plnily své funkce
Ekolist.cz, 6. listopadu 2024
Brno po pěti letech fungování upraví dotační program pro vytváření zelených střech. Změny zástupci města konzultovali s odborníky z Vysokého učení technického v Brně, ústavu výzkumu globální změny Czech Globe a Svazu zakládání a údržby zeleně. Podpořené projekty by měly ještě lépe plnit své zásadní funkce, jako je zadržování dešťových srážek, snižování emisí oxidu uhličitého nebo hluková a teplotní izolace staveb, uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
K letošním ničivým povodním napříč Evropou přispělo oteplení Středozemního moře
Ekolist.cz, 4. listopadu 2024
Ke vzniku ničivé bouře nad Španělskem, kvůli které zemřelo minulý týden týden na jihovýchodě země přes 200 lidí, výrazně přispělo oteplení Středozemního moře. Shodují se na tom experti oslovení tiskem a agenturami.
Povodně ve Španělsku: Nejpravděpodobnějším vysvětlením silných dešťů je změna klimatu
Ekolist.cz, 1. listopadu 2024
Španělsko postihly tento týden extrémní srážky. V některých částech Valencie napršelo v úterý během osmi hodin tolik srážek, co jindy za celý rok. Povodně způsobené mimořádně silnými dešti vzaly život nejméně 155 lidem, uvedla Reuters. Podle prvních vyjádření klimatologů je nejpravděpodobnějším vysvětlením neobvyklé síly deště změna klimatu.
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
Ekolist.cz, 30. října 2024
Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
Ekolist.cz, 29. října 2024
V říjnu budou muset české firmy poprvé přiznat skutečné emise z dovezených produktů. Regulaci, kterou přijala Evropská unie (EU), začala pro podniky platit již loni v říjnu, kdy musely začít čtvrtletně hlásit emise dovezených produktů, ale zjednodušeným způsobem. Takzvané uhlíkové clo (CBAM) má za cíl vyrovnat ceny za emise uhlíku mezi domácími a importovanými produkty.
Unie: Klimatické výkyvy letos komplikovaly pěstování dýní
Ekolist.cz, 28. října 2024
Letošní rok plný klimatických výkyvů komplikoval podle zelinářské unie pěstování dýní. Výskyt virových chorob některé dýně zdeformoval, což může podle unie mírně zvýšit dovoz ze zahraničí v porovnání s loňskem. ČTK to řekla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. V posledních letech profesionální pěstitelé pěstují dýně průměrně na 500 až 700 hektarech, letos podle odhadu unie plocha vzroste o 23 hektarů na 650. Česko je v produkci dýní soběstačné zhruba z poloviny.
Na jihozápadě Francie pěstují buráky a zázvor. Umožnila to změna klimatu
Ekolist.cz, 20. října 2024
Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP.
Ministři životního prostředí se dohodli na společné pozici EU pro summit COP29
Ekolist.cz, 15. října 2024
Ministři životního prostředí zemí EU se včera na zasedání v Lucemburku shodli na jednotné vyjednávací pozici sedmadvacítky před klimatickým summitem COP29, který příští týden hostí Ázerbájdžán. Oznámil to podle agentury Reuters mluvčí Rady EU. Součástí pozice je mimo jiné důraz na potřebu vyššího podílu soukromých investic na financování zelené transformace v rozvojových zemích.
EU se snaží shodnout na vyjednávací pozici pro klimatickou konferenci COP 29
Ekolist.cz, 15. října 2024
Ministři životního prostředí zemí EU se včera v Lucemburku snažili dohodnout na společné vyjednávací pozici evropského bloku pro letošní klimatickou konferenci COP 29, která se koná v listopadu v Ázerbájdžánu. Česká republika chce spolu s dalšími státy takzvané jaderné aliance do textu prosadit zmínku, že do klimatické neutrality patří i jaderná energetika, řekl novinářům český ministr Petr Hladík. Některé ze zemí, například Německo, Rakousko či Španělsko jsou ale proti.
V Dubaji kvůli prudkému nárůstu teplot zřizují noční pláže
Ekolist.cz, 13. října 2024
Koupající se davy lidí, hrady z písku, kánoe a kajaky na otevřeném moři. Na veřejné pláži v Dubaji ve Spojených arabských emirátech téměř vše vypadá jako kdekoliv jinde, ale na této pláži jsou navíc reflektory a nepřetržitá přítomnost plavčíka. Kvůli vysokým denním teplotám přesahujícím 40 stupňů Celsia je totiž několik pláží otevřeno s veškerým komfortem i po celou noc, píše agentura AFP.
Francie letos kvůli nepříznivému počasí očekává výrazný pokles produkce vína
Ekolist.cz, 12. října 2024
Francouzská vláda tento týden kvůli nepříznivému počasí opět snížila odhad letošní produkce vína ve Francii. Její nejnovější prognóza předpokládá, že produkce bude činit 37,5 milionu hektolitrů, což by bylo o 22 procent méně než v loňském roce. Informovala o tom agentura Reuters.
Evropský klimatický pakt hledá nové ambasadory pro boj s klimatickou krizí
Ekolist.cz, 10. října 2024
Platforma Evropský klimatický pakt otevřela nábor nových ambasadorů, kteří se chtějí aktivně podílet na řešení klimatických otázek. Zájemci se mohou registrovat na webových stránkách Evropského klimatického paktu do konce října. Pakt nabízí příležitost stát se součástí mezinárodní komunity, která propojuje odborníky a nadšence z celé Evropy s cílem podpořit udržitelnější budoucnost.
Thyssenkrupp přehodnocuje plány na produkci takzvané zelené oceli
Ekolist.cz, 7. října 2024
Německá společnost Thyssenkrupp nyní přehodnocuje plány na produkci zelené, tedy uhlíkově neutrální oceli. S odkazem na sdělení firmy to uvedla agentura Reuters. V neděli se objevila v médiích zpráva, že Thyssenkrupp, který se potýká s problémy, zvažuje zastavení velkého projektu dekarbonizace.
ČR bude usilovat o úpravu cílů EU v automobilovém průmyslu, řekl Fiala
Ekolist.cz, 4. října 2024
Česká republika bude prosazovat úpravy cílů EU v automobilovém průmyslu. Mezi stěžejní úkoly bude patřit urychlení revize zákazu spalovacích motorů a také přehodnocení emisních limitů pro nová osobní auta a dodávky pro příští rok. Zároveň bude usilovat o zavedení mechanismů pro sledování vývoje na automobilovém trhu do strategie EU. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle nich jsou některé současné cíle EU nereálné a ohrožují konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu.
Švýcarsko a Itálie překreslí své hranice kvůli tajícím ledovcům
Ekolist.cz, 1. října 2024
Švýcarsko a Itálie znovu překreslí část své společné hranice kvůli tajícím ledovcům, které představují přirozené předěly mezi oběma zeměmi. Alpská země schválila dohodu vedoucí k úpravě hranic, která začne platit po podpisu Itálie. Informaci přinesly zpravodajské servery Sky News a Euronews.
Kupka chce v EU prosadit revizi zákazu spalovacích motorů již příští rok
Ekolist.cz, 27. září 2024
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce navrhnout dřívější přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory v EU. Namísto původně plánovaného roku 2026 by se opatření mělo revidovat již v příštím roce. Důvodem je snaha o udržení konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, zachování pracovních míst a zajištění dostupnosti dopravy.
Klimatická změna dopadá více na ženy než na muže
Ekolist.cz, 26. září 2024
Migrace matek s dětmi, méně času na vzdělávání či horší obživa jsou některé z důsledků klimatických změn, které dopadají podle humanitární organizace CARE ČR více na ženy než muže. Vychází z dat a zkušeností, které sbírala poslední tři roky na svých mezinárodních projektech. Její nová kampaň s názvem Klimatická změna diskriminuje se soustřeďuje na genderové aspekty a ukazuje na zhoršování nerovností mezi pohlavími. Tvrzení, že klimatické změny víc diskriminují ženy, potvrdil ČTK také ředitel Amnesty International ČR Pavel Grubner.
Francouzské lyžařské středisko v pohoří Jura uzavře kvůli klimatu třetinu areálu
Ekolist.cz, 23. září 2024
Francouzské lyžařské středisko Métabief oznámilo, že v nadcházející sezoně kvůli klimatickým změnám neotevře skoro třetinu areálu. Největší středisko v horském masivu Jura na východě země tím u veřejnosti vyvolalo vlnu nespokojenosti. Petice proti uzavření části střediska už nasbírala téměř 4000 podpisů, uvedla agentura AFP.
Vědci analyzovali vliv klimatických změn na lužní lesy v povodí Dunaje
Ekolist.cz, 22. září 2024
Vědci a odborníci z osmi zemí dunajského povodí se shodli na tom, že je klíčové pravidelné zaplavování lužních lesů, jinak hrozí jejich zánik. Lužní lesy hrají důležitou roli ve vodním hospodářství a biodiverzitě tohoto regionu. Informovala o tom Česká zemědělská univerzita (ČZU). Ve Valticích se uskutečnilo mezi 11. a 13. zářím setkání vědců z mezinárodního projektu Dalia, jež se má zaměřit na ochranu lužních lesů. Jedním z prvních míst projektu je soutok Dyje a Moravy. Experti monitorovali vodní nádrže na tocích a vytvářeli predikce dopadů klimatických změn na okolní lužní lesy.
V Berlíně lidé demonstrovali za klima a drželi minutu ticha za oběti záplav
Ekolist.cz, 20. září 2024
Několik tisíc převážně mladých lidí se dnes sešlo v centru Berlína před budovou kancléřství, aby protestovali proti klimatické politice německé vlády. Akci svolala ekologická organizace Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Podobné demonstrace se konaly ve více než stovce dalších německých měst. Podle organizátorů se protestů zúčastnilo celkem 75 000 lidí, úřady oficiální odhad účasti nezveřejnily.
Zákon zřejmě zaváže výnosy z povolenek na boj s následky změny klimatu
Ekolist.cz, 19. září 2024
Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, podle které bude možné peníze z prodeje povolenek využít jen na boj s následky klimatické změny, míří ve Sněmovně k závěrečnému čtení. V něm bude čelit návrhu na zamítnutí. Včerejší druhé čtení doprovázela hlavně kritika z opozičních lavic na adresu vlády za to, že do zákona vkládá pouze část evropské směrnice a vynechala zavedení systému EU ETS 2. Tento systém zavádí emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Vláda ale bude chtít tento systém odložit.
Novela zákona o emisních povolenkách bude čelit návrhu na zamítnutí
Ekolist.cz, 16. září 2024
Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami bude ve třetím čtení čelit návrhu na zamítnutí. V druhém čtení ho vznesl poslanec opoziční SPD Jiří Kobza, který chtěl předlohu zamítnout již v prvním čtení. Kobza svůj návrh zdůvodnil tím, že obchod s emisními povolenkami je nástroj, který prodraží život občanů. Druhé čtení předlohy Sněmovna minulý týden nedokončila, vrátí se k němu zřejmě v tomto týdnu.
Firma z Břeclavska těží CO2 z výroby piva a vína. Lze jej využít i doma
Ekolist.cz, 15. září 2024
Oxid uhličitý (CO2) vznikající při kvašení vína či piva mohou potravináři i domácnosti znovu využít třeba pro sycení nápojů díky technologii firmy M-ex Milana Pecky z Kobylí na Břeclavsku. Technologie umožňuje CO2 jímat a opět využívat. Plyn firma M-ex získává v době výroby vína přímo ve sklepích, řekl ČTK Pecka.
Fiala považuje na nutné odložit zavedení ETS 2 pro obchodování s povolenkami
Ekolist.cz, 12. září 2024
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné odložit zavedení evropského systému pro obchodování s emisními povolenkami na skleníkové plyny, který má zahrnout i paliva v dopravě nebo pro vytápění budov. Řekl to dnes ve Sněmovně v odpovědi na interpelaci poslance ANO Martina Kolovratníka.
Bohaté země umlčují protesty proti klimatu, jinde ale moralizují, tvrdí studie
Ekolist.cz, 10. září 2024
Bohaté západní demokratické země používají tvrdá represivní opatření k potlačení protestů klimatických aktivistů. Zároveň ale kritizují podobnou drakonickou taktiku úřadů v rozvojových či autoritářštějších zemích, napsal dnes list The Guardian s odkazem na studii organizace Climate Rights International.
Výbor podpořil určení peněz z povolenek jen na řešení následků změn klimatu
Ekolist.cz, 5. září 2024
Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil Sněmovně schválit vládní novelu zákona o emisních povolenkách, která především zavádí, že peníze z prodeje emisních povolenek bude možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výbor neobdržel žádné pozměňovací návrhy. Návrh novely reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu.
Švédsko zruší ekologickou daň uvalenou na letecké spoje
Ekolist.cz, 4. září 2024
Švédsko zruší ekologickou daň, kterou od roku 2018 vybírá z letů, které začínají v této zemi. Podle agentury Reuters to oznámili zástupci vlády a provládní strany Švédští demokraté. Podle nich zrušení daně posílí konkurenceschopnost švédských leteckých dopravců a letišť.
Asociace zelených střech a fasád zahájila soutěž Zelená střecha roku 2024
Ekolist.cz, 2. září 2024
Administrativní budovy, základní škola, rodinné domy s biosolární střechou, vinařství, panelové domy, a dokonce i tramvajová vozovna – to vše jsou objekty, které letos soutěží v jedenáctém ročníku soutěže Zelená střecha roku 2024. O Cenu veřejnosti i uznání poroty se uchází dvanáct unikátních projektů. Hlasování je nyní otevřené a veřejnost může podpořit své favority na webu www.zelenastrecharoku.cz, kde jsou k dispozici fotografie a podrobné informace o každé realizaci.
V Praze kvůli vedru meziročně vzrostl počet havárií vodovodů
Ekolist.cz, 1. září 2024
V Praze letos meziročně kvůli vysokým teplotám v létě vzrostl počet havárií na vodovodních řadech. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zaznamenaly k letošnímu 20. srpnu 2806 havárií, což je oproti loňsku za stejné období o 170 více, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Za celý loňský rok zaznamenaly vodárny 4487 havárií. PVK mají na starosti distribuci vody v metropoli.
Dlouhotrvající suché a horké počasí nesvědčí plodinám, které jsou ještě na poli
Ekolist.cz, 30. srpna 2024
Současné dlouhotrvající suché a velmi horké počasí přináší v letošním netypickém roce zemědělcům další potíže. Komplikuje dozrávání plodin, které jsou ještě na poli, což je nejčastěji kukuřice, cukrová řepa či brambory. Například řepa má nyní nabývat na objemu, ale chybí jí voda. Horko navíc rostliny stresuje. Další potíže počasí způsobuje při setí řepky. Podmínky pro její vzcházení jsou špatné, řekl ČTK bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslav Trnka.
Vinice v jižní Evropě kvůli extrémnímu vedru bojují o přežití
Ekolist.cz, 29. srpna 2024
Letošní sklizeň vína na oblíbeném řeckém ostrově Santorini je v plném proudu. Podle místního vinaře Jannise Paraskevopulose ale vyhlídky nejsou dobré. Extrémní teploty ohrožují produkci hroznů původní odrůdy Assyrtiko, které mají zásadní význam pro mezinárodně uznávaná bílá vína z tohoto ostrova. Loňská produkce vinařství Gaia Wines, které patří Paraskevopulosovi, byla zhruba třetinová ve srovnání s produkcí z roku 2022. A letošní produkce podle odhadů klesla na šestinu roku 2022, napsal server CNBC.
Stoupání hladiny oceánu ohrožuje tichomořský ráj, varoval Gutteres
Ekolist.cz, 27. srpna 2024
Generální tajemník OSN António Guterres dnes při zahájení summitu Fóra tichomořských ostrovů (PIF) vyslal "globální SOS", aby upozornil na stoupání vod Tichého oceánu, ohrožující malé ostrovní státy. Uvedla to agentura AFP.
U Aljašky v roce 2022 zmizely miliardy krabů, podle vědců za to může oteplování
Ekolist.cz, 25. srpna 2024
Rybáři a vědci byli znepokojeni, když v roce 2022 zmizely z Beringova moře poblíž Aljašky miliardy krabů. Vědci nyní vysvětlili, že to nebylo nadměrným rybolovem. Pravděpodobnou příčinou podle nich byla nezvykle teplá voda, která způsobila, že se metabolismus krabů zrychlil a kvůli nedostatku potravy vyhladověli. Jejich úhyn je však zřejmě jen jedním z důsledků masivního přechodu, který se v regionu odehrává, uvedli vědci v nové studii. Části Beringova moře se podle výzkumu kvůli oteplování stávají méně arktickými, napsal server stanice CNN.
Ministři snižují klimatické cíle, což škodí nejen ekonomice, uvádí ekologické organizace
Ekolist.cz, 22. srpna 2024
Ekologické organizace upozornily na to, že ministři snižují klimatické cíle, což podle aktivistů škodí nejen ekonomice, ale i životnímu prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí podle Hnutí Duha, Centra pro dopravu a energetiku, Cally, Greenpeace a Zeleného kruhu v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Důvody podle nich úřady nesdělily. Ministerstvo průmyslu ČTK sdělilo, že udělalo drobné formulační úpravy, jejichž účelem je zajistit konzistenci všech dokumentů.
Vysoké teploty ohrožují ryby v jihočeských rybnících. Rybáři provzdušňují vodu
Ekolist.cz, 16. srpna 2024
Vysoké teploty v posledních dnech, které se pohybují kolem 30 stupňů Celsia, ohrožují ryby v rybnících. Při déletrvajících vedrech vody v rybníku ubývá a ohřívá se, tím se snižuje poměr kyslíku ve vodě. Rybáři proto technikou vodu provzdušňují, doplňují přítokem novou vodu, pokud to soustava rybníků umožňuje, méně ryby krmí nebo je nekrmí vůbec a také vodu dezinfikují od bakterií. Vyplynulo z ankety ČTK u jihočeských rybářských podniků.
Česká města mohou čerpat inspiraci pro boj s teplými dny například v Německu
Ekolist.cz, 15. srpna 2024
Výsadba stromů na chodnících, zelené fasády a další stínící prvky jsou způsobem, jak lze chránit ulice a volná prostranství ve městech před současným vedrem. Pomáhat mohou také světlé fasády, které méně pohlcují světlo. Česká města mohou inspiraci pro boj s teplem čerpat třeba v jižní Evropě, například ve španělské Barceloně, ale také v sousedním Německu. Příkladem mohou být projekty ve městě Rastatt v Bádensku-Württembersku nebo v Berlíně, sdělila ČTK poradenská společnost Drees & Sommer.
Vedra ohrožují ryby, chovatelé snižují krmné dávky a provzdušňují rybníky
Ekolist.cz, 15. srpna 2024
Vysoké teploty, které tento týden dosahují k 35 stupňům Celsia, jsou kritické pro ryby, obzvlášť když vedra trvají déle. Ohrožuje je zejména nedostatek kyslíku a rybáři moc šancí, jak rybám pomoci, nemají. Menší rybníky lze provzdušňovat a také lze výrazně snížit krmení, aby se maximálně zpomalil rybí metabolismus, shodují se v odpovědích pro ČTK ředitelé dvou největších rybářských podniků v Jihomoravském kraji.
Velký bariérový útes čelí nejvyšším teplotám oceánu za 400 let, varují vědci
Ekolist.cz, 8. srpna 2024
Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních 400 let. Informovala o tom agentura AP s odkazem na studii australských vědců, podle nichž útes pravděpodobně nepřežije, pokud se nepodaří zastavit oteplování planety.
Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation ukončují protesty v Rakousku
Ekolist.cz, 6. srpna 2024
Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) ukončují své protesty v Rakousku, protože už nevidí šanci na prosazení svých požadavků. Informuje o tom agentura DPA.
Botanické zahrady v Kew hledají kvůli klimatické hrozbě odolnější stromy
Ekolist.cz, 2. srpna 2024
Za bujnou zelení, kvetoucími růžemi a ptačím zpěvem ve slavných zahradách v Kew se skrývá temná realita klimatických změn, které hrozí, že v příštích desetiletích zahubí tisíce místních stromů. Některé druhy v botanické zahradě, která byla poprvé otevřena v roce 1759 a dnes je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou přitom už ve stavu nevratného úpadku, napsala agentura Reuters.
Lidé mohou hlasovat o vítězi ceny v ekologické soutěži Adapterra Awards
Ekolist.cz, 1. srpna 2024
Lidé mohou ode dneška hlasovat o vítězi Ceny sympatie v národní ekologické soutěži Adapterra Awards. Soutěž zároveň oceňuje nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu. Letos o titul usilovalo 77 projektů, z toho 20 vybrala odborná porota do finále.
Kůra stromů je důležitá při odstraňování metanu z ovzduší
Ekolist.cz, 1. srpna 2024
Mikrobi v kůře stromů hrají životně důležitou roli při odstraňování metanu z atmosféry. Zjistili to vědci z Birminghamské univerzity, o jejichž nové studii informoval zpravodajský server The Guardian.
Stromy "popálené sluncem" a oslabené horkem. Zámecký park Sanssouci v Postupimi hledá způsob, jak se vypořádat se změnami klimatu
Ekolist.cz, 31. července 2024
Cestičky, architektonické prvky a zahrady obklopující zámek Sanssouci jsou oázou zeleně v srdci německé Postupimi a místem, které působí velkolepě. Ale při bližším pohledu se ukazuje, že stromy v parku nejsou zcela v pořádku, o čemž svědčí jejich řídnoucí koruny, ulomené větve nebo kmeny, z nichž se oloupala většina kůry. Park se stále silněji potýká s dopady změn klimatu, píše agentura AP.
Galapágy a jejich unikátní živočichy ohrožuje oteplování oceánů
Ekolist.cz, 30. července 2024
Teplé ranní světlo se odráží od zbytků přírodního skalního oblouku poblíž Darwinova ostrova, jednoho z nejodlehlejších ostrovů Galapág. V průzračně modré vodě se pohybují tisíce živočichů - ryby, kladivouni, mořští leguáni - a hledají potravu.
V povodí Moravy byly loni povodně i sucho, jako celek dopadl rok průměrně
Ekolist.cz, 29. července 2024
V povodí Moravy byly loni povodně i sucho, což mělo za následek, že jako celek dopadl rok průměrně. Na průměrných hodnotách byly průtoky v tocích i srážky. Vyplývá to z výroční zprávy Povodí Moravy zveřejněné na webu.
Velké solné jezero nejen vysychá, ale také otepluje planetu, píše The Washington Post
Ekolist.cz, 28. července 2024
Jako nějaká dystopická astronautka se Melissa Coboová každých pár týdnů vydávala na túru po rozpálených pláních vyschlého Velkého solného jezera a táhla těžký batoh připevněný hadicí k něčemu, co vypadalo jako kopulovitý poklop na dort. To, co z jezera zbylo, se jí často zdálo nedosažitelné, když se prodírala vyschlou krustou, hlínou a podivnou krystalickou vrstvou, která se pod jejími kroky rozpadala na nazelenalé bahno, napsal server The Washington Post.
Australské jeskyně Jenolan Caves byly na 18 měsíců uzavřeny. Kvůli sérii nepříznivých klimatických jevů
Ekolist.cz, 27. července 2024
Australské Jenolan Caves, které jsou nejstaršími známými zpřístupněnými jeskyněmi na světě, musely být pro návštěvníky na 18 měsíců uzavřeny. Na vině je série nepříznivých klimatických jevů - bouří, požárů a povodní, informoval zpravodajský server The Guardian.
Extrémní horka budou v létě novým normálem, řekl generální tajemník OSN
Ekolist.cz, 26. července 2024
Svět se musí připravit na trvalou změnu letních teplot v důsledku klimatické krize, v budoucnu budou extrémní teploty v létě jednoduše celou dobu, řekl generální tajemník OSN António Guterres.
Karel III. chce snížit emise, jeho vozy Bentley budou jezdit na biopaliva
Ekolist.cz, 26. července 2024
Britský královský dvůr chce snížit emise z cest, které podniká královský pár. Dvojice luxusních limuzín značky Bentley, které využívá král Karel III., tak od příštího roku budou moci jezdit na biopaliva. S odkazem na výroční zprávu britské královské rodiny o tom informoval britský tisk. Emise vypouštěné kvůli fungování dvora se ale v uplynulém roce zvýšily.
Klimatičtí aktivisté protestovali na evropských letištích, policie zatýkala
Ekolist.cz, 24. července 2024
Desítky klimatických aktivistů se dnes pokusily narušit provoz letišť v řadě evropských zemí na protest proti využívání fosilních paliv. Policie zadržela na největším britském letišti Heathrow deset lidí, německý terminál mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem zase na několik hodin přerušil provoz. Policisté zasahovali také ve Vídni, Barceloně či Oslu, informovaly tiskové agentury. Aktivisté vyhlásili, že hodlají v podobných protestech pokračovat.
MfD: Dieselové vlaky a lodě nebudou platit za emisní povolenky, dostanou výjimku
Ekolist.cz, 23. července 2024
Čeští provozovatelé dieselových vlaků a lodí nebudou muset od roku 2027 platit za emisní povolenky jako jiní dopravci, kteří využívají fosilní paliva. Na výjimce se shodla ministerstva dopravy a životního prostředí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Nový evropský systém emisních povolenek od roku 2027 stanoví cenu emisí skleníkových plynů z dopravy a vytápění bytů. Nyní jsou zpoplatněné emise v průmyslu či v energetice.
Expert: Klima může mít vliv na zásoby pitné vody, Česko se ale obávat nemusí
Ekolist.cz, 22. července 2024
Klima může mít vliv na zásoby pitné vody, Česko se ale obávat nemusí, protože má dobré zabezpečení svých zdrojů. Problém může mít do budoucna s užitkovou vodou, řekl v rozhovoru s ČTK Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.
Kvůli horkým dnům záchranná stanice v Praze přijímá více volně žijících zvířat
Ekolist.cz, 21. července 2024
Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd, řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.
Lidé v Praze mají v horkém počasí k dispozici 31 mlžítek a 12 osvěžítek
Ekolist.cz, 21. července 2024
Pražané a návštěvníci metropole mají v horkém počasí v ulicích k osvěžení k dispozici 31 mlžítek a 12 osvěžítek. Poslední dvě z nich nainstalovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v Praze 8, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo podle chovatelů bez problémů
Ekolist.cz, 21. července 2024
Tropické teploty letošního léta zvládají zvířata ve zlínské zoo podle chovatelů bez problémů. Jsou umístěna v klimatizovaných pavilonech, ve výbězích mají jezírka a bazény, odpočívat mohou ve stínu. Osvěžující spršky čekají v zahradě i na návštěvníky, sdělila ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
Klimatická krize má vliv na barvy a rozmnožování hmyzu, tvrdí studie
Ekolist.cz, 20. července 2024
Vědci se obávají, že adaptace na globální oteplování může některým druhům hmyzu způsobit problémy s pářením, jelikož může změnit jejich barvu. Při vyšších teplotách se hmyz podle převládající teorie stává světlejším, kvůli čemuž klesá jeho šance na rozmnožování. Vyplývá to ze studie, o níž napsal list The Guardian.
Rozmrzlina nebo suchprchlík. Kampaň se satirickým slovníkem má upozornit spektrum dopadů klimatické krize
Ekolist.cz, 19. července 2024
Vznikla kampaň se satirickým slovníkem, který se snaží vtipně upozornit na klimatickou krizi a široké spektrum jejích dopadů. Nachází se v něm slova jako rozmrzlina, Severní pool nebo suchprchlík, což označuje člověka, který musel migrovat v souvislosti se suchem. Na kampani se podílí organizace Greenpeace ČR, Lékaři bez hranic a Amnesty International ČR.
Vláda projedná strategické dokumenty k vývoji tuzemské energetiky
Ekolist.cz, 17. července 2024
Vláda se bude dnes zabývat aktualizací strategických dokumentů pro další vývoj tuzemské energetiky. Projedná tak upravenou státní energetickou koncepci a energeticko-klimatický plán. Stát v nich počítá s odklonem od uhlí a s postupným posilováním jaderných zdrojů a obnovitelných zdrojů energie. Cíle obou dokumentů tak počítají také s výstavbou nových jaderných zdrojů. Vláda by o vítězi tendru a počtu nových reaktorů měla rovněž brzy rozhodovat.
Vláda projedná strategické dokumenty k vývoji tuzemské energetiky
Ekolist.cz, 17. července 2024
Expertka: Inspiraci pro boj s teplem může Česko čerpat v jižní Evropě
Ekolist.cz, 15. července 2024
Města jsou v létě problematická, neboť se nezvládnou v noci přirozeně ochlazovat
Ekolist.cz, 15. července 2024
Při vysokých teplotách se v Praze více zalévá zeleň a omezuje se sečení trávníků
Ekolist.cz, 14. července 2024
Sklizeň obilnin začala o týden dřív než loni, zpomaluje ji místy silný déšť
Ekolist.cz, 8. července 2024
Analytici: Zpoplatnění emisí z dopravy a vytápění budov je logický krok
Ekolist.cz, 8. července 2024
Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu, stojí za tím AI
Ekolist.cz, 3. července 2024
Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují klimatickou změnu i počasí pro turisty
Ekolist.cz, 3. července 2024
Čína zahájila pravidelné ledové zpravodajství pro severní mořskou cestu
Ekolist.cz, 1. července 2024
ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU
Ekolist.cz, 28. června 2024
Dánsko uvalí zelenou daň na chovy krav a prasat, které jsou zdrojem emisí
Ekolist.cz, 26. června 2024
Peníze z povolenek zřejmě půjdou jen na kompenzace následků změn klimatu
Ekolist.cz, 26. června 2024
Lidé chtějí ambicióznější klimaticko-energetickou strategii Česka, uvádí ekologické organizace
Ekolist.cz, 26. června 2024
BBC: Farmář z Keni se stal šampionem v popírání klimatické změny
Ekolist.cz, 23. června 2024
Průzkum: Obavy a úzkosti ze změn klimatu má v Česku méně mladých než ve světě
Ekolist.cz, 22. června 2024
Švýcarský parlament odmítl rozsudek ohledně nedostatečného úsilí proti klimatické změně
Ekolist.cz, 13. června 2024
Mapa republiky v Krkonoších odtála 6. června. Zhruba o měsíc dříve než loni
Ekolist.cz, 12. června 2024
Klimatická politika by měla být sociálně citlivá a spravedlivá, uvedli analytici
Ekolist.cz, 10. června 2024
Lídři stran se většinově shodli na potřebě revize klimatických opatření EU
Ekolist.cz, 7. června 2024
Zelené střechy v ČR pokrývají tři miliony metrů čtverečních. Poptávka po nich roste
Ekolist.cz, 7. června 2024
WMO: Limit nárůstu teplot o 1,5 stupně Země pravděpodobně překročí do roku 2028
Ekolist.cz, 6. června 2024
Letošní květen byl nejteplejším v historii měření, uvedl Copernicus
Ekolist.cz, 5. června 2024
Odborníci: Vlny veder budou četnější, města je třeba adaptovat co nejrychleji
Ekolist.cz, 4. června 2024
Týden pro klima nabídne environmentální výstavy, přednášky i výměnu knih
Ekolist.cz, 3. června 2024
Německo podle expertní rady zřejmě nesplní klimatické cíle pro rok 2030
Ekolist.cz, 3. června 2024
Experti: K velké revizi klimatické unijní politiky po evropských volbách nedojde
Ekolist.cz, 3. června 2024
Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších by mohlo odtát do deseti dnů
Ekolist.cz, 1. června 2024
Pro Švédy je nejdůležitějším tématem před volbami do Evropského parlamentu klima
Ekolist.cz, 1. června 2024
Vlastníci lesů dostanou od roku 2028 peníze za uložení uhlíku v lesích
Ekolist.cz, 31. května 2024
Fridays for Future uspořádali stávku za klima a protestovali proti Křetínskému
Ekolist.cz, 31. května 2024
Panama už má první klimatické vysídlence, obyvatele ostrova ohroženého mořem
Ekolist.cz, 31. května 2024
Německá vláda chce umožnit kontroverzní podzemní ukládání oxidu uhličitého
Ekolist.cz, 30. května 2024
Analytik: Nový návrh Politiky ochrany klimatu má nedostatečné ambice
Ekolist.cz, 29. května 2024
Studie: Změna klimatu za poslední rok přinesla asi měsíc velmi teplých dní navíc
Ekolist.cz, 28. května 2024
Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu
Ekolist.cz, 27. května 2024
V Bulharsku sklízejí okvětní plátky růží kvůli klimatické změně o měsíc dříve
Ekolist.cz, 26. května 2024
Akcionáři Shellu odmítli výzvu, aby firma zpřísnila své klimatické cíle
Ekolist.cz, 22. května 2024
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, tvrdí mezinárodní soud
Ekolist.cz, 22. května 2024
Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
Ekolist.cz, 20. května 2024
Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
Ekolist.cz, 15. května 2024
Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
Ekolist.cz, 14. května 2024
Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
Ekolist.cz, 14. května 2024
Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
Ekolist.cz, 12. května 2024
Stavební firmy chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Ekolist.cz, 9. května 2024
Duben 2024 byl podle služby Copernicus nejteplejší v historii
Ekolist.cz, 8. května 2024