TISKOVÉ ZPRÁVY: Lampář v cylindru se vrací do ulic metropole
Lampáři byli v minulosti symbolem plynových lamp, pomocí dlouhé tyče je večer rozsvěceli a ráno zhášeli. Mnozí Pražané je ještě pamatují, protože éra plynových luceren v hlavním městě skončila v roce 1985. V nové etapě, kdy se plynové osvětlení do historického středu hlavního města začíná od roku 2002 postupně vracet, se lucerny rozsvěcejí běžně dálkově ze specializovaného dispečinku ve stejný čas jako osvětlení elektrické. Nová technologie ale umožňuje i ruční rozžíhání lamp pomocí lampářské tyče. Lampář se však do ulic vydává spíše při slavnostních příležitostech a adventní rozsvěcení plynových lamp se již stalo příjemnou tradicí. „Lampář se vrátil do ulic Prahy se začátkem prosince a během adventního období jej lidé budou vídat pravidelně každý den. Až do 23. prosince bude vždy kolem 16. hodiny rozsvěcet lucerny na trase Celetná ulice, část Staroměstského náměstí a také Malé náměstí. Každý jej pozná podle černého kabátce a šedého cylindru. Zájemci se dokonce mohou od lampáře naučit, jak lampářskou tyč používat,“ potvrdil náměstek pražského primátora Pavel Klega.
S myšlenkou na obnovení Cechu lampářů České republiky přišli v roce 2004 příznivci plynového světla z plynáren a dalších firem zabývajících se použitím plynu. Nová, dnes v Praze používaná technologie plynového osvětlení, pochází právě z dílny zakladatelů cechu. Jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro prohlubování profesní cti, tradic a úrovně lampářů a sjednotit aktivity v oblasti plynového osvětlení.
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od roku 1847. Dne 15.září 1847 byla karlínská plynárna uvedena do provozu. Tehdy se v pražských ulicích a náměstích rozsvítilo poprvé 200 plynových lamp. Konec 19.a začátek 20. století znamenal nástup elektrické energie do osvětlovací techniky a plynové osvětlení ulic muselo postupně uvolnit své pozice. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo právě ve starých částech Prahy. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. „Ten na Hradčanském náměstí jsme po rekonstrukci vrátili na původní místo loni v květnu. Na Loretánském náměstí se historická replika plynového kandelábru rozsvítí snad již v příštím roce,“ podotkl Pavel Klega.
Zavádění plynového osvětlení do centra města pokračuje v ose Královské cesty. „Získali jsme povolení na zabudování plynového potrubí do konstrukce Karlova mostu. Ukládat jej budeme do speciálních žlabů v mostovce po částech tak, jak bude postupovat samotná rekonstrukce mostu. Na Karlův most tak vrátíme původní romantické osvětlení s nezaměnitelnou atmosférou, které tato místa poprvé ozářilo v roce 1866. My ho nyní spustíme současně s ukončením veškerých prací na obnově Karlova most,“ uvedl náměstek Klega. Již prvního prosince se ale nově rozsvítil Ovocný trh se 58 lucernami a budování plynového osvětlení finišuje také v Karlově ulici, kterou osvítí 43 luceren. „Hotovo bude do Vánoc. Celkem by se tak v centru Prahy mělo denně během vánočních svátků rozsvítit již na 410 plynových lamp,“ zakončil náměstek Klega.
V Praze 3. prosince 2007
___________________________________________________________________________________
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.