TISKOVÁ ZPRÁVA: Pražská památková rezervace - Atlas přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu
Magistrát hl. m. Prahy, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu vydal atlas pražské památkové rezervace - atlas přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu.
Zájemci si atlas mohou vyzvednout na přepážce odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu č. 20 v přízemí Škodova paláce, Magistrát hl. m. Prahy, Jungmannova 35/29, Praha 1.
Atlas přiblíží pražské památky handicapovaným osobám
Praha 18. června – Lidé s omezenou schopností pohybu dostanou díky pražskému magistrátu do rukou atlas pražských památek, který je bude podrobně informovat o tom, jaká je míra přístupnosti jednotlivých památek. Celkem dva tisíce výtisků Česko-anglického atlasu stálo necelých 260.000 korun. Všechny památky a oblasti uvedené v atlasu prošli osobně zaměstnanci Pražské organizace vozíčkářů.
„Pro osoby s omezenou schopností pohybu je tato mapa obrovsky důležitá. Jednotlivé památky a jsou rozděleny na přístupné bez dopomoci, přístupné s dopomocí a nepřístupné,“ informoval radní pro kulturu, památky a cestovní ruch Milan Richter (ODS). Připomněl, že legenda v atlase je navíc v osmi jazycích. „Tak podrobnou a propracovanou mapu přístupů do památek nemá žádné město v ČR,“ zdůraznil Richter.
Obrovský podíl na přípravě atlasu má především Pražská organizace vozíčkářů. „Přípravě atlasu jsme věnovali mnoho úsilí. Chceme, aby lidem sloužil a mohli se na něj spolehnout,“ uvedla Milada Burčíková z Pražské organizace vozíčkářů. Přehled klíčových informací v atlase zjednodušuje systém piktogramů, které byly pro atlas vytvořeny na základě dlouholetých zkušeností Pražské organizace vozíčkářů s mapováním přístupnosti města.
„V rámci každé z návštěv památky jsme zkoumali jsme zdánlivé detaily, které jsou ale pro osoby s pohybovým omezením klíčové. Jde například o neudržovanou historickou dlažbu z velkých nerovných kostek, sklony chodníků, šíři dveří, bezbariérové toalety, schody, existenci ramp a výtahů,“ shrnula Burčíková. Atlas přitom připomínkovala také senátorka Daniela Filipiová (ODS).
Mapy mohou handicapované osoby získat v infocentru Pražské informační služby na Staroměstském náměstí, v infocentru Czech Tourismu na Staroměstském náměstí, v v infocentrech pražského magistrátu na Mariánském náměstí a ve Škodově paláci v Jungmanově ulici a v kanceláři Pražské organizace vozíčkářů v Benediktské ulici 6.
„Nedílnou součástí atlasu jsou také informace o tom, kde jsou pro handicapované osoby vyhrazena parkovací místa a trasy nízkopodlažních spojů,“ připomněl radní. Atlas je v měřítku 1:4000, což umožní přehlednou orientaci v ulicích.
Projekt atlasu přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu navazuje na magistrátní koncepci, v rámci které byly a budou vydávány specifické mapy. V loňském roce například Praha vydala plastickou orientační mapu centra pro nevidomé. „Zvažujeme také možnost vybavit některá významná náměstí a křižovatky ulic v historickém jádru Prahy reliéfními modely,“ prozradil radní.