TISKOVÁ ZPRÁVA: RUDOLF MOŠKO – ZA VRCHOM VRCH
Pozvánka na výstavu do Galerie Kritiků
Galerie kritiků, palác Adria, JUNGMANNOVA 31/36, Praha 1
16. ledna – 14. února 2007
Výstava připravená ve spolupráci s Galériou Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne se uskuteční u příležitosti významného životního jubilea předního slovenského umělce Rudolfa Moška (narozen 22. 9. 1926 v Dobrej pri Trenčíne). Prostřednictvím rozsáhlého souboru obrazů, sestaveného z majetku vícero slovenských galerií, dále zápůjčkou ze soukromých sbírek a od autora, přiblíží v celé šíři tvorbu malíře, který patří ke klasikům slovenského výtvarného umění, a je i nestorem trenčínské výtvarné scény. Představí jeho tvorbu šedesátých let, se zajímavou geometrickou a kubizující stylizací figurálního a krajinářského tvaru, přes robustní a zjednodušený výraz monumentálně cítěných, oblých hmot krajiny sedmdesátých a osmdesátých let, až po opětovný příklon k strohým, geometrizovaným tvarům přírody a zátiší, od devadesátých let po současnost. Sugestivní malířské příběhy manifestují autorovu schopnost proniknout až k podstatě a duši motivu, odhalit magické souvislosti, typickou morfologii přitažlivé a nádherné slovenské krajiny.
Malíř Rudolf Moško se svým náročně formulovaným programem výrazně prosadil přesto, že je činný mimo hlavní umělecké centrum. V dnešní, velmi široce diferencované podobě slovenského výtvarného umění, má však jeho tvorba osobité a nezaměnitelné místo. Je specifická a jedinečná ve své kompozici, odvážném koloritu, originálním tvarosloví, magické atmosféře a silné energii, jež z jeho obrazů vyzařuje. Moškova jadrná, robustní, vitální, asketicky přitažlivá definice krajiny, vyabstrahované a zjednodušené na svou podstatu, rehabilituje a znovuoživuje zájem o žánr krajinomalby, jenž má své logické místo a opodstatnění nejen v historii, ale i v naší současnosti.
RUDOLF MOŠKO
Narodil se 22. 9. 1926 v Dobrej pri Trenčíne. V letech 1946 – 1949 studoval na oddělení kreslení a malování při SVŠT v Bratislavě (prof. G. Mallý, J. Mudroch, D. Milly). V rámci „očistného demokratizačního procesu“ byl v roce 1949 vyloučen ze studia. Od roku 1949 žije a tvoří v Trenčíně. Jeho tvorba je zastoupená ve sbírkách vícerých významných slovenských galerií a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Od roku 1962 uskutečnil celou řadu samostatných výstavních projektů doma i v zahraničí (Bratislava, Trenčín, Košice, Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Martin, Zlín, Pardubice, Havana - Kuba, Katowice, Slupsk - Poľsko, Moskva - Rusko, Cran Gevrier - Francie, Mnichov - Německo, Budapešť - Maďarsko). Věnuje se malbě a kresbě, av letech 1960 – 1988 realizoval na území Slovenska řadu děl v architektuře (sgrafita, „štukolustrá“, reliéfy, kamenné a betonové objekty, keramické a kamenné mozaiky).
Danica Lovišková – kurátorka výstavy