09212004-rozhovor-náměstek primátora JUDr.P.Hulinský-Právo, Zásadní změny ve financování města nechystám
NÁMĚSTEK PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA PETR HULINSKÝ (ČSSD) ŘEKL V ROZHOVORU PRO PRÁVO:
Zásadní změny ve financování města nechystám |
NÁMĚSTEK PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA PETR HULINSKÝ (ČSSD) ŘEKL V ROZHOVORU PRO PRÁVO:
* Po odcházejícím náměstku primátora Jiřím Paroubkovi (ČSSD) a současném ministrovi pro místní rozvoj brzy převezmete městské finance. Chystáte do budoucna změny ve finančním systému města?
Žádné zásadní změny nechystám a pokud se odehrají, bude mít na nich větší zásluhy změna legislativy než vedení města. Pokud bude schválena novela zákona o rozpočtovém určení výnosů některých daní pro kraje, bude to mít dopad na příjmovou i výdajovou část městského rozpočtu. Navíc se očekává, že obdobná novela bude připravena i pro obce, s účinností patrně od roku 2006, kde se dají očekávat dopady ještě významnější. Mojí snahou bude vnést ne snad přímo změnu, ale spíše větší preciznost do oblasti plánování a realizace městských investic. Mimořádnou pozornost hodlám věnovat problematice městského zadlužení. Osobně se nedomnívám, že by město bylo příliš zadluženo, domnívám se ale, že se městu vstupem do EU otevírají další možnosti získání finančních zdrojů do městského rozpočtu. Můj přístup k dluhové službě je velmi konzervativní.
* Myslíte si, že bude složitější starat se o finanční chod metropole než o vaše dřívější okruhy, například sport, energetiku nebo výstavnictví?
Nemyslím si to, členové rady musí být především manažery, musí umět komunikovat s úřadem i okolím a v tom jsou si všechny agendy podobné. Složitost ale spíše vidím v rozsáhlosti celé agendy, která prostupuje všemi oblastmi fungování města.
* Cítíte za budoucí finanční fungování města zodpovědnost?
Tuto zodpovědnost jsem cítil vždy. Město je řízeno kolektivními orgány a veškeré návrhy a doporučení člena městské rady, v jehož kompetenci je oblast finanční politiky, musí být jimi odsouhlasena. To znamená, že jsem se jako člen těchto orgánů i v minulosti aktivně podílel na řešení finančních záležitostí města.
Rozpočet města odráží finanční a hospodářskou politiku, která je vždy konsensem vzniklým projednáváním na mnoha úrovních. Nejedná se o rozhodnutí jednotlivce, i kdyby byl zrovna členem městské rady odpovídajícím za finanční oblast.
* Jak se dotkne v konkrétních investicích financování města Pražanů?
Myslím si, že všechny investiční aktivity realizované městem se jeho občanů dotkly a dotknou. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by se pochybovat o účelnosti vynaložených prostředků. Mám zkušenost, že se v první fázi realizace investic objeví ze strany občanů reakce spíše negativní, například stížnosti na neprůjezdnost města, hlučnost nebo prašnost a po uvedení do provozu jsou pak akce chápány jako naprostá samozřejmost. Domnívám se, že tak to má být. Každý občan má právo být přítomen a vznášet dotazy při projednávání rozpočtu a rozpočtového výhledu a přímo se zeptat na důvody a smysl městem vynakládaných finančních prostředků. Osobně mě mrzí malý zájem veřejnosti. Chystané velké investiční priority města jsou mimo výstavbu metra především Evropskou unií požadovaná rekonstrukce čistírny odpadních vod na Císařském ostrově a pokračování ve výstavbě městského okruhu jeho severozápadní částí.
* Kdy pravomoci oficiálně převezmete?
Městské zastupitelstvo zvolilo na čtvrtečním jednání 16. září novým členem městské rady pana Choděru a dalším nutným formálním krokem je nové přerozdělení kompetencí mezi jednotlivými členy městské rady. Musí být provedena revokace materiálu, který byl městskou radou schválen po minulých komunálních volbách a který určuje původní kompetence členů městské rady. Tato revokace je připravována a já předpokládám její projednání a schválení na jednání této nebo příští městské rady
21. září 2004
21. září 2004