Tajemné podzemí i výstup do výšin zažijete při návštěvě Staré čistírny odpadních vod v Bubenči

Pražská Stará čistírna odpadních vod v Bubenči – významná technická památka ze začátku minulého století - slaví své 110. výročí. Zajímá vás, jak před lety fungovala? V rámci Evropských dnů kulturního dědictví se můžete 10. září do útrob této stavby podívat s průvodcem za zvýhodněnou cenu.

  • 1 minuta čtení
V podzemí bubenečské čistírny si budete připadat jako ve Stínadlech
Autor: archiv bývalé čistírny

Čistírna se začala stavět v roce 1901, o čtyři roky později byl spuštěn její zkušební provoz. V červnu 1906 pak byla slavnostně otevřena. Zajímavostí je, že projekt je dílem otce pražské kanalizační sítě - britského inženýra sira Williama Lindleyho, který se podílel také na projektech vodovodních či kanalizačních systémů ve Varšavě, Lodži a Baku.

Parní strojovna i podzemní labyrint chodeb

Prohlídka zahrnuje podzemí, vyčištěné kanalizační tunely, i technické zázemí stavby - parní strojovnu a kotelnu. Můžete ji absolvovat pouze v menších skupinkách a s průvodcem.

Pro názornost výkladu návštěvníci uvidí také kopie původních plánů, unikátní historické fotografie z počátku výstavby čistírny a filmový dokument Muži pod Prahou  z roku 1947, který se právě bubenečské čističce věnuje.

Mimochodem, prostředí zděných podzemních chodeb je vážně fotogenické a poměrně často ho využívají filmaři. Například ve snímku Mission Impossible se jím proháněl Tom Cruise, natáčel se tu také třeba seriál České televize Já, Mattoni.

Pro nebojácné je tu i výstup na komín

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči svému účelu sloužila až do roku 1967. A spolu s moderním vodovodem přispěla k tomu, že se Praha na počátku minulého století stala jedním z nejlépe hygienicky vybavených měst v Evropě.

I když už čistírna pražské odpadní vody nečistí, většina jejích strojů je dodnes funkčních. V roce 2010 se zapsala mezi národní kulturní památky, letos se navíc stala kotevním bodem organizace Evropské cesty průmyslového dědictví (ERIH) a prosadila se tak mezi nejvýznamnější industriální památky Evropy.

Kromě podzemí budou moci návštěvníci 10. září vystoupat i na ventilační komín čistírny – samozřejmě dobře jištěni. A když si připlatíte, zpátky vás spustí jeho vnitřkem.

A pro koho jsou prohlídky vhodné? Pro milovníky techniky i pro celé rodiny kromě nejmladších dětí. Rovněž psy nechte raději doma. A nezapomeňte se teple obléci, pod zemí je chladno.

 

Podívejte se na webové stránky: www.stara-cistirna.cz

 

informace o prohlídkách

10. 9. 2016

 

9:00 - 18:00 hodin (poslední prohlídka začíná v 17:00 hodin)

  • prohlídky vychází po 30 minutách, je na ně nutná rezervace na stránkách čistírny

 

Vstupné:

  • základní 100 Kč
  • ZTP 30 Kč

 

Jištěné výstupy na komín:

Výstupy na komín nelze objednávat ani rezervovat dopředu, vstupenky je možné zakoupit pouze na místě. Pořadí se určuje podle nahlášení se personálu u komína.

 

Vstupné:

  • výstup i sestup po vnější straně komína 130 Kč
  • výstup po vnější straně a spuštění vnitřkem 180 Kč

Autor: luk - redakce portálu
7. září 2016
7. září 2016