TISKOVÁ ZPRÁVA: Karlínské divadlo již zdobí zrestaurované nástěnné malby
Intenzivní stavební a restaurátorské práce v Hudebním divadle Karlín pokračují přesně podle plánu. V tuto chvíli restaurátoři dokončují opravu historických nástěnných maleb na stropě, před dokončením je montáž vzduchotechniky a finišují zednické práce. Na řadu během léta postupně přijde dokončení klimatizační techniky, osvětlení, ozvučení, osazení textilních aplikací, sedadel a nakonec dokončení interiérových prvků. První tóny se pak divadlem rozezní v říjnu. Jedenašedesátou sezónu zahájí divadlo premiérou amerického muzikálu Producenti.
„Historická budova, ve které se v současné době dokončují poslední stavební úpravy, diváky překvapí mnoha změnami. Z hlediště lidé lépe uvidí, jeviště se po rekonstrukci dvakrát prodlouží. Navíc ho doplnila točna, propadla a další moderní prvky, které umožní inscenovat zde představení na stejné technické úrovni jako v nejvýznamnějších světových divadlech,“ řekl náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister, do jehož kompetence spadá památková péče. Záměrem památkářů je podle něho zachování maximální autenticity historických prvků, které jdou ale ruku v ruce s požadavky divadla 21. století.
Hlediště nabídne lepší výhled, jeviště větší prostor
Kdysi největší české divadlo nabízelo před povodní v roce 2002 necelých dvanáct set sedadel, nyní jich bude 923. Snížení počtu sedadel souvisí se zvýšením komfortu diváka, byly odstraněny nepohodlné lavice na podlažích a upraveny křivky viditelnosti. „Úbytek sedadel souvisí také s tím, že parter hlediště získá sklon, aby se zlepšila viditelnost. Původně bylo postavené na rovné ploše, protože zde nebylo klasické divadlo, ale cirkusové varieté. Kvůli tomu také nemá divadlo například typické chodby se zvukovými izolacemi, protože přímo z nich se vcházelo do místností, kde probíhal šantánový společenský život,“ popsal jednu ze zajímavostí náměstek Bürgermeister. Zvláštní částí je také první patro divadla, které bylo naprosto oddělené od ostatních prostor divadla, tedy přízemí a horních balkonů. Nevede sem ani hlavní schodiště, ale jen postranní, aby zde mohla být uzavřená společnost. „Až sto lidí zde mělo k dispozici vlastní foyer, občerstvení a posezení. Většinou tuto možnost využívaly šlechtické rodiny, třeba z okruhu Ferdinanda d´Este. Později zde vznikly klasické lóže, které se ale nyní vybouraly a zůstane zde nepřepažený jednolitý prostor s původním otevřeným občerstvením,“ doplnil náměstek Bürgermeister. Rozměry změnilo i jeviště, jeho úroveň je o metr snížena, jeviště je přibližně o deset metrů hlubší. Navíc ho doplní točna a propadlo. Orchestřiště pojme až padesátihlavé hudební těleso. Na divadelníky čeká nová zkušebna, baletní sál a kvalitní zázemí.
Práce postupují podle plánu
V průběhu května dokončí restaurátoři fresky na stropě divadla, poté je teprve možné demontovat lešení a začít s důkladným úklidem vnitřních prostor divadla. „Před instalací dalších prvků musí být zlikvidován všechen prach, který by jinak poškodil klimatizaci, ale i další interiérové prvky. V průběhu léta se budou instalovat ozvučení, osvětlení, tapety, koberce a textilní aplikace, sedadla a akustické obklady. Jako poslední přijdou na řadu zrcadla a skleněné předěly,“ popsal postup prací náměstek Bürgemeister. Nový kabát dostane divadlo samozřejmě i zvenčí. Fasáda historické budovy z roku 1881 byla podle historiků hráškově zelená a tuto barvu by měla znovu dostat. Na rekonstrukci divadla poskytl jeho zřizovatel, pražský magistrát, vysokou dotaci ve výši 630 miliónů korun. Divadlu umožní proměnu v nově zrekonstruovanou historickou památku s moderním zázemím.
Od varieté k muzikálovému divadlu
Původní cirkusové varieté se v pražském Karlíně otevřelo v roce 1881. Nejprve byla budova pronajímaná kočovným cirkusům a vystupovali zde různí varietní umělci, akrobati či břichomluvci, na jevišti se objevovali psi, koně, šelmy i sloni. V zadní části byl k vidění zvěřinec. Na divadlo šantánového typu se budova přestavěla v roce 1897. Varieté zde fungovalo až do roku 1939, kdy zde vznikla další scéna Národního divadla. Po osvobození v roce 1945 tu našlo své místo hudební divadlo.
V Praze 15. 5. 2006